Korona
14. 11. 2020. 16:14 0
Profesor: Sami sebe hvalimo, sami sebe častimo
Ovih dana dele se nagrade i ordeni. Sve to nekako liči na onu igricu "Kolariću, Paniću, pletemo se samiću, sami sebe zaplićemo..." uz dodatak: "sami sebe hvalimo, sami sebe častimo".
Kancelarija za informacione tehnologije i elektronsku upravu dobila je četiri nagrade za efikasnost i prilagodljivost javne uprave tokom pandemije COVID-19 (https://www.ite.gov.rs/ ). Dve nagrade u kategoriji Digitalna vlada, i po jednu nagradu u kategorijama Ekonomija i eZdravlje.
Još krajem marta ova Kancelarija pokrenula je portal covid19.data.gov.rs. na kojem se vodi Statistika COVID-19 u Srbiji. Doduše, članovima Kriznog štaba je "nejasno kako se ti podaci obrađuju", ali nema veze, računaju se samo unapređenja i ordenje. Portal sadrži stranice: Zvanični podaci, Zaraženi, Samoizolacija i COVID-19 ambulante.
Na stranici "Zvanični podaci" postoje dva prikaza. Na prvom je moguće predstaviti 11 dijagrama. Prva dva su prikaz podataka koji se dostavljaju Svetskoj zdravstvenoj organizaciji: "Ukupan broj pozitivnih lica od početka pandemije" i "Broj pozitivnih lica za dati datum". Dijagram "Ukupan broj izlečenih lica od početka pandemije" je prestao da se ažurira 7. juna /nakon što je registrovan "kvantni skok" broja izlečenih za 4.052 zaražena. Dijagrami "Broj preminulih muškaraca za dati datum" i "Broj preminulih žena za dati datum" prestali su da se inoviraju "tek" posle 26. jula. Ostali dijagrami se i dalje inoviraju, ali dijagram "Broj aktivnih slučajeva za dati datum" prikazuje zapravo broj hospitalizovanih lica. A to nije isto.
Termin "hospitalizovani" se redovno pojavljuje u dnevnim izveštajima Ministarstva tek od 20. marta, a tada se odnosio na broj lica koja su hospitalizovana tokom proteklog dana. Tek od 1. aprila navodi se ukupan broj hospitalizovanih tog dana (648) i na respiratoru (72). Inače, portal worldometers (koji tvrdi da se za svoje podatke oslanja na sajt https://covid19.rs/) tog dana je zabeležio 978 aktivnih slučajeva u Srbiji. Ovi podaci na njemu rastu do 4. maja kada je dostinut prvi lokalni maksimum broja aktivnih slučajeva (7.786). Nakon toga opadaju do 5. juna kada je registrovano ukupno 4.489 aktivnih slučajeva.
Na sajtu ministarstva, međutim, prvi maksimum broja hospitalizovanih dostignut je 19. aprila (3.900). Do 5. juna opao je na 390. Nakon "kvantnog skoka" te noći, ukupan broj aktivnih slučajeva je opao na 437 i izjednačio se sa ukupnim brojem hospitalizovanih na sajtu ministarstva Srbije.
Na portalu Kancelarije covid19.data.gov.rs, u dijagramu "Broj aktivnih slučajeva za dati datum" nema traga o kvantnom skoku. Inače, od tada se brojevi koje daje ministarstvo i portal worldometers.info/coronavirus uglavnom slažu. Drugi lokalni maksimum registrovan je 15. jula, isti je za hospitalizovane kao i za aktivne (4.858).
Ubrzo nakon toga pojavljuju se veće razlike. Lokalni minimum broja aktivnih se dostiže 11. septembra (398), a broja hospitalizovanih 29. septembra (262). Nakon toga razlike su sve veće, da bi 13. novembra bilo 44.756 aktivnih slučajeva, a 3.564 hospitalizovanih. Što bi rekli Latini: galimatijas (Gallus Mathiae).
Na stranici "Zaraženi" prikazana je teritorijalna karta Srbije sa tabelom opština i gradova sa najvećim brojem zaraženih. Postoji mogućnost izbora vremenskog perioda, ali samo do 10.6.2020. U donjem delu stranice prikazuju se dijagrami deset najzaraženijih teritorija sa stanjem 10.6.2020. Posle tog datuma, ništa.
Na stranici "Samoizolacija" prikazana je teritorijalna karta Srbije i tabela opština i gradova sa najvećim brojem samoizolovanih. Postoji mogućnost izbora vremenskog perioda, ali samo do 13.10.2020. U donjem delu stranice prikazuju se dijagrami deset "najsamoizolovanijih" teritorija sa stanjem 13.10.2020.
Sve u svemu, iako je situacija sramotna, nagrade su podeljene.
Krajem jula je objavljeno da je Kancelarija za IT i eUpravu unapredila besplatno automatsko obaveštenje građana o završenom rezultatu PCR testa putem SMS poruke ili imejla. Veliki uspeh vladinih informatičara.
