Korona

[ Izvor: Demostat ]

07. 03. 2021. 18:46 8

U Srbiji PCR test skuplji nego u Francuskoj

Privatne laboratorije u našoj zemlji ne mogu da rade PCR testove, a na sopstveni zahtev on može da se uradi na Institutu Torlak u Beogradu ili u gradskim zavodima za javno zdravlje u gradovima širom zemlje.

Do 1. januara test je koštao 6.000, međutim, od početka godine poskupeo je na 9.000 dinara što je više od onoga koliko isti test naplaćuju zemlje u okruženju poput Severne Makedonije, gde je 40 evra, ili na primer u Francuskoj, gde je besplatan u državnim institucijama, ali i jeftiniji nego u većini zemalja Zapadne Evrope, piše Demostat.
Rađenje PCR testa u Srbiji strane državljane košta 18.000 dinara ili nešto više od 150 evra, dok je za građane Srbije upola jeftiniji. I dok je u Srbiji cena PCR testa negde u "zlatnoj sredini" kada se gleda ostatak Evrope, ono gde odudaramo jeste što za razliku od nas u većini drugih zemalja ova vrsta testa može da se radi i u privatnim laboratorijama.

U Sloveniji PCR može da se uradi za 68 evra, ali cene u privatnim laboratorijama idu i do 100 evra. U Hrvatskoj se ova vrsta testa plaća 700 kuna ili nešto više od 90 evra u državnim ustanovama, dok je u privatnim laboratorijama 150 kuna skuplje, nekih 110 evra.

U privatnim laboratorijama PCR test u Crnoj Gori košta 80 evra, dok su cene u BiH kreću od 54 do 58 evra. Najjeftiniji PCR testovi su u Severnoj Makedoniji - nekih 40 do 42 evra koliko je običan PCR test u privatnim laboratorijama ili 85 evra koliko košta ultrabrzi PCR test.
U Velikoj Britaniji za one sa simptomima moguće je u državnim institucijama, kao uostalom i kod nas, uraditi besplatan PCR test. Ti testovi ne smeju da se koriste za putovanja, a za one koji to urade od februara su uvedene i kazne. Oni koji nemaju simptome i takav test im treba zbog posla, putovanja ili nečeg drugog mogu da ga urade u privatnim laboratorijama, a cene variraju od 99 do 150 funti, a u proseku su nekih 120 funti a rezultati se dobijaju narednog dana.

Besplatan PCR test u Norveškoj može da se uradi na granici, jer svakog ko ulazi u zemlju Norvežani besplatno testiraju. Međutim, kada se rade u privatnim laboratorijama, test košta 1.000 kruna, što je nekih 100 evra. U većini evropskih zemalja moguće je uraditi PCR test u privatnim laboratorijama tako je i u Austriji u kojoj su cene od 60 evra naviše, ali je najčešće cena oko 100 evra.

Testovi u Francuskoj mogu da se urade i u privatnim laboratorijama, iako je u većini testiranje besplatno, postoje laboratorije koje naplaćuju test 54 evra ili više do 70 evra, ali oni koji to plate, a imaju zdravstveno osiguranje u ovoj zemlji, mogu da očekuju od države da će im taj novac refundirati.
U Španiji su testovi besplatni za one sa ozbiljnim simptomima, poput onog u Britaniji, ali su tokom prošle godine testovi u privatnim laboratorijama koštali od 100 evra pa čak i do 180 evra, zbog čega je država reagovala i tražila smanjenje cena.

Od avgusta prošle godine svako ko dolazi u Nemačku iz zemalja koje su označene u tom trenutku kao rizične kada se radi o virusu, obavezan je da uradi PCR test i ti testovi se ne naplaćuju. I kod njih su za one sa simptomima, ali i za ljude koji su bili u kontaktu sa zaraženom osobom, testovi besplatni, dok drugi plaćaju od 100 do 170 evra u zavisnosti od laboratorije ali i toga da li je u cenu uračunat savet lekara.

U Italiji je procedura drugačija od regiona do regiona, u većini slučajeva Italijani besplatan PCR test mogu da urade ukoliko imaju uput lekara, negde naplaćuju svima, a ukoliko je test pozitivan onda vraćaju novac. U privatnim laboratorijama testovi se naplaćuju, a cene idu do 100 evra. Od 90 do 100 evra najčešća je cena PCR testa i u Mađarskoj.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 8

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Izbor(i)

Zoran Živković [23.04.2024.]




Video dana

Kornjača akrobata

Anketa

Gde ćete provesti predstojeće praznike?

Rezultati