Kolumne
04. 12. 2022. 14:12 0
Crni SNS petak
Ovogodišnji crni petak je prošao i jurnjava za jeftinim krpicama i modnim aksesoarima u čiji fundament su utkani krv i znoj azijskih i afričkih naroda, gde se životni vek može uporediti sa prosečnim trajanjem jedne Miele veš mašine.
Crni petak je iskoristila i vladajuća kupoprodajna garnitura Srbije, čije se sposobnosti u ovladavanju marketinškim instrumentima i kontrolisanje celokupne situacije gde su penzioneri i simpatizeri napredno- pljačkaške organizacije dovedeni u stanje spremnosti žrtvovanja budućnosti svojih potomaka zbog famozne cifre od 100 evra i podstrekivanje želje da se za Vučića učini sve kako on ne bi doživljavao emocionalni roler - koster svaki put kada se izvršava proces istorijskog obraćanja na televizijama sa nacionalnom frekvencijom. Oni Njega vide kao deo svoje porodice, nekoga ko sedi za nedeljnom trpezom kao na remek-delu "Tajna večera". Viktimizacijom Njegovog lika i dela, i svakodnevnim frktanjem i duvanjem u kamere, svaki njegov potez je opravdan i podržan od strane pristalica, gde emocije pristalica kuljaju poput gejzira na Islandu.
Čini se da će se ovogodišnja akcija za crni petak odnositi na Rio Tinto i iskopavanje litijuma. Da će iskopavanja biti, može se zaključiti iz izjava koja su data od čelnika Vlade i nove garniture u ministarstvu energetike i rudarstva, iz čijeg kabineta će krenuti ubrzana kampanja u finaliziranju projekta Rio T(K)into. Zakonske procedure za dobijanje dozvola su se dobile brzinom Milenijum falkona iz Ratova zvezda, uprkos protivljenju stručnjaka iz oblasti rudarstva i ekologije.
Dok stručna lica iznose argumente i činjenice zašto ne treba vršiti iskopavanja, jedan čovek se i dalje kaje zbog greške kada je Srbija odustala od iskopavanja litijuma. Srpska verzija Grete Tunberg, direktor kampanje "Kreni- Promeni" Savo Manojlović je pre godinu dana proglasio pobedu nad Vučićem kada je navodno povučen spori Zakon o eksproprijaciji, i kada je još jednom euforija preovladala razum. Pobeda je bila kratkoga daha, a rezultati tog protesta su naivnost i ogoljavanje političkih aktivista i stavljanje pod lupu njihovu nesposobnost definisanja ciljeva protesta i zapostavljanje problema koji su već počeli sa radom i razaranjem Srbije - Zijin Mining i ostali projekti slobodarsko - bratskog naroda iz Azije, popularnije Kinezi.
Postavimo jedno pitanje: da li ćemo znati kada je Rio Tinto stavio svoju imperijalističku kandžu na Srbiju, kada će ugovori biti dostupni javnosti?
Godinama smo gledali strane investitore i njihovo iskorištavanje beneficija koje im se automaski dodeljuju. I iz toga se mora izvesti sledeći zaključak: ne koliko će Rio Tinto investirati u Srbiju, nego koliko ćemo mi morati platiti njegov dolazak i izvlačenje profita iz Srbije. To je isti princip pregovaranja koji se već 2 decenije vodi i oko Kosova: mi njima sve, oni nama ništa. Cifre vezane za Rio Tinto se menjaju iz dana u dan kao na njujorškoj berzi. Poznavajući funkcionisanje naše vlasti, pregovori sa Rio Tintom se vode kao na turskom bazaru, gde će se investicije preusmeriti u dobro poznatom smeru: džepovi, funkcionerske vile, splavovi, napirlitane dame sa fleksibilnim moralom i sl.
Brojke kojima se ova vlast hvali da će biti upumpane u budžet u godinama koje dolaze, su toliko niske da se krediti u iznosu jednogodišnje investicije od Rio Tinta uzimaju u roku od par dana. Politikom pražnjenja bi se mogao definisati period od prethodne tri decenije. Sadržaj ambalaže (privreda, finansije, stanovništvo) će se isprazniti, a ambalaža (Srbija) će završiti na deponiji.
U odabiru kadra usledio je jojo - efekat. Od novopostavljenih kadrova, uzmimo primer Šapića, dovela je do efekta kada je prethodni kadar, u ovom slučaju Vesić, postao poželjnija osoba i čovek koga hvale zbog njegovih sposobnosti rukovođenja i organizacije.
Mora doći do proizvodnje robe, privrede, prosvete i logičkog zaključivanja; a manje proizvodnje ideologija i crkvenog progresivizma. Uključivanje logike, razuma su jedina rešenja i prelazak iz režima života sa sedmog oblaka u realnost. I prelazak iz modusa ključara- nacije u institucionalni sistem koji funkcioniše perpetum mobile, bez orijentalno - despotskog modusa.
Komentari 0
ostavi komentar