Korona

[ Izvor: vecernji.hr ]

04. 12. 2020. 17:13 2

TABLETE U Džordžiji tvrde da su našli lek za koronu

Tim naučnika s Instituta za biomedicinske nauke pri državnom Univerzitetu Džordžija otkrio je da postoji lek koji se može jednostavno popiti, a u potpunosti je efikasan u sprečavanju širenja novog koronavirusa, 24 sata nakon što ga pacijent popije.

Tim predvođen dr. Ričardom Plemperom prvobitno je zapravo otkrio da je Molnupiravir vrlo efikasan protiv virusa gripe, piše Večernji.hr.

- Ovde je prvi put pokazano da već postojeći lek koji se unosi oralno, brzo blokira transmisiju virusa SARS-CoV-2. To bi moglo promeniti pravila igre - ističe dr Plemper.

Ometanje široke transmisije novog virusa među populacijom do vremena kad vakcina bude široko dostupna najvažniji je zadatak u stavljanju bolesti COVID-19 pod kontrolu i ublažavanju katastrofalnih posledica pandemije.

S obzirom na to da se navedeni lek može uzeti oralnim putem, terapija njime može početi vrlo rano, s tri potencijalne prednosti: zaustavljanje progresije bolesti prema težem obliku kod pacijenta, skraćivanje faze zaraznosti kako bi se smanjila emocionalna i socioekonomska cena izolacije te brzo gašenje lokalnih epidemioloških žarišta.

- Vrlo smo rano zabeležili da Molnupiravir ima širok spektar aktivnosti protiv respiratornih RNK virusa te da lečenje zaraženih životinja oralnim putem tim lekom smanjuje virusno opterećenje nekoliko puta, dramatično smanjujući i transmisiju - pojašnjava dr Plemper.


Ove činjenice čine Molnupiravir moćnim kandidatom za farmakološku kontrolu bolesti COVID-19. Studija koju je Plemperov tim proveo, objavljena je u naučnom časopisu "Nature Microbiology", u njoj je Molnupiravir prenamenjen za borbu protiv virusa SARS-CoV-2, a u testiranju su korišćene veverice kako bi se videlo koliko taj lek suzbija transmisiju.

- Verujemo da su veverice relevantan model za transmisiju jer bez problema šire SARS-CoV-2, ali većinom uopšte ne razvijaju tešku bolest, što je dosta slično načinu na koji novi koronavirus prenosi mlađa populacija - kaže Plemperov kolega i suautor studije dr Robert Cox.


Prvo su veverice zarazili novim koronavirusom, a onda su pratili širenje virusa među njima, koje je krenulo tako što se virus širio iz nosa životinja. Nakon toga su im dali Molnupiravir. Kad su u isti prostor stavili zaražene veverice koje su uzele lek s nezaraženima, niko nije bio zaražen u kontaktu.

Ako se podaci dobijeni na vevericama uspeju pokazati i u testiranju s ljudima, COVID pacijenti koji bi primili Molnupiravir mogli bi da postanu nezarazni u roku od 24 sata.

Molnupiravir se trenutno nalazi u naprednoj fazi (II/III) kliničkih testiranja.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 2

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Preispitivanje

Zoran Živković [15.11.2024.]




Video dana

3, 2, 1… Lansiranje!

Anketa

Da li će neko odgovarati zbog nesreće u Novom Sadu?

Rezultati