Društvo i ekonomija

Direktno.rs

01. 06. 2020. 09:48 14

4,5 milijardi evra platićemo Kinezima samo za kamate?!

Aleksandar Vučić uzeo je kredite od svog brata Sija Đinpinga u iznosu od 7,35 milijardi evra. Krediti su na 20 godina. Godišnja kamata 220 miliona. Dakle, samo za kamate platićemo Kinezima 4,5 milijardi evra! Ukupno skoro 12 milijardi. Taj novac kojim Srbiju Kina kreditira vraćamo u potpunosti Kini kroz sporazume koje smo potpisali za projekte na kojima bez tendera angažujemo kineske firme. Naše firme dobijaju mrvice.

U isto vreme Hrvatska od EU dobija 7,36 milijardi evra bespovratne pomoći. Retoričko je pitanje ko je bolje prošao: Hrvatska ili Srbija... 

Predsednik Srbije je 15. marta izjavio: "Evropska solidarnost ne postoji. To je bila bajka na papiru. Ja sam danas uputio posebno pismo jedinima koji mogu da pomognu, a to je Kina…" i poručio medicinsku opremu iz Kine.

Srbija je tada za samo 20 dana platila 370 miliona evra za medicinsku opremu, a koliko je od toga plaćeno Kini i po kojim cenama, još uvek se ne zna. Javnost i dalje čeka na davno obećani predsednikov izveštaj naciji o troškovima nabavke medicinske opreme.

Međutim, ono što danas sigurno znamo jeste da predsednikova "bajka na papiru" u slučaju Hrvatske znači pomoć EU od 10 milijardi evra, od čega čak 7,36 milijardi evra bespovratnih sredstava. 

Za razliku od Hrvatske, Srbija je pre samo mesec dana bila jedina zemlja koja je formalno odbila finansijsku pomoć EU za Balkan vrednu 750 miliona evra, a neposredno zatim Vučić je odbio i zajam MMF-a od 1,2 milijarde evra po povlašćenim uslovima, sa obrazloženjem da Srbija ima dovoljno para i planira da ostvari najveći rast BDP-a u Evropi.

Računica je jednostavna. Dok Hrvatska od EU dobija 7,36 milijardi evra bespovratnih sredstava, Srbija se kod kineskih državnih banaka zadužuje 7,35 milijardi evra sa prosečnom kamatom od 3%, što znači da ćemo Kini u narednih 20 godina svake godine samo na ime kamate plaćati najmanje 220 miliona evra. Da stvar bude još gora sa tih 7,35 milijardi plaćamo kineske firme kojima smo poslove dali bez tendera, pa su i cene za najmanje trećinu veće od realnih.

Mnogi bi rekli - koliko se isplati saradnja sa EU, a koliko sa Kinom, jasno se vidi. Šta povoljnije uticati na rast privrede, zaduženje od 7,35 milijardi sa kamatom od 3% ili poklon EU od 7,36 milijardi, jasno je svima osim Vučiću. Upućeniji bi rekli da je i te kako jasno i njemu. Ali je jasno i da transferi velikih suma novca sa računa u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, gde su pohranjivani prethodnih osam godina, na račune u Kini, mnogo košta.

Ali ne one na čijim su računima pare, već državu Srbiju.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 14

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Tandem

Zoran Živković [20.11.2024.]




Video dana

Mravinjanje

Anketa

Da li će neko odgovarati zbog nesreće u Novom Sadu?

Rezultati