Društvo i ekonomija
13. 01. 2025. 20:10 0
Bolest koja naglo obara sa nogu napada i decu u Srbiji: Evo simptoma
Prvi slučaj infekcije virusom gripa tip A(H1) koji je potvrdila Nacionalna referentna laboratorija za grip i druge respiratorne viruse Instituta za virusologiju, vakcine i serume "Torlak" potvrđen je u opštini Vladimirci kod dvogodišnjeg deteta, izjavila je danas Dragana Radojičić, epidemiolog Zavoda za javno zdravlje Šabac.
Koji simptomi su karakteristični za grip i kako prepoznati grip kod dece govorio je pedijatar dr Saša Milićević.
Simptomi gripa javljaju se iznenada, dan ili dva nakon infekcije i to su poznati simptomi poput bolova u telu, malaksalosti i kašlja i visoke temperature.
- Kod male dece grip može biti posebno opasan! Kod odraslih izaziva bolove u rukama, nogama i temperaturu! - kaže dr Milićević.
Kada su u pitanju deca, simptomi gripa kod njih su najčešće:
odbijanje hrane
dakle gubitak apetita
loš san
neraspoloženje
kašalj
curenje nosa.
Kada su u pitanju bebe, simptomi gripa su sledeći:
odbijaju da doje i
imaju tečnu stolicu.
Kada su u pitanju ovako mala deca, kao što je ovo dvogodišnje dete koje se zarazilo gripom, situacija ume da bude dosta dramatična za porodicu, ističe pedijatar.
- Simptomi gripa kod dece deluju drastičnije zbog manjih i užih disajnih puteva, što otežava situaciju kada dođe do otoka i sekreta. U nekim slučajevima deca odmah zahtevaju antibakterijsku terapiju, ali to može prepisati samo lekar jer grip je primarno virusna infekcija koja ponekad može izazvati bakterijske komplikacije - kaže Milićević.
Vakcina je prevencija, a ne lek
Dr Milićević naglašava da je preventiva ključna, a vakcina za grip je dostupna i efikasna.
- Vakcina pruža zaštitu od aktuelnog tipa virusa i deluje od šest meseci do godinu dana, ali potrebno je dve do tri nedelje da vakcina počne da deluje. Deca uzrasta od 6 meseci do 5 godina mogu primiti vakcinu, ali je važno da budu potpuno zdrava i da nemaju simptome bolesti kako bi vakcina bila efikasna. Vakcina je prevencija, a ne terapija, stoga se ne daje ako dete već ima simptome gripa - kaže dr Milićević.
Šta je HMPV virus
Prema rečima dr Milićevića humani metapneumovirus ističe da to nije nov virus i da je otkriven 2001. godine u Holandiji.
- On cirkuliše među populacijom više od 50 godina. Virus izaziva blage respiratorne probleme poput temperature, kašlja, upale grla, traheje, bronhija, i retko upalu pluća, što se uglavnom dešava kod osoba sa oslabljenim imunološkim sistemom ili hroničnim oboljenjima - kaže dr Milićević.
Ovaj virus je postao primetniji nakon izolacija zbog Covid-19, kada su deca ponovo počela da se okupljaju u kolektivima. Iako ne postoji vakcina ili specifična terapija protiv humanog metapneumovirusa, on nije opasan i već imamo imunološko iskustvo sa njim, za razliku od novog Covid-19 virusa, stoga nema razloga za paniku, ističe on.
Komentari 0
ostavi komentar