Društvo i ekonomija
04. 02. 2025. 17:58 0
“Kao da nam namerno guraju ‘prst u oko'": Dekani o protestu i pritiscima na prosvetare
Zbog pritisaka i ucena, koje trpe direktori i nastavnici u osnovnim i srednjim školama širom Srbije, dekani osam fakulteta, pozvali su na protestni skup ispred Ministarstva prosvete u sredu u 12 časova. Ovim protestom oni zahtevaju povlačenje svih do sada izrečenih disciplinskih mera prosvetnim radnicima i traže zajedničko rešenje, koje isključuje otkaze u školama, čije je osoblje i bez ovih kazni, zabrinjavajuće deficitarno.
Kako navode dekani, oni su se odlučili na protestni skup ispred Ministarstva koje se "pretvorilo u izvor otvorenog nasilja nad nastavnicima i celokupnom srpskom prosvetom".
Iako dekani tvrde da iz Ministarstva prosvete od početka blokada fakulteta, koje traju duže od dva meseca, nisu na njih do sada vršili pritisak zbog obustave predavanja, vežbi i otkazivanja ispitnih rokova, oni će se u sredu okupiti u znak podrške kolegama koji rade u školama.
- Kao fakultet nismo osetili pritisak od strane Ministarstva prosvete, ali sam veoma dobro upoznat sa situacijom u osnovnim i srednjim školama. Direktore škola i nastavnike uporno pritiskaju i prete im kažnjavanjem, tačnije disciplinskim merama, koje su nedopustive. Među tim ljudima ima dosta naših bivših studenata, koje želimo da podržimo u borbi i da ih na ovaj način zaštitimo - kaže profesor Voja Radovanović, dekan Fizičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Kažnjavanje nikad ne dovede do rešenja problema.
- Pretnje i kazne ne vode nikako smirivanju ove već proključale situacije u prosveti. Iako je ministarka i celo Ministarstvo u ostavci, moraju da rade svoj posao dok su još tu i da se dogovore oko rešenja, a ne da prete i prave još veći problem - naglašava prof. Radovanović.
Kolege dekani se većinom slažu da nisu osetili pritiske resornog ministarstva, a da je motiv okupljanja podrška kolegama koji rade u osnovnom i srednjem obrazovanju.
Nema zamene za nastavnike
- Ovo su veliki pritisci na škole. Moj fakultet do sada nije imao probleme, ali mi, profesori, ovako pokazujemo neku vrstu solidarnosti sa kolegama u školama, koji trpe ucene. Nadam se da Ministarstvo, kao ni direktori pojedinih škola, ne misle ozbiljno kad pominju otkaze, jer oni nemaju koga da dovedu da zameni te ljude na časovima, što vrlo dobro znaju. Nastavnika nema i to je odavno svima jasno - objašnjava profesor Goran Roglić, dekan Hemijskog fakulteta BU.
On ističe da je zahtev fakulteta, pre svega, da Ministarstvo povuče disciplinske mere kojima kažnjava nastavnike.
- Njihova je dužnost i obaveza da razgovaraju sa direktorima škola i sa nastavnicima. Moraju da pronađu kompromisna rešenja, a ova situacija u kakvoj smo sad u prosveti, a i generalno, jako je teška i neće se lako rešiti jer je sve predaleko otišlo. Nažalost, mene da pitate, rešenje u ovom trenutku ne vidim, ali na Ministarstvu je odgovornost. Oni moraju da rešavaju ovakve probleme, a ne da ih dodatno produbljuju. Pretnje, kazne, pritisci, samo dodatno iritiraju, nažalost, već iziritirane prosvetare. Čini mi se da smo u situaciji u kojoj kao da namerno guraju "prst u oko" i prave još veću štetu, samo ne znam ko od toga ima koristi - kaže prof. Roglić.
Da podsetimo, dekani Hemijskog, Fizičkog, Matematičkog, Geografskog, Biološkog, Fakulteta za fizičku hemiju, Filozofskog i Filološkog fakulteta u Beogradu, na kojima se mladi i obrazuju za buduće nastavnike i profesore, uputili su hitan apel i molbu javnosti da ih u sredu 5. februara podrži u protestnom okupljanju ispred Ministarstva prosvete u 12 časova.
Komentari 0
ostavi komentar