Politika

[ Izvor: NIN ]

19. 09. 2019. 18:06 0

NIN: Na svakog ministra u Vladi Srbije u proseku po tri afere

Afera ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića, koja se tiče trgovine oružjem u Saudijsku Arabiju, samo je jedna u podugačkom nizu afera srpskih ministara, a koje je nedeljnik "NIN" pobrojao u današnjem broju.

Ana Brnabić - Kako vetar duva

Za Anu Brnabić javnost je čula oktobra 2015, nakon što je sajt "Teleprompter" objavio transkript telefonskog razgovora u kome je Lidija Udovički, sestra tadašnje ministarke državne uprave, Bojanu Pajtiću navodno rekla da je Vučićev kum Nikola Petrović, direktor EMS-a tražio dva miliona evra da na Elektromrežu priključi vetropark američke firme "Kontinental vinds". U toj firmi je Brnabić bila direktor za Srbiju od 2011. do 2013. godine. Vučić je te navode okarakterisao kao pokušaj da se "reketira Vlada Srbije", a Brnabić je negirala da je Petrović tražio mito. Posle toga je usledio njen politički uspon. U julu 2015. godine osniva firmu "Energy & Innovation" u kojoj je bila većinski vlasnik 70 odsto. Manjinski ortak bio je Igor Isailović, advokat za kojeg je Krik otrkrio da je vodio ofšor kompanije Siniše Malog. Kada je Brnabić prihvatila poziv Vučića da preizme resor od Kori Udovički, prenela je vlasništvo svojoj, kasnije će se ispostaviti životnoj partnerki, Milici Đurić. Prati je i afera u NALED-u. Fiskalni savet je 2016. godine optužio Republički sekretarijat za javne politike i NALED da predloženom Strategijom za smanjenje sive ekonomije favorizuje onlajn fiskalizaciju, čiji su efekti neizvesni, a ta operacija bi koštala nekoliko desetina miliona evra. Brnabić je 2014. kupila vilu na Dedinju od 328 kvadrata. Nakon pisanja KRIK-a da joj je plata 88.825 dinara, a rata kredita 140.000, Brnabić je u pisanoj izjavi objasnila da ratu otplaćuje iz "ušteđevine", koju je prijavila Agenciji za borbu protiv korupcije. Nakon toga, NIN je utvrdio da ušteđevine - nema! 

Ivica Dačić - Kofer pun banana

Aleksandar Vučić je pred izbore koji su ga ponovo doveli na vlast 2012. godine dao iskaz Tužilaštvu za organizovani kriminal tvrdeći da se Ivica Dačić kao ministar policije sastajao sa Lukom Bojovićem, koji je potom pobegao iz Srbije. Bojović u Španiji od 2012. godine služi kaznu zbog organizovanog kriminala. Vučiću za koaliciju sa Dačićem nije smetala ni afera "kofer" za koju je ranije prozivao Dačića. Postupak protiv Branka Lazarevića, šefa Dačićevog kabineta, zbog odavanja policijskih akcija grupi Darka Šarića nije pravosnažno okončan ni posle šest godina. Lazarevićev šurak Nikola Dimitrijević osuđen je pravosnažno zbog pranja novca za Šarića. KRIK je 2012. godine utvrdio da je SPS izdavao prostor kluib "Vanila" u sedištu stranke saradnicima Darka Šarića. Takođe je objavio i snimke na kojima Dačić razgovara sa Rodoljubom Radulovićem, Mišom Bananom koji je sada prvostepeno po drugi put osuđen kao pripadnik Šarićevog klana.

