Politika
25. 11. 2024. 08:43 21
Vučić na BBC: Srbija vodi nezavisnu politiku, cilj je EU
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u razgovoru za BBC istakao da je Srbija opredeljena za EU, da vodi nezavisnu srpsku politiku i želi dobre odnose sa susedima.
Vučić je u emisiji "Hardtalk" za britanski javni servis BBC, rekao da Srbija vodi nezavisnu politiku, ali da je njen strateški cilj da postane punopravna članica EU.
- I uradićemo sve neophodne reforme. Ubrzaćemo sve procese i daćemo sve od sebe da to završimo do kraja 2026. To ne znači da ćemo biti deo EU 2027. ili 2028 Ali hoćemo li reći najgore o našim tradicionalnim prijateljima i partnerima sa istoka, mi to danas imamo dobre odnose - rekao je Vučić, a prenela je Radio-televizija Srbije (RTS).
Na pitanje voditelja Stivena Sakura "da u EU vide znake nepoštovanja osnovnih ljudskih prava u Srbiji kao što su sloboda štampe i nezavisno pravosuđe, i da smatraju da se na taj način Srbija udaljava od EU", Vučić je rekao da je u poslednjem izveštaju Evropske komisije navedeno da je Srbija ostvarila ograničen napredak, što, kako je dodao, ne znači nazadovanje.
- Ograničeni napredak nije i ne znači nazadovanje. Ali slažem se sa Vama da postoje hiljade stvari koje su nam potrebne, na kojima treba da radimo i zato ih sada menjamo - rekao je Vučić.
Rekao je da zato Srbija blisko radi sa ODIHR-om na poboljšanju propisa oko izbornih procesa i ostalog.
- U tom izveštaju EU ste videli da su rekli da privreda Srbije ide savršeno. Ali niste bili zainteresovani da to kažete. A ovo drugo su pitanja koja treba da unapredimo i ja se slažem sa njima - rekao je Vučić koji je ukazao da je zadovoljan sa ekonomskim razvojem Srbije i da je fokusiran na ekonomske reforme u budućnosti, i da sanja o Ekspu 2027.
Odgovarajući na pitanje oko odnosa Srbije i Rusije i konstatacije da su se energetske veze dve zemlje produbile od početka ruske invazije na Ukrajinu, Vučić je rekao da je trgovinska razmena Srbije i Rusije duplo manja nego što je bila, i da se Beograd trudi da diverzifikuje energetske izvore zbog čega je izgrađen interkonektor između Srbije i Bugarske.
- Zato smo počeli, ne samo da pregovaramo, već i da kupujemo gas od Azerbejdžana, ali i dalje dobijamo velike količine gasa iz Rusije - rekao je Vučić.
Govoreći o sankcijama Rusiji, rekao je da Srbija sama odlučuje.
- Kao što vidite, imam samo jednu stolicu. Nema dve stolice. A naša stolica je da to znači da sami donosimo odluke. To znači da smo podržali Ukrajinu kada je u pitanju humanitarna pomoć, finansijska - rekao je Vučić.
On je rekao da je u poslednje dve i po godine sa predsednikom Rusije jednom razgovarao kada mu je Vladimnr Putin čestitao telefonom 80. godišnjicu oslobođenja Beograda.
U odgovoru na pitanje o masakru počinjenom u Srebrenici tokom rata, 1995. godine, kao i inicijativi da se taj zločin definiše u UN kao genocid Vučić je naglasio da "niko ne negira šta se desilo u Srebrenici".
- Uvek sam bio spreman da priznam da je to bio strašan masakr - kazao je Vučić i podsetio da je otišao u Srebrenicu, sagnuo glavu i odao poštu žrtvama, ali i da je tamo bio napadnut.
Rekao je da su u UN kvalifikovanje tog masakra kao genocid pokrenuli Nemci i Bošnjaci kao političku inicijativu.
- Mi to smatramo političkom inicijativom. Kao što ste videli, 109 zemalja deli naše stavove. Ljudi nisu razumeli zašto neki drugi masakri ili neki drugi veliki zločini nisu prepoznati ili priznati kao genocid. A ako je reč o saosećanju, ako je reč o odavanju pošte žrtvama, uvek sam spreman da to uradim. Verujem u pomirenje u regionu, ali ne verujem u tu vrstu narativa koji će uvek donositi nove političke sukobe i nove nevolje - rekao je Vučić.
Negirao je da je i dalje prisutna velikosrpska ideologija i rekao da se u usvojenoj deklaraciji na skupu u Beogradu u potpunosti podržava sporazum iz 1995, i rekao da ponavlja da podržava teritorijalni integritet BiH "u skladu sa međunarodnim javnim pravom i datumom sporazumu i teritorijalnom integritetu Republike Srpska u okviru BiH".
Vučić je naglasio da Srbija ima svoje granice u skladu sa Ustavom i međunarodnim pravom.
Govoreći o odnosu Beograda i Prištine rekao je da u procesu normalizacije nije traženo de fakto priznanje Kosova i da "tako nešto nigde nije ni napisano ni rečeno".
- Normalizacija znači da živimo u miru, stabilnosti, spokoju, da imamo slobodan protok robe, kapitala, ljudi, usluga, da razvijamo naše privrede, da počnemo da razgovaramo o različitim pitanjima i da pokušavamo da ih rešimo - rekao je Vučić.
On je istakao i da su mir i stabilnost na Kosovu i Metohiji pitanje za one koji su "otvorili Pandorinu kutiju".
Predsednik Srbije je naveo da je promenio mnoge stavove, ali i da nije promenio pogled na, kako je rekao, nezakonite radnje koje se preduzimaju protiv Srbije, jer se poštuje teritorijalni integritet Ukrajine, a pitanje je zašto je Srbija bombardovana bez odluke Saveta bezbednosti UN.
Upitan šta se promenilo od njegove političke pozicije u mladosti i članstva u Srpskoj radikalnoj stranci, koja je, kako je rekao, tokom raspada Jugoslavije zastupala ideologiju Velike Srbije, i sada kao lidera druge partije i predsednika zemlje, rekao je da se svakako promenio.
- Stariji sam 30 godina i svakako sam se promenio, ali iako se neću sa Vama složiti kada je reč o dešavanjima na prostoru bivše Jugoslavije, kao i ulozi koju su u tome imale zapadne zemlje i neke druge, menjajući se shvatio sam da je ekonomija od ključne važnosti za budućnost zemlje, a nemoguće je bilo šta uraditi ako nemate mir i stabilnost - rekao je Vučić za BBC.
Komentari 21
ostavi komentar