Društvo i ekonomija
24. 02. 2024. 16:17 10
Huti i druge MISTERIJE: Zašto je u Srbiji gorivo NAJSKUPLJE u regionu?
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić tvrdi da vlast "sputava" cene goriva, uprkos skoku cena na svetskom tržištu. Ali, kako je onda dizel među najskupljima u Evropi? Zbog akcize i "pohlepe" NIS-a, kažu kritičari.
U petak je gorivo na pumpama u Srbiji poskupelo za dinar, pa barem do idućeg petka nafta košta 206 dinara po litru, a benzin 185 dinara.
- Izađi, bre, neko da kaže ljudima zašto raste cena nafte - ljutnuo se tokom nedavnog gostovanja na RTS-u predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Ljut jer mora sve sam da objasni, on je nastavio time da jemenski pobunjenici Huti potapaju brodove u Crvenom moru, na najvažnijem pomorskom putu na svetu i da se u svetu priče o tome da će nafta biti dvostruko skuplja.
- A mi držimo pod kontrolom i sputavamo da brže raste cena - pohvalio se Vučić.
Najskuplje gorivo u regionu
Međutim, ako je tako, onda vlasti u Srbiji taj posao "sputavanja" obavljaju daleko lošije nego skoro sve ostale vlasti u Evropi.
Prema podacima sa sajta nemačkog Zavoda za statistiku (od 19. februara), cena nafte na pumpama u Nemačkoj u dlaku je ista kao u Srbiji (1,76 evra za litar) i svega šest zemalja EU ima skuplju naftu od toga: Belgija, Holandija, Francuska, Italija, Danska i Finska.
Najjeftinija je nafta na Malti (1,21 evra), a u srpskom komšiluku Bugari pazare naftu za 1,37 po litru, Rumuni za 1,51, Hrvati za 1,64, a Mađari za 1,70.
U svim tim susednim državama je jeftiniji i benzin koji u Srbiji staje 1,58 evra. Najjeftiniji je u Evropi je upravo u Bugarskoj sa 1,33 evra za litar.
Gorivo je jeftinije i u ostalim državama regiona koje nisu članice EU, poput Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Severne Makedonije.
Akciza i "pohlepa" NIS-a
Na Vučićevo pravdanje cena belosvetskim ratovima i cenom sirove nafte na svetskom tržištu reagovao je i Dušan Nikezić, ekonomski stručnjak i potpredsednik Stranke slobode i pravde.
On je podsetio da je dizel u Srbiji koštao 142 dinara čak i kad je cena sirove nafte pala na svega 22 dolara po barelu usled pandemije. Par meseci po izbijanju rata u Ukrajini, barel je otišao na 113 dolara, a cena u Srbiji na 197 dinara.
Tada su vlasti uvele kontrolu cena, a Vučić je oštro poručio:
- U rikverc sa cenama nafte.
Danas se barel sirove nafte, uprkos Hutima i potapanju brodova, prodaje za 83 dolara, ali vozači u Srbiji plaćaju 206 dinara po litru.
- Cena goriva u Srbiji nema nikakve veze sa berzanskom cenom nafte, a ni sa Hutima - rekao je Nikezić u videu koji je SSP objavila na društvenim mrežama.
On je kritikovao pre svega politiku Vlade koja je od 2012. povećala akcizu na dizel sa 35 na 64 dinara po litru.
- A dobit NIS-a je u poslednje dve godine bila veća od milijardu evra - dodao je Nikezić.
- Dakle, prazna državna kasa i čista pohlepa jedinog prerađivača nafte u Srbiji odgovorni su za to što ne samo plaćamo najveću cenu goriva u regionu, već imamo i najveću inflaciju u Evropi - zaključio je Dušan Nikezić.
Komentari 10
ostavi komentar