Društvo i ekonomija
25. 11. 2024. 07:16 8
Ko su "NEDODIRLJIVI“ u SNS? Na spisak je stavljen i MILOŠ VUČEVIĆ
Dok je Novi Sad palio sveće za poginulima u nesreći na Železničkoj stanici, predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević je otputovao u Šangaj. U tom trenutku imao je zadatak da amortizuje bes građana prema kineskim firmama koje su bile angažovane na izvođenju radova na rekonstrukciji pomenute zgrade. Da je postojalo zrno ljudskosti, Vučević je umesto toga morao da ponudi ostavku. Kao predsednik Vlade, prvi čovek SNS i dugogodišnji gradonačelnik Novog Sada. Posle tragedije u Novom Sadu i on je po hitnom postupku a zbog "viših ciljeva", stavljen na spisak nedodirljivih. Njemu to očigledno prija, jer ga nema na spisku onih koje saslušava tužilaštvo.
Logično bi bilo da Miloš Vučević kao premijer države, predsednik SNS i dugogodišnji gradonačelnik Novog Sada bude u svom gradu, da bude uz svoje sugrađane. Međutim, on je uradio nešto posve drugačije, otišao je u Šangaj ne bi li utešio kineske partnere. U celoj ovoj tragediji, on je verovatno po nalogu Aleksandra Vučića dobio zadatak da obavi krizni PR za državu i smanji štetu u njihovoj saradnji sa kineskim firmama.
Nekoliko sati nakon nesreće, stigla je vest da kineska kompanija ne želi da se objave bilo koji delovi ugovora. Kineski izvođači radova se i ne spominju tokom istražnog postupka.A 15. novembra Vučević je izjavio da je spreman na raspravu o svojoj odgovornosti u Skupštini. U međuvremenu stiže drugačije naređenje sa Andrićevog venca. Predsednik Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić je održao konferenciju za medije povodom nedavne odluke predsednice Skupštine Ane Brnabić da ne stavi na dnevni red sledeće sednice predlog opozicije o glasanju o nepoverenju Vladi. Dodao je da bi tema nesreće u Novom Sadu trebalo da bude na dnevnom redu Skupštine.
- Oni ne žele o tome da govore, žele da se to gura pod tepih - kaže Aleksić.Ono sto je najbitnije i zbog čega Novosađani traže Vučevičevu ostavku, leži u priči da je on bio glavni i odgovorni za sve u gradu - za svaki tender, za svaku kombinaciju. Ipak, ne treba preterivati kada je Miloš Vučević u pitanju, jer on nije ni filozof, a još manje ideolog. Reč je o vrhunskom poslušniku i odanom pešaku, najslabijoj figuri u šahu, društvenoj igri koju pred kamerama svakodnevno upražnjava predsednik svega i svačega u Srbiji.
Ali, ni apsolutna poslušnost ponekad nije dovoljna, jer se, uslovno govoreći, nepisana kovertirana ostavka podrazumeva vać samim stupanjem na dužnost. I predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas saopštio je da ostavke i hapšenja funkcionera, "ma koliko bila režirana", pokazuju da će se predsednik Srbije Aleksandar Vučić odreći svakog kako bi obezbedio opstanak na vlasti. SSP traži ostavku premijera i bivšeg gradonačelnika Novog Sada Miloša Vučevića.Jer prosto nije moguće, nema smisla reći, na primer, da ministar spoljnih poslova ne odgovara za spoljnu politiku. To bi značilo da ministri u trenutnoj vladi Srbije ne odgovaraju za, recimo, obrazovanje, privredu, finansije, pravdu i tako redom. Štaviše, predsednik vlade ne bi odgovarao za politiku vlade. To ne samo da nema smisla, nego ne bi ni bilo dobro kada bi kojim slučajem tako funkcionisala vlada. Politička elita je po prirodi oportunistička: njihov cilj je jednostavan i svodi se na dve reči: "sledeći mandat“. Kažu da je Vučević za one moćnije idealan kao egzekutor, i to ne toliko zbog svojih sposobnosti, već zato što nikada ne postavlja suvišna pitanja.SNS svaki poraz smatra ponižavajućim i ima potrebu za potpunom kontrolom i svemoći i jer im on ugrožava osećaj dominacije. Jasno je da je Vesićeva ostavka iznuđena, da se par dana kalkulisalo i računalo pre svega na to koliko će naprednjački rejting biti oštećen tragedijom, te da je procenjeno da se u ovoj šahovskoj partiji mora žrtvovati i jača figura zarad pobede na kraju.
Pešak Miloš Vučević ovog puta nije žrtvovan.
Komentari 8
ostavi komentar