Politika

Direktno.rs

05. 12. 2025. 23:17 0

Potpredsednica SRCA na Kongresu žena EPP: Iz "ćacilenda" se napadaju novinarke i poslanice

Dr Tatjana Marković – Topalović, potpredsednica Srbija centra (SRCE) i narodna poslanica, izjavila je da će članice Evropske narodne partije (EPP), najveće političke grupacije u Evropskom parlamentu, čiji je Kongres žena počeo danas u Briselu, upoznati sa nasiljem koje režim u Srbiji sprovodi protiv političkih protivnika. Ona je naglasila da je na prethodnom sastanku na Kipru u oktobru već upoznala Dolors Montserat, generalnu sekretarku EPP, sa stanjem, u Srbiji, ali da se od tada situacija znatno pogoršala.

 
- U Srbiji su na udaru slobodni mediji, pre svega televizije N1 i Nova, građani i studenti koji mirno protestuju protiv vlasti, a sada je ugrožena i bezbednost poslanika, a naročito poslanica u Narodnoj skupštini, ali i van nje. Žene EPP, najmoćnije evropske grupacije partija, koja daje i izvršnu vlast u Briselu, moraju da znaju da se iz ćacilenda, Vučićevog paravojnog logora, koji je postavio ispred Skupštine, napadaju novinarke, a da poslanice ne mogu mirno da prođu bez pretnji nasiljem i fizičkom likvidacijom, kao što je to bi slučaj pre nekoliko dana. Policija u oba slučaja nije reagovala, kao da je dobila naređenje da ne postupa. To je model ponašanja vlasti i nedopustivo je za svaku državu, a posebno za onu koja je u procesu pridruživanja EU -  naglasila je Marković – Topalović i dodala da je tema Kongresa Evropske narodne partije žena (EPPW) bezbednost.
- O kakvoj opštoj bezbednosti možemo da pričamo ako se u zemlji koja je, makar formalno, u pregovorima da postane punopravna članica EU, narodnim poslanicama preti klanjem, studentikanjama razbijaju vilice, a novinarkama zabranjuje da rade na javnoj površini i razbijaju kamere. Nasilje u Srbiji se ne sprovodi samo u Skupštini, ono je postalo i zajednički imenitelj za sve izbore, kao što su i nedavni u Mionici, Sečnju i Negotinu. Posebno ćemo se fokusirati na nasilje nad ženama koje ne prestaje poslednjih godinu dana. Koleginice iz Evrope moraju da budu upoznate sa ponašanjem režima, jer EPP razmatra članstvo SNS u ovoj organizaciji.
Kongres žena EPP otvorila je Doris Pak, počasna predsednica Evropske narodne partije žena, a skupu prisustvuje vrh ove političke organizacije.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Bez reči

Zoran Živković [05.12.2025.]




Video dana

Nebu pod oblake

Anketa

Ko će biti novi trener Partizana?

Rezultati