Svet

[ Izvor: Beta ]

25. 02. 2025. 20:53 0

EU dala više za kupovinu nafte i gasa iz Rusije nego za pomoć Ukrajini

Evropska unija je 2024. potrošila više novca za kupovinu ruske nafte i gasa nego za finansijsku pomoć Ukrajini, pokazuje izveštaj objavljen ovog ponedeljka, na treću godišnjicu invazije Rusije na Ukrajinu.

Po proceni Centra za istraživanje energetike i čist vazduh (Crea) EU je tokom treće godine tog rata od Rusije kupila naftu i gas za 21,9 milijardi evra, uprkos naporima evropskih država da smanje zavisnost od ruskog goriva čijom prodajom Moskva finansira rat u Ukrajini.

Istovremeno, EU je prošle godine poslala 18,7 milijardi evra finansijske pomoći Ukrajini, po Institutu za ekonomiju sveta iz nemačkog grada Kila (Kiel Institute).

- Kupovina ruskog fosilnog goriva je, sasvim jasno, slična slanju finansijske pomoći Kremlju i omogućavanju njegove invazije. To je praksa koja mora odmah da prestane da bi se obezbedila ne samo budućnost Ukrajine, nego i energetska bezbednost Evrope - izjavio je analitičar i jedan od autora izveštaja Vaibhav Raghunandan, prenosi britanski Gardijan.

Istraživači su prikupili podatke o trgovini da bi procenili vrednost ruskog goriva prodatog širom sveta tokom treće godine rata. Podaci za februar 2025. još nisu dostupni, ali je procena urađena na osnovu uvoza iz januara.

U izveštaju se navodi da je ukupna globalna zarada Rusije od izvoza fosilnih goriva u trećoj godini rata bila 242 milijarde evra, a da je od početka invazije u februaru 2022. dostigla 847 milijardi evra.

Rusija do polovine svojih poreskih prihoda dobija iz sektora nafte i gasa, dok pokušava da zaobiđe sankcije prevozom goriva starim i nedovoljno osiguranim tankerima, takozvanom "flotom u senci". Ti brodovi Rusiji donose oko jedne trećine prihoda od izvoza fosilnog goriva, navodi Crea.

Mere protiv "fantomskih tankera" su deo 16. paketa sankcija koje je EU danas uvela Rusiji.

Po proceni istraživača Crea, prihodi Rusije od nafte i gasa bi mogli da opadnu za 20 odsto jačanjem postojećih sankcija i zatvaranjem rupa, kao što su u preradi koje omogućavaju da države EU kupuju proizvide od ruske nafte prerađene u nekoj drugoj zemlji. Oni predlažu i ograničavanje protoka gasa kroz gasovod "Turski tok".

U izveštaju se takođe poziva i na smanjenje uvoza tečnog prirodnog gasa (LNG) iz Rusije.

Ekonomista u Institutu u Kilu Kristof Trebeš rekao je da je upadljiva razlika između pomoći koji su donatori prikupili za rat u Ukrajini i u nekim ranijim ratovima, navodeći da evropski donatori troše na to u proseku manje od 0,1 odsto BDP-a godišnje.

- Mnoge zemlje su bile velikodušnije u prošlim sukobima. Nemačka je, na primer, prikupila mnogo brže i više pomoći za oslobođenje Kuvajta 1990/91, nego za Ukrajinu u uporedivom vremenskom periodu - rekao je on.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Omiljena destinacija

Zoran Živković [24.02.2025.]




Video dana

Snežna umetnost

Anketa

Da li opozicioni poslanici treba da učestvuju u narednoj sednici Skupštine?

Rezultati