Beograd

[ Izvor: N1 ]

20. 01. 2026. 23:19 0

"Ekskurzija je postala luksuz": Roditelji podneli krivičnu prijavu protiv direktorke Devete gimnazije

Roditelji učenika Devete beogradske gimnazije podneli su krivičnu prijavu protiv direktorke te gimnazije zbog nepravilnosti u vezi sa organizacijom ekskurzije. Zamenica predsednika Saveta roditelja škole Ana Radošević kaže za N1 da su bili prinuđeni da podnesu krivičnu prijavu nakon prijava koje su podnosili inspekciji i školskom odboru.

- U tim prijavama mi smo objasnili da procedura javne nabavke nije urađena u skladu sa zakonom i odobrena je bez saglasnosti Saveta roditelja koji na kraju, sve to plaćaju. Bilo je dosta propusta, Savet roditelja nije dao saglasnost, a direktorka gimnazije je u naše ime raspisala nabavku... Na kraju nas je zavela i organizovala Savet roditelja na kojem smo glasali 4. juna za nešto što je ona već raspisala 20. maja - priča Radošević.

Na pitanja šta je bilo sporno, Radošević kaže da su "neki elementi koje su pronašli u ponudi nisu oni koje je Savet odobrio".

- Jedan od tih elemenata odnosi se na plaćanje za vođu puta, a to je bila direktorka, bio je iznos od 1.200 dinara po detetu, puta 1.100 đaka, pa vidite koji je to iznos. Takođe, bili smo isforsirani da u junu, pre prihvatanja javne nabavke, uplatimo prvu ratu. Kako je to moguće, to će tužilaštvo morati da ispita - kazala je.

Inače, u pitanju je ekskurzija koja je u međuvremenu i realizovana.

- Prošle školske godine je pokrenuta cela priča, ove školske godine realizovane su ekskurzije za prvu, drugu i četvrtu godinu, dok za treću nije bilo dovoljno prijavljenih. Mi smo pokušali par puta da razgovaramo s direktorkom, kao da smo stajali ispred zida. Mi smo iznosili koji su to propusti, tražili da se poništi ponuda... Nije na nama da utvrđujemo motive, ali postoje stvari koje nisu urađene po proceduri - tvrdi član Saveta roditelja Boris Bogdanoski.

I Ana Radošević se slaže da tužilaštvo treba da ispita ceo slučaj i dase uradi analiza tenderskih postupaka.

- Ekskurzija nije luksuz, a u ovoj školi je to postalo. Jedan dan u Subotici za 20.000 dinara, dva polupansiona u Kladovu 30.000 dinara i na kraju 70.000 za matursku ekskurziju! Direktorka je nama dala odgovor da 'ekskurzija nije obaveza', ali bi ona morala da bude prihvatljiva svima, a ne da se na ekskurzije ide knap, po broju prijavljenih, i ova je jedva održana - izjavila je Radošević.

Rekla je i da roditelji moraju da se izbore "za pravične i pristupačne ekskurzije za decu".

Bogdanoski je pozvao tužilaštvo da uradi svoj deo posla, jer, kako je rekao, sumnjaju da Deveta gimnazija nije jedina škola u kojoj se tako nešto dešava. "Toga sigurno ima i u drugim školama", dodao je.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Dobrodošlica

Zoran Živković [20.01.2026.]




Video dana

Budni stražar

Anketa

Da li verujete da će vam 2026. godina biti uspešnija od prethodne?

Rezultati