Društvo i ekonomija

[ Izvor: Beta ]

22. 02. 2025. 07:04 0

Rusima je NIS samo deo paketa u pregovorima sa SAD

Stav Moskve je da rešavanje problema poslovanja Naftne industrije Srbije (NIS) nije "posao" Srbije, već prvenstveno stvar pregovora koji treba da se vode na relaciji Rusije i SAD, piše NIN.

Nedeljnik navodi da za zvanični Kremlj pitanje NIS-a nije goruće, već deo šireg paketa otvorenih pitanja koje Rusija ima i koje namerava da reši sa novom američkom administracijom.

Prema diplomatskim izvorima, dijalog je otpočeo i može se smatrati prvim razgovorima Rusa i Amerikanaca u poslednjih pet godina.

Ipak, rokovi koji se tiču snabdevanja naftnim derivatima Srbije i njenih građana nemerljivo su kraći od bilo kakvog finalnog dogovora dve države. I tu je razlika u stavovima Beograda i Moskve, ma koliko Rusi pričali o zajedničkom interesu, piše NIN.

Istaknuto je da dok se iščekuje odgovor na zahtev NIS-a da se odloži puna primena sankcija, koja treba da otpočne 25. februara, Rusi se nadaju da će nova administracija predsednika SAD Donalda Trampa biti kritična prema svakoj zaostavštini demokrata i zato pristupiti merama po modelu "ove sankcije je uvela prethodna administracija".

Prema diplomatskim izvorima, Rusi upravo i igraju na opciju odlaganja i to je za njih najpoželjnija varijanta. U pokušaju da se to izdejstvuje, Moskva se nada da bi takva pozicija mogla da ostane neko vreme dok se ne donese konačno rešenje, odnosno, ne postigne širi dogovor Moskve i Vašingtona.

- Međutim, dugoročno posmatrano, sumnje ni u Moskvi nema da će strateški cilj i Trampove administracije biti da se smanji ruski uticaj na energetski sektor u Evropi, pa tako i u Srbiji - rekao je strani diplomata za NIN.

Ovom ruskom planu odlaganja pune primene sankcija, i ne samo sada, u ovom navratu, na tri meseca, stoji na putu američki Kongres, koji bi mogao da potegne takvo pitanje, a garant nije ni prosta većina koju imaju republikanci u ovom telu.

Ne bi bilo prvi put da u najvišem zakonodavnom telu SAD pojedini kongresmeni glasaju suprotno svojoj stranačkoj većini. Prema saznanjima NIN-a, Rusi su u SAD angažovali i advokatsku kancelariju koja će se baviti problemom sankcija koje je uvela administracija Džoa Bajdena.

Prema nezvaničnim navodima, Kremlj je pozitivno odgovorio na zahtev Beograda da razgovaraju dva predsednika, Srbije i Rusije, Aleksandar Vučić i Vladimir Putin. Do tog razgovora trebalo je da dođe sredinom februara i nema pouzdanih informacija da se i dogodio.

Sa druge strane, prema saznanjima NIN-a, u Beogradu je iznova boravio prvi čovek Gaspromnjefta Aleksandar Djukov, čiji boravak nije javno objavljen. To nije prva tajna poseta predsednika sankcionisane ruske kompanije državnom vrhu Srbije.

Krajem januara sa Djukovim u delegaciji je bio i zamenik ministra finansija Ruske federacije, a detalji tog razgovora ostali su potpuna nepoznanica. Međutim, nakon prve posete ipak je došlo do promena.

Unutar NIS-a, među ruskim osobljem, krenula je da kruži tvrdnja da je poruka Kremlja preko Djukova bila kratka i glasi:

- Nismo raspoloženi da prodajemo naš deo NIS-a.

Izvesno je da Rusi ne žele da prodaju NIS, iako njegova zarada nije velika kada se gleda u odnosu na ukupne prihode Gasproma i Gaspromnjefta i iznosi oko jedan odsto. Najveća vrednost NIS-a za Ruse svakako nije u prihodima, već u prisustvu u Evropi i političkom uticaju koji ostvaruju u Srbiji i regionu.

Da li je između dve posete došlo do neke promene u stavovima oko sudbine kompanije ili je i dalje glavna opcija odlaganje primene sankcija, da li su možda Rusi došli sa novim informacijama iz Vašingtona, nije bilo moguće precizno saznati.

Osim ruske nade u odlaganje pune primene sankcija, a kojoj se pridružila i srpska vlast, ali i Hrvatska zbog naftovoda Janaf, koje bi u slučaju da se ne odlože mogle doslovce da ga zatvor, nema mnogo varijanti za rešavanje sudbine NIS-a.

Janaf i NIS imaju ugovor do 2026. godine i kompanija u Hrvatskoj želi nastavak saradnje. I Janaf je uputio molbu za odlaganje pune primene sankcija glavnom partneru.

Za sada se transport odvija po planu, ali nad poslovanjem "visi" da je moguće samo do 25. februara. A tada je i Srbija u problemu jer, prema nezvaničnim navodima, bez nekih drugih izvora, zaliha sirove nafte i glavnih naftnih derivata ima za nešto više od mesec dana.

Pre nekoliko dana, mađarski MOL je najavio dupliranje isporuke derivata Srbiji.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Uređivanje medija

Zoran Živković [19.02.2025.]




Video dana

Sve smo sredili, šefe!

Anketa

Da li ćete bojkotovati najveće trgovinske lance u Srbiji?

Rezultati