Društvo i ekonomija

[ Izvor: Mediji ]

24. 01. 2025. 07:54 6

Šta podrazumeva generalni štrajk? Ovo je način kako radnici mogu da se zaštite

"Generalni štrajk!" - neprestano se čulo tokom prethodnih nekoliko nedelja tokom studentskih blokada na više lokacija širom Srbije. Šta zapravo podrazumeva generalni štrajk i na koje sve načine se može sprovesti u delo?

Studenti u blokadi pozvali su na generalni štrajk 24. januara. Ovom pozivu odazvale su se kompanije, mediji, kulturne institucije, ugostiteljski lokali, organizacije…

Šta je generalni štrajk?

- Prekid rada koji zaposleni organizuju radi zaštite svojih profesionalnih i ekonomskih interesa po osnovu rada - ovo je zvanična definicija zakona o štrajku koji je usvojen 1996. godine, u vreme Savezne Republike Jugoslavije.

- Odluku o stupanju u generalni štrajk donosi najviši organ sindikata. Odluka o stupanju u štrajk zaposlenih u grani ili delatnosti ili u generalni štrajk dostavlja se nadležnom organu odgovarajućeg udruženja poslodavaca, osnivaču i nadležnom državnom organu - kaže Zakon o štrajku.

Prema ovom zakonu, štrajk se može organizovati u preduzeću ili drugom pravnom licu, odnosno u njihovom delu ili kod poslodavca, kao i u određenoj grani i delatnosti, ili kao generalni štrajk.

Mario Reljanović, naučni saradnik na Institutu za radno pravo iz Beograda, kaže za portal Radio Slobodna Evropa (RSE) da je taj zakon star skoro 30 godina i da se nije "novelirao u skladu sa novim međunarodnim standardima".

- Tako je i generalni štrajk ostao nedorečen - navodi on.

- Suština pojma generalnog štrajka je da se ne odnosi na jednog poslodavca i jednu delatnost, već se poziva ceo radni svet u zemlji da prestane sa radom. Naš Zakon o štrajku prevashodno reguliše štrajk kod pojedinačnog poslodavca. To je njegova velika mana - kaže Reljanović.

"Radnici mogu da se zaštite masovnošću"

Predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Ranka Savić istakla je da radnici mogu da se zaštite - masovnošću.

- Ukoliko 300 radnika izađe, ne može 300 ljudi da dobije otkaz - rekla je ona za N1.

Ovom prilikom Savićeva se zahvalila studentima.

- Pomogli su radnicima Srbije, da nekako nije više strah u onoj meri u kojoj je bio. Moj utisak je da radnici podižu glavu, imaju bezbroj razloga da budu nezadovoljni, više nema onog straha - navela je.

Kada je poslednji put održan generalni štrajk u Srbiji?

- U novijoj istoriji Srbije nije bilo generalnog štrajka, a najbliže se došlo tome pred 5. oktobar, kada su vojska i policija izašle na radnike u Kolubari - istakao je Zoran Stojiljković, profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu, za BBC na srpskom.

Tog 24. septembra, Slobodan Milošević je izgubio predsedničke izbore, ali je odbio da prizna poraz.

Svega nekoliko dana kasnije, tačnije 29. septembra, otpočeo je štrajk rudara u rudnicima Kolubare, gde se proizvodi električna energija za veliki deo Srbije.

Narednih dana, štrajku su se pridružili građani širom Srbije - izašli su na ulice, većina škola, vrtića, fakulteta nije radila, a posao su u pojedinim gradovima prekinule i državne službe.

Koji su zahtevi studenata?

Studenti brojnih fakulteta Univerziteta u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu traže ispunjenje ovih zahteva:

1. Objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji železničke stanice u Novom Sadu

2. Odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih studenata i mladih na protestima povodom pada nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu

3. Podnošenje krivičnih prijava protiv napadača na studente i profesore i njihovo procesuiranje

4. Povećanje izdvajanja iz budžeta Srbije za materijalne troškove državnih visokoškolskih ustanova od 20 odsto.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 6

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Srbija u dve kolone

Zoran Živković [22.01.2025.]




Video dana

A šta ćete tamo da radite?

Anketa

Da li ćete kupiti akcije NIS-a?

Rezultati