Nebojša Stefanović - Fantomski poslovi 

Njegov doktorat iz 2013, pre nego što je sledeće godine imenovan za ministra unutrašnjih poslova, jedno je od važnijih obeležja njegovog ministrovanja. Savez za Srbiju je nedavno doveo u sumnju i da je Stefanović regularno završio osnovne studije. Osim sporne diplome, stručna javnost ukazuje da često selektivno iznosi podatke o operativnim akcijama i krši pretpostavku nevinosti. Optužbe o zloupotrebi MUP-a stigle su i iz same policije. Nebojši Stefanoviću zameraju i da u MUP dovodi nestručne osobe. Primer je njegov kum Goran Papić, koji je ranije radio kao ugostitelj u preduzeću kod svog oca. Policijsku karijeru Papić je počeo u Odeljenju za poslove bezbednosti kabineta ministra. Stefanović je optuživan i da poziciju koristi da pomogne biznis svog oca. Godinu i po dana po imenovanju Stefanovića juniora za ministra, njegov otac Branko je sa Goranom Todorovićem osnovao firmu Junajted BG. Kada je 2018. godine postao jedini vlasnik, to preduzeće je uz prethodnu saglasnost MUP-a dobilo dozvolu da može da trguje oružjem i vojnom opremom. Preduzeća ministrovog oca završuila su 2018. godinu sa minusom, ali zato firma njegovog poslovnog partnera među najbrže rastućim u Srbiji (neto dobit uvećana 700 puta). Istraživači portala "Arms voč" objavio je ovih dana da je u prodaju oružja iz srpske fabrike Krušik Jemenu bio umešan i Branko Stefanović. Hakerski napad iz Srbije na taj sajt samo je pojačao sumnje. Nekadašnji vlasnik hotela Šumadija Njegomir Kilibarda tvrdio je da mu je Branko Stefanović nudio 300.000 evra koje je doneo u torbi, a spominjao je i ministrovog kuma Papića, koji mu je prema njegovim rečima nudio novac za ćutanje. 

Rasim Ljajić - Šešeljev san 

Kako je KRIK utvrdio Rasim Ljajić i njegova porodica imaju nekretnine i zemljiše vredne 1.607.500 evra i da se većina vodi na ministrovog oca. Politički protivnici su protiv Ljajića koristili navode iz Bele knjige MUP Srbije 2002. U njoj je njegov rođeni brat Esad Ljajić označen kao pripadnik grupe koja krijumčari drogu iz Turske ka Zapadnoj Evropi, te da je zbog droge osuđen 1991. godine u Beogradu. Poslednji put je u Skupštini krajem oktobra 2018. u Hagu osuđeni ratni zločinac Vojislav Šešelj optužio ministra Ljajića da je "don mafije".

Zorana Mihajlović - Šminkanje koridora

Njen mandat su obeležila kašnjenja, urušavanje potpornih zidova na već gotovoj deonici auto-puta i uvećane cene radova. Ostaće upamćena i zbog pokušaja da se sruši nelegalni objekat na Pančićevom vrhu na Kopaoniku, u nacionalnom parku prirode. Iako je  rušenje bilo zakazano još za 2018. godinu, dan ranije je otkazano jer policija nije htela da asistira bez dokaza da je rušenje ranije pokušano. Zorana Mihajlović je potpisala i sporni ugovor o izgradnji Beograda na vodi. Potpis je stavila i na leks specijalis kojim je Beograd na vodi definisan kao projekat od posebnog značaja za Srbiju, iako je reč o komercijalnom poslu, gde je država manjinski vlasnik.

Siniša Mali - Veliki apetiti

U vreme dok je bio Vučićev ekonomski savetnik Siniša Mali je, kako je KRIK pisao, kao direktor dve misteriozne ofšor firme sa Devičanskih ostrva tokom 2012. i 2013. kupio 24 luksuzna apartmana u bugarskom letovalištu Sveti Nikola. Njihova vrednost procenjena je na više od pet miliona evra. Savet za borbu protiv korupcije utvrdio je 2013. nepravilnosti u procesu privatizacije za koji je svojevremeno bio zadužen Mali, kao direktor Centra za tendere u Agenciji za privatizaciju. Lukoil je umesto da investira u Beopetrol, izvukao novac iz tog preduzeća. Savet je utvrdio da je Lukoil uzeo kredit od 105 miliona evra od Beopetrola i da je taj novac zatim iskoristio kao investiciju. Nakon što je napustio Agenciju za privatizaciju Mali se zaposlio u Beopetrolu, gde je radio do februara 2005. Takođe je, zbog sumnje da je kao službenik Agencije za privatizaciju svom ocu Borislavu otkrio osetljuive informacije koje su mu pomogle da kupi proizvođača vagona Bratstvo, Ministarstvo privrede je 2004. tražilo da se ta prodaja poništi. Uprava za sprečavanje pranja novca ustanovila je da je Mali sa porodicom kontrolisao najmanje 45 bankovnih računa, od kojih je najveća suma na jednom bila 500.000 evra. Agencija za borbu protiv korupcije i Uprava za pranje novca su podnele izveštaj Višem tužilaštvu koje je odbacilo slučaj, bez obrazloženja. KRIK je pisao i da je Mali bio vlasnik luksuznih nekretnina u naselju Oaza kod Vukovog spomenika, vrednih oko 800.000 evra. Dokumenta sa suđenja sa bivšom suprugom su otkrila da mu je neimenovani prijatelj iz inostranstva davao 60.000 evra godišnje za školovanje dece. Supruga Malog je za KRIK izjavila da joj je tražio da ona prijavi 95.000 evra, čije poreklo nije znala i da joj je govorio o izbornoj noći i rušenju u Savamali. Više univerzitetskih profesora i pojedijni akademici osporili su doktorat Siniše Malog. 

