Društvo i ekonomija
04. 02. 2025. 18:48 3
Šabić: Pritisci studenata teško podnošljivi, ni sama vlast ne zna šta joj je činiti
Ova vrsta pritisaka koje izazivaju studenti postaje za režim jako teško podnošljiva, izjavio je advokat Rodoljub Šabić. Prema njegovoj oceni, to što nije konstatovana ostavka premijera u Skupštini Srbije govori da ni sama vlast ne zna šta joj je činiti i kupuje vreme. "Zašto to rade, znaju samo oni, ali ne čini se da su motivi legitimni", smatra Šabić.
- Mi ostavku nismo videli, je l' imamo informaciju da je ona uopšte predata Skupštini Srbije - rekao je Šabić na N1 govoreći o neopozivoj ostavci koju je podneo premijer Miloš Vučević.
Podsetimo, Vučević je 28. januara saopštio da je podneo ostavku na mesto predsednika Vlade Srbije. Kako je tada obrazložio, ostavku podnosi jer smatra da je objektivno odgovoran za napad na studente koji se noć pre toga desio u Novom Sadu. On je precizirao da je od tog trenutka cela Vlada u tehničkom mandatu, to jest u ostavci.
Šabić je podsetio da je dan nakon što je Vučević saopštio da je podneo ostavku, bila zakatana sednica Skupštine Srbije, ali da je otkazana, a da nemamo novu sednicu.
Pitanje je, kako navodi Šabić, dokle ta priča može da traje, podsećajući da Vladi prestaje mandat kada Skupština to konstatuje.
- Ona je do tada u punom mandatu. U tehnički mandat ulazi kada joj zvanični madat prestane – u Skupštini Srbije, istakao je Šabić.
"Studenti postavili elementarne zahteve"
Govoreći o odluci Rektorskog kolegijuma Univerziteta u Beogradu da ne prihvati poziv na dijalog upućen od strane predsedika Republike Srbije 3. februara 2025. godine, Šabić je kazao da je to za njega bilo očekivano.
Iracionalno bi bilo očekivati da takav poziv bude prihvaćen, čak i bez upozorenja studenata i lekcije koju je održao Rektor BU Ani Brnabić, smatra Šabić.
- Niz nedoslednosti u javnim istupanjima predstavnika državnih organa ne uverava da je dijalog koji vodi ispunjenju studentskih zahteva moguć, a ni delotvoran, ako se organizuje između dve strane koje nemaju mandat da o zahtevima raspravljaju i kojima zahtevi nisu ni upućeni - navodi se u saopštenju Rektoratskog kolegijuma povodom poziva na dijalog.
Prema oceni Šabića, neverovatno je da su najmlađi u društvu morali da upozore na ono što je u suštini podele vlasti i demokratskog društva.
Na pitanje da li je odgovor Rektorskog kolegijuma novi vetar u leđa i potvrđena podrška studentima i njihovim zahtevima, Šabić kaže da je reč o odgovornom upozorenju jedne generacije koja ne želi da živi u zemlji sa visokom stopom korupcije, kriminala, socijalnih razlika, siromaštva.
Oni su postavili elementarne zateve, a država je prošla kroz proces pretvaranja institucija u kulise i koliko – toliko uređenog društva u autokratiju, ističe Šabić.
- Problem za studente je sa kim će oni moći da razgovaraju kompetentno, ako niko od sagovornika koji bi to po Ustavu trebalo da im budu, ne smeju bez dozvole vrha - ocenio je Šabić.
Studentski bunt, kako je rekao, ušao je u škole, advokatsku profesiju, sve intenzivnije među sudije…i "priča sve više klizi ka generalnom štrajku"
Komentari 3
ostavi komentar