Život
03. 11. 2022. 06:47 3
Sipaju izbeljivač u oči zbog "izazova" na Tik toku?!
Poslednjih nedelja među tinejdžerima kruži jedan od najopasnijih "izazova" sa društvene mreže Tik tok, posle kojeg su pojedini tinejdžeri totalno oslepeli.
Nakon prethodnih "izazova" u kojima je od dece traženo da se guše pertlama, da lepe usta lepkom, da ližu WC šolje u javnim toaletima, sada se pojavio snimak, koji postaje sve popluraniji. Smesa poput izbeljivača, želatina i paste za zube može posvetliti, a donekle i promeniti boju očiju. Mnogi su, pokušavajući ovo da urade, zadobili opekotine, prokrvarile su im oči, a neki su i trajno oštetili vid i oslepeli.
- Društvene mreže kao što su Tik tok, Fejsbuk, Instagram i Snepčet ne brinu za dečju bezbednost - rekla je Katarina Jonev, stručnjak za bezbednost na internetu.
Održala je brojna predavanja po srednjim školama, tribine a kojima su prisustvovali i đaci u školama i profesori, ali jedino na št ase najviše apeluje to su roditelji. Da pokušaju da isprate šta deca rade na društvenim mrežama, najviše njihova interesovanja.
- Tik tok, Fejsbuk, Instagram i Snepčet su društvene mreže koje nimalo ne brinu za dečju bezbednost. Njima je samo stalo da imaju što više mladih korisnika, klikova i lajkova, to je uhvatilo maha da je prosto nezaustavljivo i u svetu i kod nas. Ono što roditelji stvarno mogu da urade jeste da prate aktivnosti svoje dece na društvenim mrežama, da znaju koje sadržaje gledaju i ko su im idoli. Treba da odvoje vreme za razgovor sa decom, da im, ako uspeju, bar nakratko zamene telefon knjigom i da pokušaju da ih osveste i ukažu im na opasnosti koje ih vrebaju na netu - kaže Katarina Jonev, stručnjak za bezbednost dece na internetu.Upozorenje
Školski psiholog Branka Tišma ovako opasne izazove vidi kao rezultat problema komunikacije roditelja i šire zajednice sa decom.
- Moramo malo više da se bavimo svojom decom i da razgovaramo sa njima i o tim suludim izazovima. Deca se preko njih dokazuju u društvu, izazovi su zadaci koje moraju da ispune da bi ušli u neku grupu. I upravo o tome treba razgovarati sa decom. Treba imati kontrolu i nad njihovim telefonima, ali ne i otvaranjem lažnih profila na društvenim mrežama, već da to otvaranje profila bude zajedničko i dogovoreno - objašnjava naš sagovornica.
Ona naglašava i da je vrlo važno na koji način deci postavljamo zabrane.
- Ne mora zabrana uvek da bude izričita. Treba pričati kakve sve opasnosti vrebaju i kako da izaberu ono što je manje opasno. A mnogi roditelji hoće samo da bude po njihovom. To je roditeljska nesposobnost i nepoznavanje načina kako prići detetu. Treba mu dati do znanja da ga volimo, da smo tu za njega u svakoj situaciji - ističe Tišma.Neshvaćeni
Socijalni psiholog Zorana Katić kaže da, koliko su društvene mreže korisne, toliko su i štetne, pogotovo za tinejdžere.
- Oni se osećaju usamljeno, odbačeno i neshvaćeno, i da bi se uklopili u društvo, pribegavaju raznim ludorijama. Kako bi ih okolina prihvatila, takmiče se u izazovima, ne shvatajući koliko oni mogu biti opasni po njih. U toku dana roditelji treba deci da ograniče korišćenje društvenih mreža. Takođe, mlađima od 12 godina ne treba dozvoljavati korišćenje telefona, a mlađima od deset godina ni da imaju smartfon - kaže psiholog Katić.Podsetimo se samo nekih izazova na Tik toku, možda ovih šest su najjeziviji:
1. Blekaut - Podrazumeva snimanje gušenja kaišem ili rukama dok se ne padne u nesvest kako bi se osetilo stanje neposredno pred smrt
2. Sečenje - Podrazumeva da mladi jedni druge podstiču na sečenje tela nožem
3. Ispijanje - Nadmetanje u pijenju ogromne količine već pijenog pića ili neke druge tečnosti
4. Lizanje WC šolje - Zarad popularnosti mnogi su odlučili da prihvate i ovaj izazov
5. Zaustavljanje vazduha - Još jedan bizaran izazov je da se ispuni zadatak zadržavanja daha što duže. Mnogi koji su to probali onesvestili su se
6. Cimet - Izazov je bio da se jede cimet direktno iz kese i jedan učesnik je preminuo od gušenja
Komentari 3
ostavi komentar