Korona
23. 10. 2021. 09:42 13
Broj obolelih možda i veći, ne testiraju se sva deca
Odluka Ministarstva prosvete da od ponedeljka ne bude uvedena onlajn nastava iznenadila je mnoge roditelje i profesore, ali i članove Kriznog štaba, s obzirom na to da je virus došao i među školsku decu. Više od 20 odsto pozitivnih ima manje od 20 godina, što znači da tu grupaciju čine osnovci i srednjoškolci. Za to vreme, studenti nastavu prate onlajn, a prisustvuju samo vežbama.
Epidemiolog i član Kriznog štaba prof. dr Branislav Tiodorović istakao je da je medicinski deo Kriznog štaba podržao kolege pedijatre koji su predložili barem desetodnevni onlajn sistem za sve škole.
- Međutim, tim koji o tome odlučuje, koji je u sastavu eksperata Ministarstva prosvete i Batuta, na osnovu podataka kojima raspolažu je odlučio da kombinovana nastava bude samo u srednjim školama u Beogradu, Nišu, Vrnjačkoj Banji i Šapcu. Skrećemo pažnju da podaci kojima raspolažemo nisu potpuni i da je situacija na terenu drugačija jer se ne testiraju sva deca. Ne prijavljuje se sve za šta je jasno da su obolela deca, tako da smo u situaciji da moramo da tvrdimo da ima više obolelih nego što je zvanično prijavljeno, to može da bude i duplo više. Pođimo od toga da se prijavljuje da deca dolaze sa simptomima, da ih roditelji šalju u školu jer nemaju drugi način da to reše, što dovodi u opasnost i tu dece i one koji su sa njima u odeljenju - rekao je epidemiolog.
On je dodao da je Krizni štab skrenuo pažnju Ministarstvu prosvete da postoji vrlo važan elemenat, a to je da se obrati pažnja da li postoje svi uslovi da, kada u odeljenju ima više od 30-35 učenika - da li nose masku, da li je moguće rastojanje, kako se ponašaju na časovima fizičke kulture.
- Jeste, onlajn nastava, koliko god bila dobro organizovana, ne može da zameni živu reč i ono što je potrebno da škola ispunjava ne samo obrazovnu, već i socijalnu i vaspitnu ulogu. To treba da se nastavi kada god bude bilo moguće. Već je bilo naznaka da će deca od prvog do četvrtog razreda ostati po starom, a da će ostali razredi biti onlajn. Ali to nije učinjeno, tako da se zna na kome je odgovornost ako se nastavi širenje ove infekcije među decom - dodao je Tiodorović.
Na pitanje kakva je njegova reakcija što studenti nastavu pretežno pohađaju onlajn dr Tiodorović kaže da fakulteti najbolje poznaju svoju situaciju i najbolje mogu da sprovedu program nastave.
- Mladi ljudi solidno prate tu predavanja o kovidu, ali to nije pravi pristup. Moramo da uradimo ono što ih posebno interesuje, a to su društvene mreže. Treba da ih informišemo putem društvenih mreža. Studentska populacija je u veoma malom procentu zastupljena u vakcinaciji. Za očekivanje je da to postigne Medicinski fakultet da bi mogli da rade praksu sa pacijentima, ali to treba da bude i na ostalim fakultetima - istakao je Tiodorović.
Komentari 13
ostavi komentar