Društvo i ekonomija
11. 02. 2025. 14:43 3
Haos u UKC Niš: Hiljade pacijenata se šalje u okolna mesta
U Univerzitetskom kliničkom centru Niš, ka kojem gravitira više od dva miliona građana, duže od 15 meseci ne radi uređaj za dijagnostiku kancerogenih i drugih teških oboljenja, a ustanova ne precizira kada će stići novi, osim što navodi da je resorno Ministarstvo "opredelilo sredstva" i da to biti "uskoro".
Pacijenti UKC kojima je neophodna dijagnostika na ovoj vrsti aparata, a kojih je do 2000 godišnje, šalju se od tada u okolne gradove.
U saopštenju UKC Niš se navodi da je ovaj "SPECT- CT" uređaj, inače smešten u Centru za nuklearnu medicinu, "definitivno prestao sa radom novembra 2023. godine, zbog kvara".
Instaliran je u avgustu 2010. godine "u refabrikovanom stanju i pre pet godina izašao je iz servisnog perioda, tako da ne postoji mogućnost proizvodnje rezervnih delova, niti mogućnost njegovog servisiranja“.
Ovaj aparat svoju primenu ima u različitim medicinskim granama od kojih su "najzastupljenije onkologija, kardiologija, pulmologija, nefrologija, ortopedija i endokrinologija".
Koristi se za "detekciju primarnih tumora i metastatskih promena, procene ekstenzivnosti eventualno postojećeg maligniteta, procene postojanja i težine plućnog tromboembolizma, a posebnu primenu ima kod detekcije retkih srčanih bolesti".
On je „od esencijalnog značaja za pravovremeno lečenje“ ovih pacijenta.
- Položaj Univerziteskog kliničkog centra u Nišu je takav da prema našem Centru za nuklearnu medicinu gravitira dvomilionska populacija južne i jugoistočne Srbije, te je kvar na postojećem aparatu doveo do nemogućnosti sprovođenja scintigrafskih dijagnostičkih metoda koje se na godišnjem nivou mere hiljadama. Samo populacija pacijenata kod kojih je indikovana scintigrafija skeleta predstavljena je na godišnjem nivou brojkom od oko 650 do 700 pacijenata koji su zbog kvara na aparatu upućivani u druge medicinske centre. Zajedno sa ostalim pacijentima, na godišnjem nivou je zbog kvara postojećeg SPECT uređaja u Centru za nukearnu medicinu za dijagnostičko terapijske nuklearno medicinske procedure ostalo uskraćeno na godišnjem nivou između 1.500 i 2.000 pacijenata - navodi UKC u saopštenju.
U njemu je još rečeno da je Ministarstvo zdravlja opredelilo sredstva u iznosu od 146 miliona dinara za nabavku „najsavremenijeg aparata koji prestavlja standard u dijagnostičkoj nuklearnoj medicini SPECT – CT hibridni aparat, koji u jednom uređaju kombinuje jednofotonsku emisionu tomografiju i radiološku kompjuterizovanu tomografiju“.
Tvrdi se da će "postupak javne nabavke za SPECT – CT biti određen u najkraćem mogućem roku, kao i priprema prostora za instaliranje aparata" i da će novi uređaj "stići uskoro".
- Zanavljanjem opreme, zahvaljujući rukovodstvu UKC Niš na čelu sa prof. dr Zoranom Perišićem i prepoznavanju potreba UKC Niš od strane Ministarstva zdravlja, UKC zauzima svoje mesto na vrhu piramide zdravstva južne Srbije - dodaje se u saopštenju.
U njemu nema objašnjenja zbog čega u UKC Niš, sa takvim mestom "na vrhu piramide" u zdravstvu na jugu zemlje, ovaj dijagnostički uređaj ne funkcioniše od novembra 2023. i ko je odgovoran što od tada nije nabavljen novi.
SSP: Kolika je šteta naneta pacijentima?
Resorni odbor za zdravstvo Stranke slobode i pravde u Nišu pita v.d. direktora UKC Niš Perišića „kako je uopšte došlo do ispadanja iz funkcije ovog značajnog dijagnostičkog uredjaja i zašto je ovaj problem toliko dugo prisutan.
Oni pitaju dr Perišića kad konkretno planira da reši problem i da li je "svestan štete koja je neblagovremenim delovanjem naneta pre svega pacijentima, a onda RFZO-u".
"Građani Niša upućuju se u okolne bolnice koje su čak po 100-ak kilometara udaljene kako bi obavili preglede, pri čemu se suočavaju i sa listama čekanja za ove vrste pregleda. Jedino pozitivno u celoj situaciji jeste to što RFZO plaća svim pacijentima putne troškove do mesta odredišne bolnice", navodi SSP.
Ova stranka dodaje da je jedna od najčešćih bolnica gde pacijenti iz Niša i okoline obavljaju potrebne preglede- u Ćupriji.
Komentari 3
ostavi komentar