Dok su se oni time bavili, u Hrvatskoj je predstavljena aplikacija za mobilne telefone "Stop COVID-19" koja osobi koja je obolela od koronavirusa omogućuje da na anoniman način obavesti druge korisnike aplikacija sa kojima je bila u kontaktu o mogućim izloženosti zarazi "Cilj aplikacije je poboljšanje epidemiološke slike, tako što će se brzo detektovati kontakti i svi ostali koji su bili izloženi virusu korona i oni će o tome biti anonimno obavešteni" (https://www.koronavirus.hr/stop-covid-19-723/723). Aplikacija je zasnovana na Google/Apple Exposure Notification. Kažu da je potpuno dobrovoljna (zahteva izričit pristanak korisnika koji ga u svakom trenutku može da povuče), transparentna, kibernetički sigurna (korisnik u potpunosti upravlja podacima koje želi da podeli), koristi privremene i anonimne podatke i da, kad prođe pandemija, neće više moći da se koristi.
Međutim, do početka septembra aplikaciju je preuzelo samo 1,3 % stanovništva. U Nemačkoj takav alat koristi 21 % stanovništva, a ideja Evropske komisije je da sve zemlje EU imaju slične aplikacije koje bi upozorile građane da se nalaze u blizini zaražene osobe.
U svakom slučaju, u Hrvatskoj je informatička podrška vladi nesumnjivo bolja nego u Srbiji, što zapravo i nije teško postići. Ali, to nema veze sa informatičarskom strukom u Srbiji, koja je, ne sumnjam na svetskom nivou. No, kakva vlada, takva je i njena "struka".
Ipak, izgleda da su Slovenci i za Hrvate maheri. Nije čudno: bečka škola im je u komšiluku. U zaglavlju prve stranice (Home) njihovog sajta su datum, sat i minut kada je zadnji put inoviran (https://covid-19.sledilnik.org/en/stats). Podaci se obnavljaju bar dva puta dnevno i navodi se realno vreme poslednjeg upisa. Na sajtu Srbije https://covid19.rs/ podaci se inoviraju samo jednom, a piše da je to izvršeno u 15:00 časova, čak i onda kada je to urađeno čitav sat kasnije, jer to je tekst, a ne podatak.
Na početku te prve slovenačke stranice prikazano je šest informacionih polja u dva reda. Datum unosa je naznačen u svakom polju. Bira se jedan od pet jezik prikaza. U gornjem redu su prethodne informacije (dan ranije). To su: Confirmed Cases (potvrđeni slučajevi), Active Cases (aktivni slučajevi) i 14-days incidence (14dnevna pojavnost). U donjem redu su poslednje informacije: Hospitalized (hospitalizovani), In ICU (na odeljenju intenzivne nege) i Confirmed Deaths (potvrđeni smrtni slučajevi). Neki podaci su međusobno povezani i slede iz drugih, tako su oni koji se bave analizom tih podataka oslobođeni unakrsnog izračunavanja.
Tri numerička podatka (ne računajući datum kada su registrovani) opisuju potvrđene slučajeve: tekuća brojna vrednost, procentualno povećanje u odnosu na prethodnu vrednost i priraštaj broja zaraženih tog dana. Pet podataka se daju u vezi aktivnih slučajeva: tekuća brojna vrednost, procentualna promena u odnosu na prethodnu vrednost, povećanje i smanjivanje broja aktivnih tog dana, kao i broj aktivnih slučajeva sa tragičnim završetkom tog dana. 14-dnevna pojavnost je opisana sa dva podatka: brojna vrednost i procentualna promena u odnosu na prethodnu vrednost. Po pet podataka se daju u vezi sa hospitalizovanim i osobama na intenzivnoj nezi: tekuća brojna vrednost, procentualna promena u odnosu na prethodnu vrednost, povećanje i smanjivanje broja osoba tog dana, kao i broj pacijenata sa tragičnim završetkom tog dana. Potvrđeni smrtni slučajevi opisani su sa tri podatka: tekuća brojna vrednost, procentualno povećanje u odnosu na prethodnu vrednost i priraštaj broja umrlih. Sve u svemu, 23 podatka. Nedostaje još samo jedan, ukupan broj oporavljenih (Recovered), pa da bude tri puta više podataka nego što Ministarstvo zdravlja Srbija daje u svojim informacijama. Broj oporavljenih se lako izračunava na osnovu veze koja postoji između ukupnih brojeva detektovanih (Total Cases), umrlih (Total Deaths) i aktivnih slučajeva:
Active Cases = (Total Cases) - (Total Deaths) - (Recovered).
Taj podatak je prikazan na 14-om po redu dijagramu od 21 koliko ih ima na toj strani. Nije jasno kako su uspeli da na dijagramima prikriju skokovitu promenu koja se desila u noći između 6. i 7. maja, kada se broj aktivnih slučajeva smanjio za 915. Inače, to je registrovano na stranicama https://www.worldometers.info/coronavirus/country/slovenia/ i en.wikipedia.org/wiki/COVID-19_pandemic_in_Slovenia.
Počevši od 17. avgusta žiteljima Slovenije je dostupna aplikacija #OstaniZdrav Međutim, do sredine oktobra, nju je preuzelo samo oko 7 % stanovnika. (https://www.dnevnik.si/1042940613). Poređenja radi, kažu da je u Irskoj 37% stanovnika preuzelo ovakvu aplikaciju u prvih nedelju dana, a u Nemačkoj aplikaciju aktivno koristi oko 19 % populacije.
A u međuvremenu, još jedan "veliki uspeh" srpske "struke" Definisan je "Konov koeficijent", a koristi se kao "fundamentalni" pokazatelj epidemije. Pomenuti "sigurno neće ući u anale prave nauke, ali će imati počasno mesto u antologiji stručno-naučnih prevara".
Petar Bošnjaković, doktor tehničkih nauka, profesor u penziji.
Komentari 0
ostavi komentar