Društvo i ekonomija
25. 02. 2025. 20:56 2
IZA KULISA PROTESTA Srpska vlast živi paralelni život
Najavljuje se čitava serija novih protesta u Srbiji, od kojih bi najveći trebalo da bude u Nišu 1. marta. Međutim, nakon mnogo manjih i većih već održanih protesta, počela su da se u javnosti pojavljuju i pitanja koliko sve to ima efekta i koliko se sve može završiti samo na protestima i šetnjama. To naročito postaje aktuelno posle izbora novog gradonačelnika Novog Sada, koji je pod policijskom opsadom i bez opozicije postavljen na to mesto.
Studentske blokade u Srbiji ne jenjavaju, vlast navodno vodi borbu protiv korupcije, a Novi Sad je dobio gradonačelnika uz žestoke proteste i bez opozicije. Šta se dalje može očekivati?
Profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu Ognjen Radonjić primećuje za Dojče vele "kako je tačno da vlast pokušava da nastavi s nekim svojim paralelnim životom, a s druge strane studentski protesti su ipak značajno mobilisali ljude".- Ali, po mom mišljenju, širenje protesta je negde i stalo, jer su u nekoj vrsti obustave rada samo obrazovanje i advokati. To nije dovoljno. Mislim da je glavno oružje delegitimizacija ove vlasti i generalni štrajk, ali ne smemo naravno zaboraviti odnos Evrope prema ovoj vlasti, koji je na žalost vrlo povoljan - smatra Radonjić.
Zavisi šta je cilj da bi svi ovi protesti imali efekta, dodaje politikolog Dejan Bursać i kaže da "studenti imaju svoja četiri zahteva i nisu imali neke u užem smislu političke zahteve".- Ostala pitanja, poput novog gradonačelnika Novog Sada, izbora premijera ili potencijalnog pada režima, pitanja su za neke druge društvene snage. Studenti su značajno ugrozili ovaj režim svojim delovanjem i doveli do pada Vlade posle 17 godina. Ali, sada govorimo o nekoj političkoj artikulaciji protesta i za to moraju biti odgovorne neke opozicione stranke, bilo postojeće ili nove na talasu ovog nezadovoljstva - ocenjuje Bursać.
Kao jedna od dilema koja je takođe donekle podelila demokratsku javnost jeste dosledno ograđivanje studenata od političkih stranaka. I dok je to u početnoj fazi naišlo na jednodušno odobravanje, kako se situacija zaoštravala i vlast postajala sve nervoznija, krenule su i primedbe da je to ograđivanje možda otišlo predaleko.- Razumem zašto se oni ograđuju od političkih stranaka i mislim da im je to do sada koristilo. Oni jesu verovatno najznačajniji politički faktor danas u Srbiji i sasvim je legitimno da i sa njihove strane može da dođe neki predlog političke platforme, koji bi mogao, a možda i ne, da uključuje i neke opozicione partije. Poruka je da će ovaj bunt u jednom trenutku morati da se politički artikuliše - skreće pažnju Radonjić.
Komentari 2
ostavi komentar