Politika

[ Izvor: Mediji ]

16. 08. 2025. 11:39 1

Bild: Srbija zbog Vučića tone u HAOS

Srbija tone u haos. Druge večeri zaredom došlo je do nasilja na protestima protiv vlasti predsednika Vučića – kuda sada ide Srbija, postavlja se pitanje u analizi nemačkog Bilda.

U Srbiji, kako podseća Bild, već tri noći zaredom izbijaju nasilni protesti protiv vlasti predsednika Aleksandra Vučića.

- Činjenica je da zemlja na zapadnom Balkanu nikako ne pronalazi mir, već više od devet meseci ponovo i ponovo je potresaju masovne demonstracije. Poslednjih noći situacija je bila posebno napeta - ističe se u tekstu.

U drugom po veličini gradu, Novom Sadu, na severu zemlje, demonstranti su, dodaje se, razbili prozore na dve kancelarije Vučićeve stranke SNS i demolirali prostorije.

U glavnom gradu Beogradu, Vučićeve pristalice gađale su protivnike vlasti pirotehnikom. Kante za smeće su zapaljene. Atmosfera je, kako se navodi, bila haotična.

Vučić najavljuje „čišćenje“

Prema rečima ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića (59), povređeno je šest policajaca, a uhapšeno 38 demonstranata. Vučić je u jednoj TV emisiji izjavio da će uslediti još hapšenja. Takođe je kritikovao policiju što nije dovoljno oštro reagovala protiv demonstranata u Novom Sadu.

Protesti širom zemlje

Kao i večeri ranije, protivnici vlasti demonstrirali su u više od 30 mesta širom zemlje ispred sedišta SNS-a, gde su ih čekale policijske barikade i pristalice vladajuće stranke. Zabrinjavajuće je što izgleda da se srpsko društvo sve više deli – situacija između suprotstavljenih strana postaje sve napetija.

Već prethodne večeri bilo je desetine povređenih – tokom sukoba između demonstranata različitih grupa, ali i od policijske sile upotrebom pendreka. Vučić je tada najavio da će vlasti „očistiti“ ulice od demonstranata, koje je nazvao kriminalcima.

Optužbe za korupciju kao povod protesta

Pozadina: Povod za proteste bio je kolaps sveže renovirane nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra 2024. godine. Tada je poginulo 16 ljudi.

Nezavisni eksperti i opozicija krivicu za tragediju pripisuju nemaru i korupciji pod Vučićevom vlašću. Demonstranti već više od devet meseci zahtevaju njegovu ostavku i raspisivanje novih izbora, podseća se u tekstu.

Najnovije proteste dodatno je podgrejalo to što su, ističe se u tekstu, pristalice Vučićeve stranke SNS pre tri dana fizički napali demonstrante kritične prema vlastima – a policija nije reagovala.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 1

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Polazna tačka

Zoran Živković [11.08.2025.]




Video dana

Nemam zamerki

Anketa

Da li će Aleksandar Vučić ispuniti zahtev studenata i raspisati vanredne izbore?

Rezultati