Beograd

[ Izvor: Slobodna Evropa ]

22. 05. 2024. 06:55 0

Kakav bi Beograd mladi želeli da vide i šta im SMETA?

Funkcionalniji gradski prevoz, zdravija životna sredina, kontrolisana urbanizacija grada, kao i bolja perspektiva i pozicija mladih. Sve su ovo stavke koje mladima u Beogradu kroje viziju o idealnom gradu.

 U glavnom gradu Srbije predstoji ponavljanje izbora. Beograđani 2. juna ponovo glasaju, jer na izborima 17. decembra nijedna stranka ili koalicija nije uspela da formira većinu za gradsku vlast. Nepune dve nedelje pred izlazak na birališta, u kampanji se čuju brojne teme i poruke. Među njima i one koje nisu direktno u vezi sa funkcionisanjem grada. Mladima su, međutim, upravo ti, kako oni kažu u razgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE), svakodnevni problemi ključni za dobar život. Milica studira molekularnu biologiju na Beogradskom univerzitetu, a idealan Beograd za nju bi bio onaj sa "mnogo više zelenila i uređenim gradskim prevozom".

- Nekako da se reši i ova gradnja, da se grad razvija planski i da bude čistiji. Može bolje da se organizuje reciklaža i prerađivanje voda - nekad se sa Dunava strašno oseća smrad kanalizacije - objašnjava ona u razgovoru za RSE.

Milica dodaje i da je za nju život u Beogradu lepši leti.

- Zimi je grozno, jer jednostavno oseća se smog i stvarno bude depresivno. Leti je okej, kad je grad zeleniji - kaže ova 24-godišnja studenktinja. 

Nevladina Nacionalna ekološka organizacija (NEA) zabeležila je u Srbiji 34 grada i mesta u kojima je prekoračena granična srednja dnevna koncentracija (preko 35 dana) zagađujućih PM10 čestica u 2023. godini. Među njima se nalazio i Beograd. U nekim delovima prestonice je tokom prošle godine registrovano i do 98 dana sa prekoračenjem koncentracije ovih čestica u vazduhu, pokazuju podaci NEA. Izloženost stanovništva visokim nivoima malih čestica povećava rizik od respiratornih i kardiovaskularnih bolesti, upozorava Svetska zdravstvena organizacija. O ekologiji i nadi za čistiji grad za RSE govori i Anja, 22-godišnja studentkinja psihologije iz Beograda. Međutim, pored životne sredine, ona kaže da bi još neke stvari trebalo da se menjaju.

- Definitivno pozicija mladih ljudi, pozicija studenata što se tiče prilika za posao. Možda bih i malo više poradila na kulturi grada i uzdizala kulturni život u odnosu na noćni život, za koji dobijamo svake godine nagrade, ali ne mislim da je najvažniji - kaže Anja.

Zbog nedostatka prilika, kaže da želi da ode u inostranstvo i tamo ostane.

- Zamisli koliko je lepo da živiš negde gde si iz fazona: "Jao, ja želim da ostanem u mojoj zemlji i nemam nikakvu potrebu ni da razmišljam o tome". Kod nas je jedno od najnormalnijih pitanja: "Je l' bi išao ili ostajao" - objašnjava Anja.

O odlasku iz države govori i Jovana Marković, studentkinja književnosti. Poput Ane, na pitanje o idealnom Beogradu odgovara planovima o odlasku iz zemlje.

- Moja velika želja je da odem iz Srbije zbog političke situacije i zbog svega. Prosto smatram da imam bolju budućnost u inostranstvu - kaže Marković.

Smatra da su najveći problemi Beograda gradski prevoz i zdravstvo. Kako kaže, u porodici je imala slučajeve neadekvatnog lečenja. - To  me baš pogađa. Želela bih da i odrasli i deca imaju priliku da se leče u što boljim uslovima i da se izgrade nove bolnice - kaže 21-godišnja Jovana Marković.

U svakodnevnom životu, u gradu sa oko dva miliona stanovnika, nju najviše opterećuju stalne "gužve u saobraćaju".

- Evo, na primer, ja sam krenula dva sata ranije na fakultet i opet sam kasnila zbog gužve. Možda bi bilo dobro uvesti više nekih linija i da se prošire malo (kolovozne) trake - kaže Jovana Marković.

Veljko Žarković, student Mašinskog fakulteta u Beogradu, za RSE kaže da mu najviše smeta adaptacija starih zgrada i izgradnja novih.

- Na primer, ti planovi za urbanizaciju gde se menja Generalštab. Isto i sa hotelom Jugoslavija. To uopšte ne podržavam, što se ruše ti simboli Beograda, jer onda smatram da Beograd gubi svoj duh - kaže Žarković.

Srbija je 15. maja potpisala "Ugovor o revitalizaciji kompleksa bivšeg Saveznog sekretarijata za narodnu odbranu (SSNO)" sa kompanijom "Affinity Global Development", i time ovo zemljište iznajmila na 99 godina. Ova kompanija Džareda Kušnera, zeta bivšeg predsednika Sjedinjenih Država Donalda Trampa na mestu nekadašnjeg Generalštaba, izgradiće poslovno-stambeni kompleks.

Hotel "Jugoslavija", objekat koji je takođe oštećen u NATO bombardovanju 1999. godine, prodat je 22. marta na aukciji kompaniji MV investment, u vlasništvu Milenijum tima. Planom je predviđena rekonstrukcija hotela "Jugoslavija", ali i izgradnja dve kule visine 155 metara. Đorđu Milanoviću, studentu biohemije smeta današnji urbanistički razvoj grada uz reku. U razgovoru za RSE kaže da bi "zabranio dalje planove za izgradnju kompleksa Beograd na vodi".

- To političari misle da lepo utiče na sliku Beograda i da je privlačno za druge države i kompanije, ali za narod u Beogradu i Srbiji bih rekao da je poprilično negativna slika - kaže 22-godišnji Milanović.

On dodaje da mu smeta "politički aspekt" izgradnje ovog projekta.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Doručak na travi

Zoran Živković [02.09.2024.]




Video dana

Beba uspavala tatu

Anketa

Da li će lista "nepodobnih" za ulazak u Srbiju ostati na snazi?

Rezultati