Goran Knežević - Mlečni put

Za njegovog mandata, dok je bio ministar poljoprivrede, februara 2013, izbila je "afera aflatoksin", kada se otkrilo da su velike količine kukuruza i mleka u Srbiji imale povišeno prisustvo ove štetne materije. Dok je bio gradonačelnik Zrenjanina, uhapšen je 2008. pod optužbama za korupcijum ali je 2013. pravosnažno oslobođen. Nakon njegovog hapšenja, policija je pronašla 160.700 evra koje je čuvao u sefu Vojvođanske banke u Novom Sadu. 

Branislav Nedimović - Aladinov duh

Jedna od afera odnosi se na to da je novoosnovanoj firmi Al Ravafed, na osnovu predugovora iz 2013. sa Al Dahrom, neposrednom pogodbom, van tržišne cene izdato i prodato poljoprivredno zemljište nekadašnje Vojne ustanove Karađorđevo. Za mandata Nedimovića, Al Dahri je za 106 miliona evra prodat PKB. Da je imovina ovog kombinata prodata ispod svake cene potvrdila je i sama Al Dahra u svom konsolidovanom finansijskom izveštaju za prošlu godinu. Ukupna neto dobit AL Dahre za 2018. bila je 12,2 milijarde dinara ili veća od 100 miliona evra. 

Goran Trivan - Tihi posmatrač ubijanja reka 

U njegovom mandatu praktično je otpočeo "rat" investitora malih hidroelektrana i lokalnog stanovništva, nevladinih organizacija i stručnjaka za zaštitu prirode. Iako se deklarativno javno zalaže za zabranu gradnje MGE u zaštićenim parkovima prirode, a najavljivao je i zakon kojim bi to trebalo da se reguliše, do danas takav predlog nije stigao ni do Vlade, a kamoli do Skupštine. Pre ulaska u gradsku vlast bio je zaposlen u JP Srbijašume. Uhapšen je 2001. godine zbog sumnje da je izvršio krivično delo podstrekivanja, čime je omladinski kamp Karataš kod Kladova oštećen za 6,5 miliona dinara. Apelacioni sud je međutim 2015. potvrdio oslobađajuću presudu za Trivana zbog apsolutne zastarelosti. 

Aleksandar Antić - Vinogradi na struju

Jedno vreme bavio se i vinogradarstvom kao vlasnik kompanije za proizvodnju vina, koju je ugasio, ali još poseduje manji vinograd. Protiv njega su kao ministra saobraćaja pokrenuta dva prekršajna postupka zbog kršenja zakona o budžetu. Njegova odanost naprednjacima nije zaustavila medije pod kontrolom SNS-a da ga po potrebi napadaju preko njegove rođene sestre Ljiljane Zaruboce. Ona je supruga doktora Milana Zarubce koji je dva puta osuđen kao organizator kriminalne grupe koja je prouzvodila sintetičku drogu.

