Društvo i ekonomija
14. 03. 2025. 12:54 17
Vlada usvojila izmenu Uredbe: Policajcima veće plate!
Vlada Srbije usvojila je izmenu Uredbe o platama policijskih službenika, kojom su povećani osnovni koeficijenti plata zaposlenima u Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP) koji, po obračunu zarade, pripadaju u prve tri platne grupe, koje podrazumevaju poslove sa srednjom stručnom spremom, preneo je N1.
Na sednici Vlade održanoj 12. marta usvojeno je da će uvećanje zarada važiti počev od martovske plate.
U poređenju sa važećom uredbom, koeficijenti u prvom platnom razredu, prve platne grupe, koji se sada kreću od 0,751 do 0,754, po novoj uredbi kretaće se od 0,845 do 0,848.
Koeficijent šestog platnog razreda u prvoj platnoj grupi od martovske plate biće 1,121, dok kako se navodi, po trenutnoj uredbi ne postoji.
Po novoj uredbi postojaće i treći platni razred u okviru druge platne grupe, dok su novost za treću platnu grupu deseti i jedanaesti platni razred koji po trenutnom propisu ne postoje.
Prema Zakonu o policiji, radna mesta policijskih službenika u MUP-u razvrstavaju se po platnim grupama i platnim razredima.
Platne grupe su celine koje iskazuju položaj radnog mesta unutar strukture radnih mesta i poslova, odnosno kataloga radnih mesta, dok platni razredi pokazuju položaj radnog mesta unutar jedne platne grupe.
- Radna mesta policijskih službenika u Ministarstvu razvrstavaju se u 13 platnih grupa u okviru kojih se razvrstavaju u platne razrede - piše u Zakonu o policiji.
Komentari 17
ostavi komentar