Život
02. 08. 2023. 18:54 1
PROSJAČENJE Porodični "biznis" u Srbiji
Ko i kako organizuje prosjačenje u Srbiji samo se pretpostavlja. I dok priče o grupama prosjaka sa decom koja zarađuju na hiljade evra svojim gazdama čekaju potvrdu ili intervenciju nadležnih institucija, barata se nezvaničnim podacima da prosjaci za mesec dana zarade i preko 300 evra.
D. Š. (12) sa Bežanijske kose, koji je nestao u nedelju 23. jula, pronađen je, potvrdio je njegov otac. Kako je objasnio otac, dečak je viđen u Nišu kako prosi. Otac je na dan nestanka bio u bolnici sa mlađom ćerkicom koja je dobila fras, a kasnije u toku dana David je nestao u dvorištu ispred njihove kuće.
- Ja sam bio sa najmlađom ćerkom koja je u subotu dobila dečiji fras u Tiršovoj. On je nestao u nedelju, a supruga je pre toga bila s njim kod mene u Tiršovoj. Sve je bilo normalno. Krenuli su kući, on se žalio da je gladan, pa mu je kupila da jede i sok. Došli su kući i javila mi je da su stigli. Ja sam joj rekao da ga ne pušta da ide negde da šeta. Međutim, pitao ju je da se u dvorištu malo igra s loptom. Supruga mu je rekla da ne ide jer kradu decu, ali je on molio i rekao da će biti blizu u dvorištu - svedočio je potreseni otac. U međuvremenu, policija je uhapsila dečakovog oca zbog zanemarivanja deteta.
I svetske i domaće organizacije upozoravaju da je prosjačenje postalo unosni biznis i da iza većine stoji organizovani kriminal i različite vrste zloupotreba. Ko i kako organizuje prosjačenje u Srbiji samo se pretpostavlja. I dok priče o grupama prosjaka sa decom koja zarađuju na hiljade evra svojim gazdama čekaju potvrdu ili intervenciju nadležnih institucija, barata se sa nezvaničnim podacima da prosjaci za mesec dana zarade i preko 300 evra. Prinudno prosjačenje je jedan od oblika trgovine ljudima kome su podložna i deca i odrasli, a pod posebnim rizikom su osobe sa fizičkim i mentalnim problemima i smetnjama. Maloletnici koji prose na ulicama čine gotovo polovinu registrovanih žrtava trgovine ljudima u našoj zemlji. Prosjaci, vodeći se socijalnom inteligencijom, "sačekuju" prolaznike na dobro poznatim i unapred isplaniranim lokacijama, gde ljudi kupuju namirnice, na semaforima u kolonama automobila. Vikendom su deca ulice najvidljivija. Na raskrsnicama peru stakla na automobilima, na šetalištima su i pijacama, u baštama kafića traže novac od svakog koga vide.
Svojevremeno se na društvenim mrežama pojavio snimak na kojem se vidi kako osoba dovodi više lica u centar Novog Pazara i prisiljava ih na prosjačenje. Na snimku objavljenom na Fejsbuku, vidi se muškarac okružen decom u Ulici 28. novembra (pešačka zona), a u opisu videa se navodi da on njih primorava da prose, “da ih obiđe nekoliko puta u toku dana i pokupi sav novac”.
Prosjačka mafija defiluje i hara Beogradom, rasprostranjena je i po celoj Srbiji. Međutim, zakon je takav da malo šta može da se uradi. Po navodima naših izvora, postoji tipičan primer iz istrage:
- Osoba je fotografisana u automobilu kod jednog fudbalskog stadiona u Beogradu. Jasno mu se vidi lice, tablice, unutra na zadnjem sedištu petoro dece. Policija zna dobro ko je on, ali njemu nije problem da plati prekršajnu kaznu od 5.000 do 10.000 dinara. Zato što on tog dana od te dece zaradi između 40.000 i 50.000 dinara. Samo u jednom danu - navodi naš izvor.
Baš kao i u svakom poslu, i prosjačka mafija se takođe deli na teritorije. Deca prosjaci, imaju svoje šefove, bosove. Zbog toga se mogu uočiti isti prosjaci u istim ulicama. Posebno u najprometnijim delovima grada; centru, trgovima, ulicama gde su šoping centri i turisti. Maltene, tu se radi o prosjacima iz ekipe prosjačke mafije.
Komentari 1
ostavi komentar