Politika

Direktno.rs

25. 10. 2024. 11:07 0

"Prošle godine Srbija na uvoz povrća potrošila 185,8 miliona evra, odgovorno Ministarstvo poljoprivrede"

"Da se u našim krajevima klima polako menja, da iz kontinentalne klizimo ka mediteranskoj, jasno je svima koji se bave biljnom proizvodnjom. Čini se da je od svih ovih klimatskih neprilika najugroženije povrće koje se u Srbiji gaji na površini od 87 000 do 100 000 hektara, a očekivani prinos, kada se sabere rod svog povrća, više od jedan milion tona. Tim poslom bavi se 14 hiljada specijalizovanih poljoprivrednih gazdinstava", kažu iz RO za poljoprivredu Srbija centra, čiju izjavu prenosimo u celosti.

"Prošle godine Srbija je izvezla 126.616 tona svežeg i prerađenog povrća u vrednosti od 134,6 miliona evra. Kupcima u inostranstvu najviše smo prodavali smrznuti kukuruz šećerac, grašak, papriku, kao i sveže i prerađene krastavce. Istvremeno, iz inostranstva smo najviše kupovali krompir, paradajz, pasulj. Na uvoz povrća potrošili smo 185,8 miliona evra. Zabeležen je veliki gubitak, jer nam svake godine suša „obere“ od 10 do čak 50 odsto roda. Povrtari su i ove godine "obrali" velike gubitke - za prvih šest meseci ove godine Srbija je od izvoza povrća zaradila samo 56,3 miliona evra.

Postoji nekoliko načina da se reši problem, a jedan je navodnjavanje. Od ukupno 3,4 miliona hektara, koliko je poljoprivrednih površina u Srbiji, tokom prošle godine navodnjavalo se tek 1,5 odsto, odnosno 52.236 hektara na kojima se najviše gaji povrće. Ovaj postupak samo delimično može da pomogne i samo za neke povrtarske vrste. Pored toga što poskupljuje proizvodnju i do 30 procenata, kod nekog povrća ne daje očekivane rezultate. Bašte pod krovom su bolje rešenje, jer u njima može, u zavisnosti od opremljenosti objekta, da se kontrolišu vlažnost i temperatura. Ali, takva proizvodnja je veoma skupa i isplati se samo za rano prolećnu i zimsku proizvodnju. Poštujući principe smene useva u vremenu i prostoru, uz održavanje plodnosti zemljišta i uvođenje novih tehnologija gajenja, povrće se na značajno većim površinama može proizvoditi u različitim oblicima i tipovima privremenog i stalno zaštićenog prostora cele godine, a u baštama i na njivama sa kratkom pauzom u vreme najajače zime. Treća opcija, a to je i svetski trend, je stvaranje sorti otpornih na sušu, ranostasnijih, prinosnijih i izmena rokova setve, jer godine unazad su pokazale da u proleće i jesen vlažnost i zemljišta i vazduha nije toliko smanjena da ugrožava povrtarsku proizvodnju.

Ministarstvo poljoprivrede ignorisanjem problema i nedelovanjem, svesno uništava rad instituta, struka se ne pita ništa, a istovremeno se uzimaju krediti za zalivne sisteme koji se ne vide. Kanali su zapušteni, odvodi, nepristupačnost električne mreže za pumpe, cene repromaterijala za povrtarsku proizvodnju su previsoke, otkup je neorganizovan, zaštita bilja nekotrolisana, zbog čega nam vraćaju robu sa granica EU i niz drugih problema. Sa druge strane trgovcima je omogućen nekontrolisan uvoz svega, bez jasne kontrole kvaliteta. Od izvoznika hrane smo postali uvoznik, i to nas za prvih 6 meseci ove godine košta 600 miliona eura, plus gubitak u proizvodnji od preko 640 miliona eura", zaključuju iz RO za poljoprivredu Srbija centra.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Srbija u dve kolone

Zoran Živković [22.01.2025.]




Video dana

Ne igraj fudbal sa rukama u džepovima

Anketa

Da li ćete kupiti akcije NIS-a?

Rezultati