Društvo i ekonomija

Direktno.rs [ Izvor: Mediji ]

25. 02. 2025. 15:54 2

Vlada Srbije: Studentima se vraća 50 odsto školarine, šta je sa platama

Vlada Srbije usvojila je na današnjoj sednici predlog izmena i dopuna Zakona o visokom obrazovanju koji predviđa umanjenje za 50 odsto školarine samofinansirajućih studenata na visokoškolskim ustanovama čiji je osnivač Republika.

Izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju budžet za visoko obrazovanje povećava se za 20 odsto, što je 12 milijardi dinara više, a što je u skladu sa četvrtim zahtevom studenata, saopšteno je iz vlade.

Pored toga obezbeđena su dodatna sredstava u iznosu od 5,7 milijardi dinara za povećanje plata zaposlenih u visokom obrazovanju od plate za mart 2025. godine.

U navedenom predlogu Zakona, osnovica za plate u visokom obrazovanju izjednačuje se sa osnovicama plata zaposlenih na ostalim nivoima obrazovanja od 1. januara 2026. godine.

Predloženim izmenama samofinansirajućim studentima na državnim visokoškolskim ustanovama trošak školarine umanjuje se za 50 odsto direktnom refundacijom sredstava studentima iz budžeta.

Takođe, predviđa se i izdvajanje sredstava koja će u celosti pokrivati stalne troškove visokoškolskih ustanova, veća izdvajanja za troškove materijala za visokoškolske ustanove, kao i pokrivanje u celosti troškova za druga primanja zaposlenih u skladu sa Posebnim kolektivnim ugovorom za visoko obrazovanje.

Izmene i dopune Zakona o visokom obrazovanju predviđaju i norme u cilju daljeg unapređivanja kvaliteta i relevantnosti visokog obrazovanja, autonomije univerziteta i dalje internacionalizacije visokog obrazovanja.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 2

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Omiljena destinacija

Zoran Živković [24.02.2025.]




Video dana

Snežna umetnost

Anketa

Da li opozicioni poslanici treba da učestvuju u narednoj sednici Skupštine?

Rezultati