Svet
14. 04. 2026. 16:29 1
Tramp zagrmeo na NATO i Meloni, pa pomenuo Orbana
Predsednik SAD Donald Tramp oštro je kritikovao italijansku premijerku Đorđu Meloni u telefonskom razgovoru za list Corriere della Sera, optužujući je za nedostatak podrške u suočavanju sa Iranom i globalnim bezbednosnim izazovima.
- Ne želi da nam pomogne da se rešimo nuklearnog oružja. Šokiran sam njome. Mislio sam da ima hrabrosti, prevario sam se - rekao je Tramp, dovodeći u pitanje i energetsku politiku Italije i njenu spremnost da obezbedi stabilno snabdevanje naftom.
Bez direktnog razgovora, ali sa teškim optužbama
Na pitanje da li je o svemu razgovarao sa Meloni, Tramp je priznao da do direktnog razgovora nije došlo, jer je italijanska premijerka jasno poručila da Italija ne želi da se meša.
Komentarišući njene ranije izjave, Tramp je dodatno zaoštrio retoriku.
- Ona je ta koja je neprihvatljiva. Nije je briga ako Iran ima nuklearno oružje. Italija bi mogla biti uništena za dva minuta - kazao je predsednik SAD
"Meloni više nije ista osoba"
Američki predsednik podsetio je da je pre samo mesec dana Meloni nazivao "prijateljicom" i "velikim liderom", ali sada tvrdi da se situacija promenila.
- Više nije ista osoba i Italija neće biti ista zemlja. Imigracija ubija Italiju i celu Evropu - poručio je Tramp, ponavljajući svoje ranije stavove o migrantskoj politici kontinenta.
Kritike na račun Evrope i NATO-a
Tramp nije štedeo ni Evropu u celini, optužujući je za pogrešne energetske i bezbednosne odluke.
- Plaćaju najviše cene energije na svetu i nisu spremni da se bore za Ormuski moreuz. Zavise od mene da ga održim otvorenim - rekao je, dodajući da je NATO "papirni tigar".
Spor oko Irana i papinih izjava
Govoreći o papi Lavu XIV i njegovim apelima za mir, Tramp je ocenio da "ne razume prirodu iranske pretnje", tvrdeći da se u Iranu brutalno guše protesti.
"Oban je bio moj prijatelj"
Na kraju, Tramp se osvrnuo i na Viktora Orbana, naglašavajući da mu je bio blizak saradnik.
- Bio je moj prijatelj, dobar čovek. Uradio je dobar posao po pitanju imigracije i zaštitio svoju zemlju - zaključio je Tramp.
Komentari 1
ostavi komentar