Društvo i ekonomija
20. 01. 2025. 11:05 4
Opet OBMANJIVALI javnost: Kada se Vučić, Dačić, Brnabić pozovu na Zakon
Nakon jučerašnjeg incidenta u Ruzveltovoj ulici gde je tokom blokade pregažena i teško povređena studenkinja, u javnosti se postavilo pitanje zbog čega nema uniformisane policije koja bi trebalo da obezbeđuje javne skupove.
Ovaj incident samo je zapravo samo jedan u nizu u proteklih nekoliko meseci. Pročitajte o tome u tekstu "Izbrojano koliko je bilo napada na protestima: Krenulo ispred FDU, neophodan kraj".
Vučić, Brnabić, Dačić...
Glavni izgovor predstavnika vlasti za odsustvo uniformisane policije je taj što se blokade ne prijavljuju, pa policija ne zna gde će biti održane, a i prema njihovom tumačenju zakona policija nije dužna da obezbeđuje javni skup koji nije prijavljen.
Predsednik Vučić je u svom obraćanju putem Instagrama rekao da policija ne može da obezbeđuje neprijavljeni skup.
- Molim i sve koji organizuju nezakonite skupove da nas bar neformalno obaveste gde će ih organizovati, da bismo mogli da im pružimo policijsku zaštitu - i od automobila i od autobusa, kao i od svih drugih učesnika u saobraćaju - rekao je Vučić.
Ana Brnabić je kritikujući Rektorski kolegijum koji je održan zbog incidenta, takođe skinula odgovornost sa policije, pozivajući se na to da se skupovi ne prijavljuju.
- Dakle, vi (rektori prim.aut.) se igrate sami sa životima tih sudenata, umesto da ih savetujete da prijave u skladu sa zakonom, jer se onda zna čija je odgovornost. Ovako čija je ovo odgovornost: MUP, države Srbije. Kako, kad imate neprijavljen skup? - izjavila je Brnabić.
Onaj čiji je ovo resor- ministar policije Ivica Dačić je, takođe, glasio da je policija nemoćna, jer blokade niko ne prijavljuje i niko sa policijom ne komunicira.
Šabić: Dačićeva izjava nema uporište u zakonima
Advokat Rodoljub Šabić kaže za Danas da je zaštita lične i imovinske bezbednosti građana glavni, uvek prisutan, nezaobilazni i prioritetni zadatak svake policije.
- Nije slučajno da su u samom Zakonu o policiji u početnim članovima, kojim se definišu pojmovi unutrašnjih poslova i policije na prvom mestu apostrofirani upravo zaštita i unapređenje bezbednosti građana. To je apsolutno prioritetan zadatak policije u svim okolnostima i to se naravno odnosi i na javna okupljanja. U Zakonu o javnom okupljanju u čl.9 je izričito navedeno da “poslove zašite bezbednosti i imovine… i druge poslove koji se odnose na održavanje okupljanja obavlja MUP - kaže Šabić.
On dodaje da zakon u tom pogledu ne predviđa i ne pravi nikakvu razliku između "prijavljenih" i neprijavljenih skupova, da nezavisno od toga MUP nikad ne bi smeo da zaboravlja da mu je bezbednost građana obaveza, a pogotovo ne svestan činjenice da ovakva okupljanja podrazumevaju povećan rizik.
- Nedavni zamalo tragični događaj mahnitog zaletanja vozača na ljude nije prvi već jedan od više u sličnih u nizu i to MUP nikako ne bi smeo da potcenjuje. Uostalom Zakon o javnom okupljanju poznaje i kategoriju javnih okupljanja koja ne podležu obavezi prijavljivanja. I ta su okupljanja dakle "neprijavljena" ali to ne znači da MUP u odnosu na njih nema nikakve obaveze u pogledu bezbednosti, bilo na zahtev organizatora bilo ako sam vidi ili proceni da postoje rizici - ukazuje Šabić.
Šabić napominje da MUP prema organizatorima blokada može primeniti neke druge zakonom propisane mere zbog neprijavljivanja skupa, ali da to ne znači da nema obavezu da javni skup obezbedi.
Stupar: Da li je MUP uopšte sposoban da izršava svoju zakonsku obavezu
Slično kao i Šabić, advokat i bivši policijski inspektor Goran Stupar je stava da policija mora da obezbeđuje javne skupove nezavisno od toga da li su prijavljeni ili ne.
On navodi da zakon ne poznaje blokadu kao pojam, već je sve javni skup. Međutim, napominje da postoje i spontana okupljanja kao reakcija na neki događaj i da je normalno da će doći i do blokade saobraćaja kada se u urbanim sredinama okupi veći broj ljudi.
- Zakon o javnom okupljanju, u članu 13. propisuje da se takva okupljanja ne prijavljuju. Sa druge strane, brine me izjava ministra Dačića da policija nema informaciju o ovim okupljanjima. Pa šta nam policija radi u situaciji kada su društvene mreže preplavljene pozivima da se građani okupe na određenim mestima? Ukoliko je ovaj moj zaključak tačan, onda sam ozbiljno zabrinut da li je MUP uopšte sposoban da izršava svoju zakonsku obavezu obezbeđenja javnih skupova ili je, što je verovatnije, policija svakako znala za ovo spontano okupljanje ali je odlučeno da se isti ne obezbeđuje na adekvatan način, što je takođe protivzakonito i za ovo bi trebalo neko da odgovara - kaže se Stupar.
On napominje da nema sumnje da je policija blagovremeno imala informacije za sve javne skupove, a ostaje pitanje na koje ministar treba da da odgovor, zašto nije bila prisutna saobraćajna policija?
Lakić: Dačić svojom izjavom pokazao veliko neznanje
- Izjava ministra Dačića da policija ne može da obezbeđuje događaje koji nisu prijavljeni, a to se pre svega odnosi na redovne blokade u Beogradu, pokazuje pre svega njegovo ogromno neznanje ali i činjenicu da sa sebe želi da skine svaku moguću krivičnu i političku odgovornost za pokušaj ubistva na blokadama u Beogradu - kaže advokat Nikola Lakić.
On, kao i ostali sagovornici, napominje da Zakon o policiji obavezuje policiju da mora da štiti bezbednost svih građana i da to nema veze sa prijavama skupova.
- Kako je opšte poznata činjenica kada se blokade održavaju i kako se na njih poziva preko društvenih mreža i to policija svakako zna, onda je izvesno da su odluku da nema obezbeđenja skupova Dačić i Vučić doneli da bi izazvali sukobe, a to smo mogli da vidimo na početku svih protesta, kada su svoje batinaše, kriminalce i niže funkcionere poslali da napadaju i biju građane, dok su pomerili policiju da ne bi reagovali - navodi Lakić.
On podseća i da su policija i BIA obezbeđivali na stotine neprijavljenih javnih skupova koje je organizovao SNS i Aleksandar Vučić.
- To samo pokazuje da za režim Aleksandra Vučića zakoni ne važe kao i za obicne građane - zaključak je Nikole Lakića.
Komentari 4
ostavi komentar