Društvo i ekonomija

[ Izvor: Forbes ]

27. 03. 2024. 06:52 0

KINA I JUAN Opcija za devizne rezerve Srbije?

Predsednik Srbije u oktobru prošle godine u svom stilu uzburkao je javnost najavom da bi Narodna banka mogla da razmotri uključivanje kineskog juana u devizne rezerve Srbije. Od oktobra o tome ni reč.

U NBS za Forbes Srbija ne odgovaraju direktno na pitanje da li je odluka doneta. Pozivaju se na propise koji regulišu upravljanje deviznim rezervama i pojašnjavaju da je navedenim dokumentima "definisano da se valutna struktura deviznih rezervi određuje u skladu sa valutnom strukturom spoljnog duga Srbije, što je praksa mnogih centralnih banaka. Time se u najvećoj meri obezbeđuje takozvani prirodni hedžing, tj. zaštita od valutnog rizika“, navodi se u odgovoru koji smo dobili.

- NBS uvek razmišlja o valutama koje bi mogla da uključi u svoj investicioni portfolio, čime bi se omogućila dodatna diversifikacija deviznih rezervi NBS. Imajući u vidu činjenicu da kineski juan ulazi u valutnu strukturu spoljnog duga Srbije, kao i internacionalizaciju juana i njegov značaj u globalnim plaćanjima i na međunarodnom finansijskom tržištu, ulaganje u aktivu denominovanu u kineskim juanima može biti jedna od opcija za proširivanje investicionog portfelja NBS -  dodaju u centralnoj banci.

I zaista je neobično da se događaji oko Kine i juana dešavaju u relativnom kratkom razmaku. Najpre je s Kinom zaključen Sporazum o slobodnoj trgovini, koji u ovakvim odnosima mnogo više pogoduje kineskoj strani nego našoj. U decembru je potpisan i memorandum o razumevanju za uspostavljanje klirinškog aranžmana i određivanju kliring banke u Srbiji za kineske juane.

Forbes Srbija o pitanju uključivanja juana u devizne rezerve naše zemlje razgovarao je i s bivšim guvernerom Dejanom Šoškićem. Po njegvim rečim, ranije, NBS nije razmatrala čuvanja dela deviznih rezervi u juanima, ali u današnjim, bitno izmenjenim okolnostima, i novim pravcima razvoja procesa u međunarodnim plaćanjima, takva inicijativa se teško može okarakterisati kao neosnovana. A na pitanje šta za nas znači klirinški aranžman sa Kinom odgovara :

- To bi značilo da ubuduće kupci iz Srbije koji nabaljaju robu iz Kine mogu nabaviti juane za eventualno direktno plaćanje uvoza iz Kine u njihovoj valuti, bez transakcionih troškova vezanih za plaćanje preko neke druge valute. Istovremeno, i izvoznici u Kinu će moći da naplaćuju svoj izvoz u juanima ako to žele i da te juane kasnije koriste za nabavke iz Kine ili za prodaju onima koji su zainteresovani za kupovinu kineskih proizvoda. To bi postepeno trebalo da stvori i direktno tržište za dinare i juane i uspostavljanje direktnog deviznog kursa između ove dve valute - kaže Šoškić.

 

 

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Izborna trka

Zoran Živković [27.04.2024.]




Video dana

Baštovan

Anketa

Gde ćete provesti predstojeće praznike?

Rezultati