Politika
23. 01. 2025. 22:19 0
Sudije: Nasilje kulminira, poslednji vapaj da se situacija smiri
"To je bila naša profesionalna, moralna i društvena obaveza i odgovornost da neki način reagujemo. Sudije moraju da govore kada su poljuljane temeljne vrednosti jednog društva i ova situacija ide u tom smeru", kažu sudije Višeg suda u Beogradu Ivana Ramić i Aleksandar Trešnjev, o saopštenju sudija ovog suda, koji su potpisima podržali studentske zahteve.
- Svedočimo jednom složenom društvenom trenutku, dolazi do nekomunikacije i nerazumevanja, odsustvo bilo kakvog dijaloga, svedočimo porastu nasilja“, kaže Ramić u "Newsnight" na TV N1 i dodaje da je pitanje da li su možda mogli i ranije da reaguju.
Ona podseća da je uloga sudije bitna u svakoj državi i društvu, te su smatrali da je njihova profesionalna i morlna obaveza da reaguju i podrže zahteve studenata.
Studentski zahtevi, ona kaže, traže poštovanje zakona, pravne države i vladavine prava.
- To su bazični zahtevi, kao što je normalno funkcionisanje jedne normalne demokratske države i da zakon važi jednako za sve - istakla je sudija Ramić.
Za ovo saopštenje podrške studentima, Ramić kaže da je dobrovoljno i da je sročeno od strane više potpisnika.
- Osetili smo potrebu da je ovo trenutak kada bismo mogli da izađemo sa takvim svojim stavom. Nismo razmišljali da li činimo veliku stvar ili ne - dodaje ona.
Trešnjev: Shvatamo da nasilje dolazi do neke kulminacije
Sudija Aleksandar Trešnjev kaže da je trenutno 25 potpisnika ovog saopštenja podrške studentskim zahtevima i dodaje da broj potpisnika raste. Kako kaže, do sada nisu dobili nikakve negativne reakcije i da su im stigle poruke pohvale.
- Imamo najave da će i neke druge kolege sutra da dođu i da potpišu, a čuli smo i da se po drugim sudovima potpisuju takva saopštenja - kaže on u "Newsnight" na N1.
- Mi smo se okupili, dogovorili ovu izjavu, potpisali je i pre nego što smo je pustili u javnost obavestili smo predsednika suda, jer je to osnovna kultura, a on je to primio k znanju i na tome se završilo. Rekao je da smo sudije i da imamo prava da to radimo i da istupamo u svoje ime - dodao je on.
Trešnjev upozorava da smo svedoci sve većeg nasilja u društvu, gde se studenti napadaju po ulicama i udaraju automobilima.
- Shvatamo da nasilje dolazi do neke kulminacije i pokušavamo kao neki poslednji vapaj da kažemo da se takva situacija smiri i da ne eskalira - kaže on.
- Iza ovih zahteva bi stao svako ko je iole pristojan i čestit - poručio je on.
Trešnjev kaže i kako sudije inače nevoljno istupaju i javnost i da ih je malo.
- Ali Evropski sud za ljudska prava je rekao da sudije moraju da govore kada su poljuljane temeljne vrednosti jednog društva i smatrram da je ovo situacija koja ide u tom smeru. Pozivamo sve društvene aktere da smire situaicju i studentski zahtevi su potpuno opravdani - poručuje on.
Na pitanje ko ljulja te temeljne vrednosti društva, Trešnjev kaže:
- Pitanje je kompleksno i složeno u situaciji kada imate urušene institiucije sistema i kada imate situaciju u kojoj praktično jedna osoba pokušava da preuzme sve institucije sistema, to automatski vremenom mora da dovede do devalvacije društvenih vrednosti i to posledično vodi ka nepoverenju društvenog sistema. Čim nemate poverenje u institucije, ljudi počinju na veći ili manji način da se ponašaju na različite načine bez poverenja u institucije i to onda dovodi do situacija kakve imamo.
On ocenjuje kako skrivanje dokumentacije od javnosti budi sumnju u moguću korupciju.
- Neverovatno je da neko nema potrebu da svu dokumantaciju dostavi javnosti, ali najveći deo toga bi trebalo da bude objavljen i kroz transparentnost bi se pokazalo da se tu ne ništa ne krije. Sama činejnica da se neka dokumentacija krije, budi sumnju u tom smeru (korupciju) - zaključio je sudija Trešnjev.
On je rekao i kako na sudije u Srbiji "postoje različiti pritisci", ali da one moraju da imaju hrabrosti i snage da se sa pritiscima u pravosuđu izbore.
Komentari 0
ostavi komentar