Društvo i ekonomija
24. 01. 2025. 07:54 6
Šta podrazumeva generalni štrajk? Ovo je način kako radnici mogu da se zaštite
"Generalni štrajk!" - neprestano se čulo tokom prethodnih nekoliko nedelja tokom studentskih blokada na više lokacija širom Srbije. Šta zapravo podrazumeva generalni štrajk i na koje sve načine se može sprovesti u delo?
Studenti u blokadi pozvali su na generalni štrajk 24. januara. Ovom pozivu odazvale su se kompanije, mediji, kulturne institucije, ugostiteljski lokali, organizacije…
Šta je generalni štrajk?
- Prekid rada koji zaposleni organizuju radi zaštite svojih profesionalnih i ekonomskih interesa po osnovu rada - ovo je zvanična definicija zakona o štrajku koji je usvojen 1996. godine, u vreme Savezne Republike Jugoslavije.
- Odluku o stupanju u generalni štrajk donosi najviši organ sindikata. Odluka o stupanju u štrajk zaposlenih u grani ili delatnosti ili u generalni štrajk dostavlja se nadležnom organu odgovarajućeg udruženja poslodavaca, osnivaču i nadležnom državnom organu - kaže Zakon o štrajku.
Prema ovom zakonu, štrajk se može organizovati u preduzeću ili drugom pravnom licu, odnosno u njihovom delu ili kod poslodavca, kao i u određenoj grani i delatnosti, ili kao generalni štrajk.
Mario Reljanović, naučni saradnik na Institutu za radno pravo iz Beograda, kaže za portal Radio Slobodna Evropa (RSE) da je taj zakon star skoro 30 godina i da se nije "novelirao u skladu sa novim međunarodnim standardima".
- Tako je i generalni štrajk ostao nedorečen - navodi on.
- Suština pojma generalnog štrajka je da se ne odnosi na jednog poslodavca i jednu delatnost, već se poziva ceo radni svet u zemlji da prestane sa radom. Naš Zakon o štrajku prevashodno reguliše štrajk kod pojedinačnog poslodavca. To je njegova velika mana - kaže Reljanović.
"Radnici mogu da se zaštite masovnošću"
Predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Ranka Savić istakla je da radnici mogu da se zaštite - masovnošću.
- Ukoliko 300 radnika izađe, ne može 300 ljudi da dobije otkaz - rekla je ona za N1.
Ovom prilikom Savićeva se zahvalila studentima.
- Pomogli su radnicima Srbije, da nekako nije više strah u onoj meri u kojoj je bio. Moj utisak je da radnici podižu glavu, imaju bezbroj razloga da budu nezadovoljni, više nema onog straha - navela je.
Kada je poslednji put održan generalni štrajk u Srbiji?
- U novijoj istoriji Srbije nije bilo generalnog štrajka, a najbliže se došlo tome pred 5. oktobar, kada su vojska i policija izašle na radnike u Kolubari - istakao je Zoran Stojiljković, profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu, za BBC na srpskom.
Tog 24. septembra, Slobodan Milošević je izgubio predsedničke izbore, ali je odbio da prizna poraz.
Svega nekoliko dana kasnije, tačnije 29. septembra, otpočeo je štrajk rudara u rudnicima Kolubare, gde se proizvodi električna energija za veliki deo Srbije.
Narednih dana, štrajku su se pridružili građani širom Srbije - izašli su na ulice, većina škola, vrtića, fakulteta nije radila, a posao su u pojedinim gradovima prekinule i državne službe.
Koji su zahtevi studenata?
Studenti brojnih fakulteta Univerziteta u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu traže ispunjenje ovih zahteva:
1. Objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji železničke stanice u Novom Sadu
2. Odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata i mladih na protestima povodom pada nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu
3. Podnošenje krivičnih prijava protiv napadača na studente i profesore i njihovo procesuiranje
4. Povećanje izdvajanja iz budžeta Srbije za materijalne troškove državnih visokoškolskih ustanova od 20 odsto.
Komentari 6
ostavi komentar