Beograd

[ Izvor: Nova ekonomija ]

06. 03. 2025. 19:31 3

Otkazan međunarodni sajam: Najviši funkcioneri Srbije etiketiraju "lica sa Zapada" kao neprijatelje

Međunarodni sajam South East Europe Mobility 2025, koji je trebalo da bude održan u Beogradu, otkazan je zbog slučajeva proterivanja osoba iz EU iz Srbije i javnog targetiranja direktora evropskih kompanija, saopštio je organizator ovog sajma železničke industrije.

Kompanije iz pet zemalja EU i neke od asocijacija evropske železničke industrije otkazali su učešće na ovom sajmu, usled čega je organizator, Klaster železnica jugoistočne Evrope (RCSEE), bio prinuđen da donese odluku o otkazivanju sajma zakazanog za 24. i 25. april u Beogradu, navodi se u saopštenju, piše Nova ekonomija.

Kompanije i asocijacije iz zemalja EU koje je trebalo da nastupe kao izlagači, posetioci i govornici na glavnoj sajamskoj konferenciji su navele da trenutno postoji značajan rizik za bezbednost njihovih predstavnika u Srbiji.

Kao razloge su naveli proterivanje osoba iz zemalja EU koje učestvuju na internacionalnim konferencijama od strane državnih organa Republike Srbije, javno targetiranje direktora uglednih evropskih kompanija u Srbiji i upozorenja ministarstava spoljnih poslova i ambasada država iz kojih dolaze, da najviši politički predstavnici Srbije mesecima unazad u svojim javnim istupima optužuju "Zapad“, Evropu i zemlje članice EU da sprovode "obojenu revoluciju“ u Srbiji i etiketiraju lica iz inostranstva kao neprijatelje, zbog čega može biti ugrožena bezbednost poslovnih ljudi koji dolaze u Srbiju.

- Izvinjavamo se svim izlagačima i posetiocima zbog iznenadnog otkazivanja sajma, ali u datim okolnostima kao organizatori smatramo da je potrebno sajam održati u normalnoj atmosferi - navodi se u saopštenju.

Organizatori nisu naveli ni jedan konkretan slučaj, ali u januaru su iz Srbije proterani državljani nekoliko evropskih zemalja, koji su kao aktivisti učestvovali na jednoj radionici u Beogradu.

Njima je zabranjen ulazak u Srbiju na godinu dana jer navodno predstavljaju "bezbednosni rizik“, u vreme kada vlasti i tabloidi šire nedokazane tvrdnje da iza protesta u zemlji stoje strane službe.

Takođe, predsednik Izvršnog odbora Đenerali osiguranja Dragan Filipović bio je izložen tabloidnim napadima zbog prisustva na protestima povodom pada nadstrešnice u Novom Sadu, koje predvode studenti.

Iz RCSEE saopštavaju da će novi termin sajma biti određen čim se prilike u Srbiji budu stabilizovale, verovatno u novembru 2025. ili martu/aprilu 2026.

Klaster železnica jugoistočne Evrope okuplja kompanije i asocijacije iz 11 zemalja regiona i Evrope i internacionalno je prepoznat na evropskom nivou kao član Evropske asocijacije železničkih klastera, navodi se u saopštenju.

SEE Mobility je najznačajniji dvogodišnji događaj regionalne železničke industrije koji je zasnovan na inicijativi kompanija članica Klastera, dodaju u RCSEE.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 3

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Brojanje

Zoran Živković [05.03.2025.]




Video dana

Nisam nešto raspoložen za kupanje...

Anketa

Podržavate li akciju bojkota trgovinskih lanaca?

Rezultati