Društvo i ekonomija

[ Izvor: Beta ]

20. 03. 2025. 14:45 7

Briselski analitički centar: Duboka kriza političkog legitimiteta u Srbiji

Masovni protesti u Srbiji su test za odnose Evropske unije (EU) s njom, kandidatom za članstvo i "mada je srpska opozicija ta koja treba da iznedri političku alternativu, EU mora čvršće i snažnije podržati prelazak Srbije na institucionalni poredak utemeljen na načelima demokratije i vladavine prava".

To u opširnoj analizi piše briselski Centar za evropsku politiku (EPC) i konstatuje da "protesti pokazuju da postoji duboka kriza političkog legitimiteta u Srbiji, preko čega se više ne može prelaziti zatvorenih očiju u toj zemlji i inostranstvu".

EPC upozorava da "Evropska unija dugo 'glasno ćuti' na politička zbivanja i često je žmurila na Vučićevo (predsednika Srbije Aleksandra) urušavanje demokratskih standarda u Srbiji za račun stabilnosti i saradnje u rešavanju spora Beograd-Priština, udaljavanju Srbije od Kremlja, snabdevanju evropske privrede bitnim sirovinama poput litijuma".

Uticaj EU je u Srbiji zato vidno opao i, kako se napominje, podržavanje "stabilokratija" je neodrživo na duži rok.

- Studenti i demonstranti u Srbiji imaju opštu podršku, a vidni su i znaci suprostavljenih gledišta u samoj vladajućoj koaliciji - piše briselski institut čija mišljenja prate Evropska komisija i druga tela EU.

EPC piše da je "Vučić suočen sa sve snažnijim pritiskom da prihvati formiranje prelazne vlade koja bi utrla put za slobodne i poštene izbore" i da, posle pogibije u Novom Sadu 1. novembra, "masovni višemesečni protesti predvođeni studentima, posebno 15.marta u Beogradu, mogu predstavljati vododelnicu u novijoj srpskoj istoriji".

Demonstracije i naročito ogroman protest u Beogradu su bili, piše u analizi, "reakcija na skoro nikakav odgovor vlade i Vučića na tragediju (u Novom Sadu), zamagljivanje činjenica, represiju i nedelovanje".

Briselski Centar podvlači da je "ta tragedija mogla smesta izazvati društvenu bunu, ali su protesti pokazali da postoji široka politička podeljenost zbog korupcionaških skandala, političke odgovornosti, nepostojanja medijskog pluralizma i navike vlasti da donosi nepopularne odluke".

Takođe ukazuje na to da su "mirni protesti u Beogradu teško pogođeni izgleda udarom zvučnog oružja ...a izostanak jasnih činjenica šta je to bilo i ko je odgovoran, još više je ojačao narodni gnev".

Briselski Centar za evropsku politiku zaključuje da "opozicija mora izgraditi i pretočiti narodno nezadovoljstvo u jasnu političku viziju, u saradnji sa studentskim pokretom, drugim činiocima uključenim u proteste, a u mogućnosti i sa onima koji drugačije misle u vladajućoj koaliciji".

To zahteva, kako se ukazuje, "ujedinjavanje oko istih načela, s ciljem da se reši sadašnja politička kriza i obnovi poverenje naroda u javne ustanove".

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 7

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Beograd,15.mart, 19:11h

Zoran Živković [20.03.2025.]




Video dana

Hrabrost i umeće

Anketa

Da li je na velikom protestu u Beogradu upotrebljen zvučni top?

Rezultati