Nela Kuburović - Turski ekspres 

Zbog odluke ministarke pravde Komitet protiv torture početkom avgusta 2019. utvrdio je da je Srbija prekršila Konvenciju UN protiv torture čije je potpisnica. Nela Kuburović je krajem 2017. donela odluku da Srbija Turskoj izruči Dževdeta Ajaza, koji je kao nekadašnji funkcioner minorne Partije slobode Kurdistana iz turske provincije Muš 2001. optužen da je deo grupe koja terorističkim metodama planira da deluje protiv ustavnog poretka. Pre pravosnažne presude u Turskoj 2016. Ajaz je pobegao u Srbiju. U Srbiji je Osnovni sud u Šapcu odlučivao da ga treba izručivati, ali je Apelacioni sud u Novom Sadu poništavao odluku. Četvrti put ju je odobrio. Zatim je Kuburovićeva, koja donosi konačnu odluku, ekspresno poslala Ajaza u tursku, i to ingorišući hitnu preporuku Komiteta UN protiv torture, koji je 11. decembra 2017. godine tražio da Srbija ne izručuje Ajaza dok taj Komitet ne pregleda ceo slučaj. 

Branko Ružić - Kolekcionar

Sadašnji ministar državne uprave i lokalne samouprave u početku koalicije sa SNS-om otvoreno je upućivao kritike naprednjacima. Odgovor je stizao iz medija koji su pod kontrolom SNS-a koji su najavljivali istrage protiv njega kao potpredsednika FK Partizan, zatim su ga pitali odakle mu skupoceni sat roleks. Njega i Ivicu Dačića poslanik SNS Aleksandar Jovičić nazvao je "okorelim kriminalcima". 

Aleksandar Vulin - Tetkino zlato 

Najpoznatija afera vezana je za stan koji je Aleksandar Vulin kupio za novac koji nije zaradio. On i njegova supruga, dok je bio opozicioni poslanik na listi SNS-a, platili su 40.000 evrra 2011. i obavezali se da će preostalih 204.620 evra uplatiti najkasnije do septembra 2012. Kada je 2014. imenovan za ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Agencija za borbu protiv korupcije je povela postupak protiv njega. Vulin je menjao iskaz. Prvo je tvrdio da je stan platio od prodaje imovine, a novinari KRIK-a su otkeili da je jedinu nekretninu koju je posedova, jednosoban stan u Novom Sadu dobio na poklon, a potom ga je prodao bratu za 38.000 evra, što nije bilo dovoljno ni za prvu ratu. Vulin je potom izjavio da je novac dobio od ženine tetke iz Kanade. postavilo se pitanje kako ga je uneo jer nijedna državna insititucija iznošenje i unošenje novca nije registrovala. U Srbiju se u kešu ne može uneti više od 9.999 eva, što uznači da je za prenošenje tolikog novca bez registracije Vulin morao da ide do Kanade i nazad 20 puta. Portal KoSSev je otkrio da je Vulin od septembra 2012. do septembra 2013. kao direktor Kancelarije za KiM, bez tendera sklopio sokor milion evra vredan ugovor sa DBS Konsel security Service. Sumnjiv je i način na koji je Kancelarija za KiM kupila uniforme, radna odela i obuću, kao i vozila za više od 600 pripadnika civilne zaštite. Svi ti poslovi proglašeni su za - državnu tajnu. 

Jadranka Joksimović - Slika bez tona 

Ministarki za evropske integracije je 2019. uručen jedan od najnegativnijih izveštaja Evropske komisije o stanju u Srbiji, između ostalog o neslobodi medija i opstrukciji rada Skupštine od strane vladajuće većine. Joksimovićeva se "opkla" i sa viznom liberalizacijom sa Iranom. Iako su iz EU stizale oštre zamerke i upozorenja da EU zbog toga može Srbiji da uvede vize, ona je na RTS izjavila: "Nema razloga da se mi brinemo za viznu liberalizaciju". To se ispostavilo potpuno netačno, jer je u Srbiju samo u prvo vreme došlo 6.000 Iranaca, od kojih je većina pokušala da uđe u EU, pa je Srbija na kraju morala opet da im uvede vize. Nakon što je Jadranka postala poslanica 2013, njenog brata Aleksandra Joksimovića Vlada postavlja za člana UO Beogradskog sajma. On tada pokreće buznise i posluje sa firmama iz Ujedinjenih Arapskih Emirata. 

