Društvo i ekonomija

D. Ljutić

11. 07. 2024. 07:03 12

LITIJUMSKA JAMA Rudari samo kolateralna šteta

Vlada očekuje da na državinim televizijama svakodnevno priča o svenarodnoj dobrobiti koja će proisteći iz milosti velikog Rio Tinta. Radno mesto rudara je duboko pod zemljom gde provode sate u jami, mraku i memli. Hleb koji oni zarađuju za svoju decu i ukućane je garav, tvrd, "sa sedam kora“. Oni nemaju vremena za vaučere i letovanje po Srbiji. Njih niko i ne pita, da li će zbog "blagostanja Srbije" da siđu u jame u potrazi za litijumom.

Rudarstvo je vekovima posmatrano kao aktivnost koja omogućava da se vredni prirodni resursi upotrebe na opštu dobrobit i korist društva i države. Štete od rudarskih radova, zagađenje životne sredine, kraći životni vek rudara, bile su, po pravilu, ograničene na neposrednu okolinu rudnika, rudare i njihove porodice. O tom svetu smo nešto saznavali iz rudarskih nesreća i pogibija. Samo po nesrećama!

Sedamdesetih godina 20. veka objavljen je podatak da je prosečno vreme korišćenja penzije jamskih rudara u Srbiji i Jugoslaviji bilo svega dva meseca po odlasku u penziju. Nesumnjivo da je i smrtnost među rudarima bila visoka, ali podaci o tome nisu dostupni. Smrt rudara mora da pokida srce i sve unutrašnje organe, onima koji ih imaju. Zavaljeni u svoje udobne fotelje ovdašnji istaknuti političari na vlasti, njihovi velelepni investitori, ministri, sada, kako reče predsednik Srbije, nezaustavljivo srljaju u progres. Zato će oni teško da na smrt tih mučenika i patnje njihove familije, obrate malo više pažnje. A i zašto bi? Ne tiče ih se. Ta smrt se drugima dešava, nešto kao "viša sila". Srbija navodno radi na razgradnji svojih institucija, pa smo tako sada u situaciji da rudarskog giganta, jačeg od mnogih država, nema ko da kontroliše. Srbija trenutno ima pet rudarskih inspektora, a sudeći po obimu projekta rudnika litijuma teško da bi ih i 10 bilo dovoljno samo za kontrolu Rio Tinta. O uslovima za rad rudara takođe ni reči. Projekat "Jadar" je za kompaniju Rio Tinto sigurno isplativ, jer će za prvih 10 godina rada izvući iz Srbije oko 4 milijarde evra, pa je sasvim jasno čiji je interes ovde u pitanju - nacionalni, kako reče Ana Brnabić, sigurno ne.U rudniku Grasberg u Indoneziji Rio Tinto je zajednički sa jednom američkom kompanijom vršio eksploataciju bakra i zlata, devastirajući okolinu i raubujući rudarsku snagu mizernim naknadama. Ništa se ovde bolje ne sprema, jer smo već odavno oaza jeftine radne snage. Prema poslednjim dostupnim podacima, prosečna zarada u tom sektoru iznosila je nešto više od 123.000 dinara - za zaposlene u rudnicima uglja prosek je 120.000, na eksploataciji nafte zarađuju 133.000, u rudnicima metala 135.500. Zato i ne čudi što je Rio Tinto u Srbiji. Sva najgora svetska iskustva koruptivnog, ugnjetavajućeg i autoritarnog karaktera primenjuju i iz petnih žila promovišu Vučić i njegovi. 

Dakle, projekat "Jadar" sigurno nije razvojni i projekat od nacionalnog interesa, jer kompanija u svakom trenutku može napustiti rudnik bez ikakvih obaveza sanacije devastiranog prostora koji će biti mnogo veći od najavljenih 2.000 hektara. A rudari? U Srbiji nešto više od 30.000 ljudi radi u sektoru rudarstva. Naravno, nisu svi na kopovima, veliki deo odnosi se na prateće službe od održavanja do komercijale, dok je na iskopima, u jamama i na površinskim kopovima oko trećine tog broja. 

Niko tim ljudima nije objasnio da je vađenje litijuma njihov crni testament. Rudari treba bedno da žive u radnim logorima, vadeći otrov koji ih polako ubija.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 12

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Savet

Zoran Živković [11.07.2025.]




Video dana

Instrumenti iz kućne radinosti

Anketa

Ko je kriv za nerede na protestu?

Rezultati