Svet
25. 03. 2026. 13:39 0
Tramp u ĆORSOKAKU: Nijedan DOBAR scenario završetka rata u Iranu nije na stolu
Dok se američka intervencija protiv Irana približava prvom mesecu trajanja, američki predsednik, Donald Tramp, nalazi se pred teškim izborima.
Prvobitno zamišljena kao kratka intervencija, vazdušna kampanja protiv Irana, pretvorila se u iscrpljujuću kampanju, kojoj se ne vidi kraj.
Iran pruža jači otpor nego što je iko očekivao i pri tomremeti svetsku ekonomiju blokadom Ormuskog moreuza, što komplikuje situaciju kako za SAD tako i za saveznike SAD.
Zato je američki predsednik pod pritiskom da pronađe rešenje krize. Moguća rešenja uključuju deeskalaciju konflikta uz otvaranje moreuza i ublažavanje sankcija, vojnu demonstraciju sile ili postepeno povlačenje iz sukoba uz prebacivanje odgovornosti na regionalne aktere.
No, ni jedno od tih rešenja nije i idealno.
Trampov "tamni vilajet"
U nedelju je Donald Tramp uputio Iranu ultimatum od 48 sati i pominjao mogućnosti masovnih napada na energetsku infrastrukturu - što bi predstavljalo ozbiljnu eskalaciju sukoba.
Već u ponedeljak, usledio je ozbiljan preokret.
Tramp je, naime, saopštio da želi da odloži napade za pet dana zbog navodnih "dobrih i produktivnih razgovora" sa Teheranom. Takođe, američki predsednik je najavio "skoro" ponovno otvaranje Ormuskog moreuza.
Tržište naftom je pozitivno odgovorilo na ove najave, ali je onda usledio hladni tuš iz Teherana - Iranci su negirali da se pregovori vode.
Tramp se nalazi pod pritiskom da nešto uradi i to brzo, dok se naftna kriza ne pretvori u svetsku ekonomsku krizu a rat ne eksalira.
Ipak, to rešenje neće biti ni brzo ni lako, pošto se američki predsednik nalazi u političkom "tamnom vilajetu". On, istina, ima više opcija, ali nijedna opcija nije idealna.
Tri loša scenarija
Tramp ima tri mogućnosti - deaskalaciju, pojačavanje napada, prebacivanje odgovornosti
U prvom slučaju, doći će do smirivanja konflikta. SAD bi obustavile napade ako Iran prekine raketiranje brodova i ponovo otvori Ormuski moreuz za tankere.
Paralelno, SAD bi ublažile sankcije i omogućile Teheranu izvoz nafte.
Ovo bi bio možda najbolji scenario za Trampa - sačuvao bi obraz, baš pred izbore u SAD, doprineo smirivanju situacije na tržištu nafte i održao reputaciju SAD pred saveznicima u regionu.
Ipak, ovo bi ipak bio kompromis. Iran u ovom scenariju ne bi bilo vojno slomljen a propaganda u Tehereanu bi ovo mogla da prikaže kao pobedu.
U drugom scenariju, Tramp bi mogao da pojača napade na Iran, gađa kritičnu infrastrukturu a možda i kopneno krene na Iran - a najizglednije je da u tom slučaju budu izvedene ograničene amfibijske operacije - a meta bi, po nekim izvorima, bila iranska ostrva u Persijskom zalivu.
Čak i ako to ne bi dovelo do kapitulacije Irana, Tramp bi sačuvao ugled SAD. Opasnost ovakvog scenarija leži u mogućnosti da operacije podbace ili da se SAD nađe uvučena u višegodišnje operacije u Iranu.
Treća opcija je postepeno povlačenje vojske SAD iz konflikta. Sjedinjene Države bi se povukle i prepustile dalji razvoj događaja saveznicima u - pre svega zemljama Zaliva i Izraelu.
Ovo je najlošija opcija, pošto bi to u suštini značilo da se Izrael ostavlja sam u ratu, pošto ni jedna od bliskoistoistočnih monarhija nema posebnu želju da ratuje sa Iranom.
Gubitak popularnosti kod kuće
Ono što Trampa najviše brine je pad popularnosti kod birača kod kuće.
Intervencija u Iranu ni na početku nije bila popularna, a sa svakim danom broj pristalica intervencije pada, a to se zatim preliva i na Trampovu popularnost - čak i među članovima MAGA pokreta.
Naime, Trampova popularnost je u nedelju pala na najniži nivo od početka drugog mandata. U proseku, samo 41,6% američkih birača podržava njegov rad, dok 56% ima negativno mišljenje o njemu.
Ono što utiče na američko javno mnjenje je nagli rast cena goriva u SAD - na šta je američka javnost vrlo osetljiva.
Jedan od razloga pada Bajdenove popularnosti bio je, podsetimo, porast cena benzina, a sada se Tramp suočava sa istim problemom.
Tramp mora da odluči i da odluči brzo, pošto se izbori za Kongres približavaju.
Ipak, šta god da Tramp odluči, po svemu se može zaključiti da će se kajati.
Komentari 0
ostavi komentar