Mladen Šarčević - Maturant

Aktuelni ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja proslavio se po aferi "provaljenih" završnih ispita za malu maturu. Tvrdio je da nema mogućmosti da se do testova dođe u štampariji, jer su tamo pod kontrolom policije i BIA. Ispostavilo se da je upravo štamparija bila slaba tačka, odakle su procurili testovi. Za Šarčevića se vezuje i afera u vezi sa uvođenjem elektronskih dnevnika u škole. Kako je otkrio KRIK posoa vredan 1,6 miliona evra dodeljen je na tenderu firmi "Tesla" čiji je vlasnik Andrej Bezjak, sa kojim je Šarčević sarađivao u svojoj privatnoj školi "Ruđer Bošković" pre nego što je postao ministar. Preduzeće Šarčevićeve ćerke "Ruđer prevoz" dobilo je tri tendera koje je raspisala Opština Voždovac za prevoz školske dece, u ukupnoj vrednosti oko 250.000 evra. 

 Zlatibor Lončar - Doktor za izabrane

Imenovanje Zlatibora Ločnara za ministra zdravlja izazvalo je kritike, jer se njegovo ime spominjalo na suđenju za ubostvo Zorana Đinđića, ali i drue zločine zemunksog klana - 17 ubistava, tri otmice i dva teroristička napada. Ime mu se spominje i u pravosnažnoj presudi. Sud je svedocima saradnicima Miladinu Suvajdžiću i Dejanu Milenkoviću Bagziju poklonio punu veru nakon što je njuihove iskaze uporedio sa dokazima i drugim svedočenjima.  Suvajdžić je naveo da su svi iz klana "morali da nabavljaju lekraska uverenja, jer su na osnovu njih ljudi smanjivale kazne, a za to je Dušan Spasojević imao doktora u Urgentnom centru kog je plaćao, što su bili dotori Risović i Lončar". Isti svedok je naveo da je za trovanje Ljubiše Buhe Spasojević nabavio otrov preko doktora Risovića i Lončara. Najteža optužba je da je Lončar injekcijama ubijao osobe koje su preživele atentate u organizaciji klana.
U presudi se citira Milenkovićevo svedočenje za ubostvo Vesleina Božovića: "Spasojević je pričao sa doktorom Lončarom koji je rekao da on nije više hteo da čeka Rileta, jer se on uplašio i da izvoljeva, pa je on dokrajčio Božovića. Doktor Lončar je bio upoznat i sa izvršenjem drugih krivičnih dela koji su radili doktori, a njemu je Spasojević za usluge kupio stan u bloku 62 na Novom Beogradu.
Božović je preminuo leta 2002. godine, a KRIK je pronašao kupoprodajni ugovor koji otkriva da je Lončar u septembru 2002. kupio stan od Jelene Kalinić, supruge glavnog ubice klana, Sretka Kalinića. Stan je koštao 30.000 evra, ali ne može da se utvrdi da li je novac isplaćen. Kasnije je Lončar prodao stan za 50.000 evra. Ministar zdravlja je za RTS potvrdio da je saslušan u policiji, ali je negirao da je radio nešto protivzakonito.
Međutim, nedavno je bivši načelnik Uprave kriminalističke policije Rodsoljub Milović otkrio nove detalje o povezanosti Lončara sa zemunskim klanom, ali i grupom Darka Šarića.
- U slučaju Šarić, Lončar se pojavljuje preko supruge i kuma. Jedno veče, 2010. pozvao me direktor policije Milorad Veljović (sada Vučićev savetnik) i rekao da treba da se obavi razgovor sa Draganom Dudićem Fricom (blizak Šarićev saradnik). Veljović mi kaže: "Imamo posrednika koji će da obezbedi Fricovo prisustvo u Srbiji". On prvo nije hteo da otkrije ko je to, ali nakon što sam održao sastanak Radne grupe za Šarića rekao mi je da je to Vesna Lončar, supruga sadašnjeg ministra zdravlja. Oni se poznaju jer se Veljović lečio na Lončarovom odeljenju. Bila je kod njega i zahtevala da se napravi sastanak sa Fricom. Znam i da je na sudu branila neke članove Šarićeve grupe. Kada je na Jelovu goru stigao automobil u kom se nalazi Fric, pitao sam ljude iz BIA ko je vozač, a oni mi odgovaraju da je to "njihov kolega Džin, kum Zlatibora Lončara". Čujem ovih dana da je Džin pripadnik BIA Miodrag Stojanović koji je ranjen u Novom Sadu. Nemoguća je slučajnost da Lončareva žena ugovara sastanak sa jednom od visokokotiranih ljudi iz narko klana, a da ga dovozi njegov kum, bez obzira na to što je pripadnik BIA - ispričao je Milović za NIN i KRIK.  

