Društvo i ekonomija

D. Ljutić

08. 07. 2024. 07:13 4

SLOBODNA TRGOVINA SA PEKINGOM Kineski KOMUNIZAM da preporodi Srbiju?

Kina ide za svojim strateškim ciljem i ona rado posluje sa zemljama u kojima nema nikakvih pravila. Kineskim firmama, koje su zapravo državne, odgovara da rade direktno sa vlastima. Svaki investitor koji donosi novac u neku zemlju donosi i svoje običaje. Tako i Kina donosi u Srbiju svoje poslovne običaje koji su daleko od onih koji važe u Evropi. Tako da će u Srbiji uskoro biti mnogo više kineskog belog luka nego srpskog "tetovca" u Kini. Stočni fond je uništen a paori prete protestima. Neverovatan "procvat" čeka Srbiju.

Sporazum o slobodnoj trgovini Srbije i Kine je prošlog ponedeljka stupio na snagu i njime je obuhvaćeno više od 20.000 proizvoda, omogućiće srpskim proizvođačima izvoz na tržište od 1,4 milijarde stanovnika, što bi, prema prognozama ekonomista, trebalo bi da poveća izvoz u ovu zemlju, a ovdašnja preduzeća uključi u kineske globalne lance snabdevanja. Ministar trgovine Tomislav Momirović ocenio je nedavno da je Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom možda najveća šansa za srpska preduzeća u poslednjih 25 godina i pozvao domaće privrednike da istraže mogućnosti Sporazuma i da iskoriste sve pogodnosti koje pruža za povećanje konkurentnosti, širenje poslovanja i povećanje izvoza. Da li je to baš tako?

U Privrednoj komori Srbije smatraju da je početak primene Sporazuma o slobodnoj trgovini sa Kinom najvažnija ekonomska vest za privredu Srbije u ovoj godini i veliki iskorak u ekonomskim odnosima Srbije i Kine koji imaju dinamičan rast u proteklih 10 godina. Međutim, kineski novac uopšte nije jeftin, on je skuplji od onog koji Srbija dobija od evropskih i međunarodnih finansijskih institucija. Kilometar pruge i auto-puta, koji se pravi kreditima dobijenim od Kine, skuplji je 30 do 50 odsto nego kada se finansira novcem međunarodnih finansijskih institucija.

Pojedini stručnjaci upozoravaju da će za nekoliko godina prosečno domaćinstvo u Srbiji dugovati više od 6.000 evra Kinezima. Kao poseban problem kod ovih kredita stručnjaci ističu da se oni realizuju na osnovu međudržavnih sporazuma, koji ne zahtevaju transparentne procedure kod izbora izvođača, trošenja sredstava i kontrole projekata, te je zbog toga veća bojazan od korupcije.

Mnogi u vlasti se busaju u grudi prijateljstvom sa Rusijom i Kinom, ali je činjenica da najviše proizvoda, čak 65 procenata, izvozimo u Evropsku uniju. U poslednjih deset godina u Srbiju je stiglo 30 milijardi evra stranih investicija. Od toga je 21 milijarda iz Evropske unije.

- Saradnja sa Kinom se odlično uklapa u dominantan narativ na domaćoj političkoj sceni gde se ekonomski razvoj predstavlja kao vrhovna vrednost, dok su elementi demokratskog društva iza ili ispod toga - izjavio je nedavno za Dojče Vele Stefan Vladisavljev, stručnjak za Kinu iz Fondacije Beogradskog fonda za političku izuzetnost.

Od kad je preuzeo vlast u Srbiji Aleksandar Vučić gaji neskrivene simpatije prema autoritarnim režimima u Kini i Rusiji. Tradicionalno dobri odnosi sa Kinom, koje je Srbija nasledila od bivše Jugoslavije, dodatno su produbljeni početkom aprila 2018. godine, kad je Vučić predvodio državnu delegaciju koja je u Pekingu potpisala niz međudržavnih sporazuma sa Kinom. Najavljena su višemilionska ulaganja u Bor, Zaječar, proizvodnja letećih automobila u Srbiji, izvoz svinjskih papaka iz Srbije, rakije, zajmovi za infrastrukturne projekte i poslednji hit, izvoz srpskih jabuka. Voća koje je inače u Srbiji među najskupljim. Stočni fond je uništen, a paori prete protestima.

Ursula fon der Lajen izjavila je svojevremeno nakon trojnog sastanka sa predsednikom Kine i francuskim predsednikom Emanuelom Makronom da EU "ne može da apsorbuje ogromnu prekomernu proizvodnju kineske industrijske robe koja preplavljuje njeno tržište". Fon der Lajen je rekla da je odnos narušen nejednakim pristupom tržištu i kineskim državnim subvencijama.

Srbiju očigledno ne zanima zaštita sopstvenog tržišta. Naime, imamo potpisan Trgovinski sporazum sa Kinom. Vučić, ali i Siniša Mali su o tome naširoko pričali, samo je skrivan podatak da taj sporazum ne stupa odmah na snagu, nego ide postepeno pet godina prilagođavanja. A, i inače, Srbija nema dovoljno agrarnih proizvoda da bi mogla bilo šta da uspe na kineskom tržištu. Zaboravljamo da je taj sporazum dvosmeran i da Kina ima otvorena vrata da svojim proizvodima preplavi tržište Srbije. Tako da će u Srbiji uskoro biti mnogo više kineskog belog luka nego srpskog "tetovca" u Kini.Poznavaoci političkih prilika u Srbiji navode da će, posle održavanja EXPO 27, većina a ako ne i svi objekti, preći u vlasništvo Kineza. Naime, prema tvrdnjama naših izvora, Srbija će sa ovim projektom upasti u dužništvo, koje će moći da vrati jedino tako što će Kinezima dodeliti na korišćenje objekte, koji će inače njihovi radnici sagradili. U prilog tome ide i činjenica da se Srbija udaljava od EU, tako da se nameće pitanje, koje bi druge zemlje osim Kine došle da posle EXPO 27 koriste izgrađene objekte.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 4

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Sednica o litijumu

Zoran Živković [02.10.2024.]




Video dana

Električna turpija za nokte

Anketa

Da li dva jajeta, kako kaže Toma Mona, mogu čoveka da drže ceo dan sitim?

Rezultati