Kolumne
01. 02. 2021. 07:00 5
Politikanti iz Kriznog štaba, pandemija, šta je to?
Od opštih pojmova u zdravstvu, epidemija i pandemija su postale reči koje se svakodnevno koriste. Ono što se pouzdano zna o ovoj pošasti, koja već više od godinu dana hara svetom, mnogo je manje od onoga što se ne zna.
Mediji su zatrpani vestima. Više od dve stotine službenih institucija država i teritorija prate „lokalni“ razvoj epidemije. Posebni portali i sajtovi to objedinjuju kao prikaz čitavog sveta. Poplava tabela i dijagrama preplavila je internet. Ono što nedostaje je sintetički, kondenzovan prikaz koji sadrži najznačajnije informacije o situaciji u svetu.
Tabela koja prikazuje osnovne parametre po kontinentima napravljena je na osnovu sajta https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries. Neke stvari odmah padaju u oči. Severna Amerika ima najveći udeo u ukupnom broju zaraženih u svetu, Evropa je pretekla Ameriku u ukupnim brojevima umrlih i bolesnih. Azija ima najviše prebolelih (iako je tek treća po udelu u ukupnom broju zaraženih u svetu). Okeanija, koja obuhvata Australiju i okolna ostrva, nema neki značajan uticaj na svetsku situaciju.
Sledeća tabela sačinjena je sa ciljem poređenje obima, intenziteta i efekata zaraze po kontinentima. U Severnoj Americi živi 4,73 procenata svetske populacije, ali i najveći procenat od ukupnog broja zaraženih u svetu.
U Evropi je najveći procenat od bolesnih u svetu. Azijski kontinent, na kojem živi skoro 60 procenata stanovništva ove planete, ima najmanji procenat smrtnih slučajeva od ukupnog broja zaraženih u tom regionu, a najveći procenat oporavljenih. Ako se izuzme Okeanija, u Africi je najmanji procenat od broja svih zaraženih u svetu.
Svetska Zdravstvena Organizacija vodi svoju evidenciju na osnovu podataka koje dobija od službenih institucija i u načelu kasni u odnosu na portal worldometers. Klasifikacija područja je drugačija, a i specifikacija zemalja i teritorija u njima.
Obe Amerike čine jedan region koji, na osnovu podataka sajta worldometers obuhvata 13,12% svetske populacije. Istočni Mediteran čine zemlje Severne Afrike i Zapadne Azije. Posebno je interesantan region Zapadnog Pacifika, koji obuhvata Kinu, ali i Mongoliju i Australiju. To baš nema mnogo smisla, ali tako je u SZO, organizaciji koju su još 1948. godine osnovale Ujedinjene nacije. Sa skoro dve milijarde žitelja ovaj region čini oko 25 % populacije sveta, ali u njemu je samo 1,37 % ukupnog broja zaraženih i 1,1 % umrlih!
U čemu je tajna? Time treba da se pozabave imunolozi, biohemičari, genetičari,...ali i sociolozi, klimatolozi, ekonomisti, politikolozi... (političari nikako). To zahteva vreme, a u ovom trenutku najvažnija je borba sa zarazom. Epidemiolozi su kao vojne sanitet, staraju se o ranjenima u ratu. Oni pravi, neretko se žrtvuju zbog toga. Politikanti se, kao muve okupljaju oko stranke na vlasti.
Što se tiče Srbije, ne treba računati na članove Kriznog štaba. Spadaju u politikante koji su suviše zauzeti nastupima pred javnošću, fotaparatima i kamerama. I sopstvenom prezentacijom.
Petar Bošnjaković, doktor tehničkih nauka, profesor u penziji
Komentari 5
ostavi komentar