 

 

Zoran Đorđević - Kroz crveno

Kao ministar odbrane, potom kao ministar za rad, zapošljavanje i boračka i socijalna pitanja, pažnju medija privlači skandaloznim izjavama i odlukama. Zakon o rodnoj ravnopravnosti je povukao, kako je to navedeno u dokumentu do kojeg je Insajder došao, jer smatra da bi "zakon mogao da dovede do nesrazmerno većeg otpuštanja muškaraca u javnom sektoru" i da bi mogao "negativno uticati na investicionu klimu, jer se time nameću nove administrativne obaveze poslodavcima i dižu se troškovi poslovanja". Još se pamti njegov gaf kada je kao domaćin konferencije Žene iz ruralnih krajeva - ravnopravne građanke Srbije, recitovao: "Žene ne traže da ih vi poštujete, nego da ih volite. Sve žene vole bogataše, jer je žena uvek siromah. Pametnih se boje." Novi skandal je usledio sa problematičnim Zakonom o finansijijskoj podršci porodicama sa decom, službenica njegovog ministarstva je na javnom servisu izjavila da nijedan poslodavac neće zapošljavati ženu koja se "danas zaposlila, a sutra ostala trudna". KRIK je otkrio a Đorđević nije negirao da je svojevremeno bio direktor KBX Consulting LLC, ofšor kompanije iz Delavera, koja je 2009. godine sklopila 88.000 evra vredan posao sa državnim telekomom. Pre nego što je postao ministar, bio je vozač sadašnje guvernerke NBS Jorgovanke Tabaković. 

Vanja Udovičić - Bez fer-pleja

Najmanje dve afere obeležile su ministrovanje Vanje Udovičića. Jedna je povezana sa Univerzijadom. Blic je 2018. godine pisao da je Udovičićevo ministarstvo prebacilo 143 miliona dinara firmi Evropske univerzitetske igre 2020, Beograd. Ispostavilo se da je ta firma osnovana falsifikovanim dokumentima i bez odluke USSS. Posledice ove afere osetili su sportisti, koji nisu otišli sledeće godine na letnju Univerzijadu jer nije bilo novca. Za vreme mandata Udovičića novca nije bilo ni za zimsku Univerzijadu, pošto su sportisti plaćali iz svog džepa. Srbija je propustila i evropsko sportsko nadmetanje studenata ove godine.  

 

Vladan Vukosavljević - Pun resor Novosti

U fokus javnosti, Vladan Vukosavljević je došao nakon oštrih kritika rijaliti program ai ocene da takve emisije ne bi trebalo da se emituju na televizijama sa nacionalnom frekvencijom. Tako je postao neprijatelj vlasnika "Pinka" Željka Mitrovića, a u celu aferu se uključila i premijerka Ana Brnabić, ali ne kako bi zaštitila ministra kulture.
Vukosavljević je najavljivao da će rešiti problem u "Tanjugu", "Politici" i "Novostima", ali se sutuacija na medijskoj sceni promenila nagore. Nakon što je državna firma Telekom rešila da za 195 miliona evra kupi kablovskog operatera Kopernikus tehnolodži, vlasnik Koprenikusa Srđan Milovanović, rođeni brat poverenika SNS za Niš, za gotovo istu sumu je kupio O2 i TV Prva, dve televizije sa nacionalnom frekvencijom. Reakcija ministra je izostala, baš kao i nakonm odluke da se Novosti, kompanija u većinksom državnom vlasništvu, proda nepoznatoj firmi Medija 026 iz Smedereva.
Inače, kada je postao ministar, Vladan Vukosavljević nije prijavio da je zastupnik Udruženja "Dositej Obradović" i član UO Zadužbine "Miloš Crnjanski". Uradio je to nakon upozorenja Agencije. DRI je podnela prekršajnu prijavu protiv njega dok je bio gradski sekretar za kulturu Beograda.

