Društvo i ekonomija
25. 05. 2024. 12:33 1
Matematičar na čelu RZS: Ko je bio Miladin Kovačević?
Direktor Republičkog zavoda za statistiku Miladin Kovačević preminuo je ove subote u 72. godini.
Miladin Kovačević rođen je 1952. u Gacku (BiH). Diplomirao je na Prirodno-matematičkom fakultetu u Beogradu - Odsek za matematiku, opšti smer i matematičke strukture - 1976. godine. Magistrirao je na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu 1978. Doktorsku disertaciju je odbranio 1984. na Ekonomskom fakultetu u Beogradu.
Kako se navodi na sajtu Narodne banke Srbije, Kovačević je radio u Institutu za statistiku Saveznog zavoda za statistiku (SZS) u bivšoj Jugoslaviji od 1977. do 1986. Rukovodio je pripremama i sprovođenjem popisa stanovništva (1991), od 1986. do 1991, kao pomoćnik direktora SZS.
U 1993. godini postavljen je za direktora Instituta za nacionalne račune, standarde, registre i statističku analizu (ranijeg Instituta za statistiku) pri SZS. Kao direktor Instituta pred kraj 1993. i na početku 1994. godine bio je angažovan na poslovima pripreme ekonomske politike i odgovarajućeg programa monetarne rekonstrukcije i ekonomske stabilizacije pri nekadašnjoj saveznoj vladi, čime je uveden na područje makroekonomskih računa.
Glavni je koautor udžbenika "Teorija uzorka i planiranje eksperimenata" za odgovarajući predmet na redovnim studijama Ekonomskog fakulteta u Beogradu, koji je štampan i prihvaćen 1991. godine.
Godine 1995. izabran je za vanrednog profesora na Ekonomskom fakultetu za predmet Teorija uzorka i planiranje eksperimenata.
Godine 2001, na predlog Ekonomskog fakulteta, izabran je za naučnog savetnika Ministarstva za nauku Republike Srbije. Bio je, takođe, angažovan (1991) u Komisiji za sticanje doktorata od strane Ekonomskog fakulteta u Zagrebu.
U 1994. godini započeo je saradnju sa Ekonomskim institutom i Institutom ekonomskih nauka u Beogradu. Bio je angažovan na području makroekonomskih analiza i metodologije makroekonomskih analiza i istraživanja ekonomskih kretanja i ekonomskih politika.
U 2003. godini postavljen je za zamenika direktora Republičkog zavoda za statistiku Srbije sa zadatkom usklađivanja i unapređenja statističkog sistema. Od 2001. angažovan je na saradnji sa Kancelarijom i misijama Međunarodnog monetarnog fonda. U jednom mandatu (od maja 2004. godine) bio je član Saveta Narodne banke Srbije. Bio je član Međunarodnog statističkog instituta (ISI) i Naučnog društva ekonomista Srbije (NDE).
U neakademskoj sferi osnovna preokupacija su mu bile međunarodne privredne arbitraže. U oktobru 2010. godine postavljen je na funkciju predsednika Upravnog odbora Fonda penzijsko-invalidskog osiguranja, koju je vršio do kraja te godine.
Dobio je zahvalnicu nekadašnjeg SZS 1984. godine za samo pet godina radnog staža u ovoj stručnoj ustanovi, kao najznačajnije priznanje te ustanove za doprinos razvoju statističkog sistema u bivšoj Jugoslaviji. U 2011. godini, povodom obeležavanja 138 godina izučavanja matematike kod nas, dobio je najviše priznanje (zahvalnicu) Matematičkog fakulteta u Beogradu za doprinos njegovom razvoju.
Napad ispred RIK-a
Kovačević je bio na meti kritika javnosti zbog svojih stavova i izjava u vezi sa izborima u decembru 2023. godine.
Početkom januara ove godine, komentarišući tvrdnje opozicije da su brojni birači prijavljeni na adrese vodovoda, bolnica, trafo-stanica i sličnih objekata, izjavio da je sve u redu ako te osobe imaju ličnu kartu na toj adresi“.
U aprilu ove godine izjavio je i da nisu tačne "spekulacije" u medijima da u Srbiji ima 1,1 milion, a u Beogradu 230.000 nepostojećih birača, koje su iznete na osnovu poređenja broja popisanih stanovnika i broja upisanih u birački spisak.
Kovačević je tada u pisanoj izjavi naveo da se radi "o dva suštinski različita podataka", zato što birački spisak obuhvata sve one koji imaju biračko pravo u Srbiji, odnosno sve državljane starije od 18 godina, uključujući i one koji imaju prebivalište u Srbiji, a boravište u inostranstvu - bez obzira na to da li su prisutni u državi.
U isto vreme on je potvrdio da se "spekuliše o znatno više od milion lica koji žive u inostranstvu i koja nisu obuhvaćena popisom 2022. godine jer nisu prisutni, ali jesu u biračkom spisku, jer imaju neotuđivo biračko pravo", bez obzira da li jesu ili nisu prisutni u zemlji.
- Ne postoji kvalitetan podatak o tome koliko državljana Srbije živi van zemlje, jer ne postoji običaj ili striktna obaveza prijavljivanja promene adrese pri iseljavanju iz zemlje. Pritom, poznat je fenomen da državljani Srbije i posle desetina godina provedenih u inostranstvu u svojim dokumentima imaju adrese upisane u Srbiji na kojima ne stanuju. Tako se prave velike razlike između "de jure" i "de facto" činjenica o biračima - kazao je Kovačević.
Kovačević je 18. decembra prošle godine, dan posle parlamentarnih izbora u Srbiji, bio napadnut ispred zgrade Skupštine Srbije u Ulici kralja Milana, gde su održavane sednice Republičke izborne komisije, a opozicija protestovala zbog izbornih nepravilnosti.
Komentari 1
ostavi komentar