Slavica Đukić Dejanović - Mame nisu zakon

Imenovana je 2016. godine za ministarsku bez portfelja zaduženu za demografiju i poulacionu politicu, a u njenom mandatu je usvojen sporan i diskriminatorski Zakon o finansijskoj poodršci roditeljima. Ovim zakokom su bez finansijske pomoći ostale koje u ustom mesecu kada su se zaposlile zatrudnele i žene koje su zaposlene manje od šest meseci. Nakon brojnih protesta pod sloganom "Mame su zakon" ministarska je obećala da će sporne odbredbe biti izmenjene u drugoj polovini 2019. godine, ali taj zakon još nije došao na dnevni red u Skupštini.
Ona je pre preuzimanja ministarske funkcije bila na čelu klinice "Dr Laza Lazarević". Prekršajni sud joj je 2017. godine izrekao opopomenu i kaznio je sa 100.000 dinara jer je učinila dostupnim informacije o lečenju Aleksandra Kornica, bivšeg direktora "Kurira", što je obelodanio ministar zdravlja Zlatibor Lončar.
Njen suprug Ranko Dejanović je učestvovao u jednoj od 24 sporne privatizacije, kompanihje za proizvodnju i promet elekttro opreme Zastava elektor iz Rače. Viši sud u Kragujevcu ga je 2017. oslobodio optužbi.


Milan Krkobabić - Dinastija

Nakon četiri godine u JP "Pošta Srbije" imenovan je za ministra bez portfrelja zaduženog za regionalni razvoj, a za naslednicu je imenovao Miru Petrović, stranačku saradnicu iz PUPS-a. Nejasno je šta ju je osim stranačke knjižice preporučio za ovu funkciju. Isto pitanje može da se postavi i za Stefana Krkobabića, koji je imenovan za v. d. direktora javnog preduzeća Stara planina iako nema iskustva u razvoju turizma. O ovome nije želeo da govori, kao ni premijerka Ana Brnabić, koja je samo istakla da ne može da vodi računa o svakom pojedincu. Agencija za borbu protiv korupcije o ovome nije bila obaveštena, a nakon što je dobila informacije od novinara nije proverila celu situaciju, iako je navela da će to uraditi.
Krkobabićev otac je koristeći ucenjivački potencijal stranke u vreme vlade Mirka Cvetkovića pretio rušenjem vlade ako dođe do smanjenja penzija. Sa promenom vlasti došlo je do promena prioriteta familije Krkobabić, pa je PUPS javno podržao odluku Aleksandra Vučića da se penzije smanje.

Nenad Popović - Inovacije iz raja izašle 

Međunarodni novinarski projekat "Rajski papiri" otkrio je da Nenad Popović poseduje poslove i imovinu vrednu više od 100 miliona dolara. Iz advokatske kancelarije "Appleby", sa kojom je kontaktirao dok je bio predsednik Skupštine Srbije, procureli su dokumenti u kojima je označen za klineta "visokog rizika". Dokumenti otkrivaju i kontroverzne poslove u kojima su učestvovale njegove ruske firme, kao i veze koje je imao sa Markom Ričom, optuženim za finansijski kriminal.
Popović je imenovan za minisstra bez portfelja zaduženog za inovacije i tehnološki razvoj iako Tužilaštvo vež sedam godina proverava njegovu odgovornost za propast fabrike "Mine transformatori", zbog čega je više od 300 ljudi ostalo bez posla. Pres edam godina radniici ove fabrike podneli su krivičnu prijavu da je Popović kao novi vlasnik izvukao novac iz nje i izašao iz vlasništva, ostavljajući višemilionske dugove. Popović je zbog objavljivanja ovih afera tzužio KRIK u osam odvojenih postupaka i nijedan nije završen u njegovu korist - stoji sve u današnjem tekstu NIN-a.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Božićna čarapa

Zoran Živković [07.01.2025.]




Video dana

Ne igraj se na poslu

Anketa

Da li će SAD zaista uvesti sankcije NIS-u?

Rezultati