Svet

Direktno.rs

20. 03. 2026. 19:42 0

Nećete verovati koliko se danas vodi ratova u svetu

Da li znate da se danas u svetu vodi između 50 i 60 ratova? Tu mislimo na one "velike" u Ukrajini, Iranu, Izraelu... ali i na građanske po Africi, te pobune meštana odnosno protiv režima i policije.

Dakle, trenutno se vodi oko 50-60 aktivnih ratova i oružanih sukoba u svetu. Visokointenzivni se, kako smo naveli, vode u Ukrajini i Iranu, dok se najkrvaviji vode građanski ratovi u Sudanu i Mjanmaru.

Pobuna naroda i sukob sa policijom aktuelan je u regionu Sahela (Afrika).

Osim na našem kontinentu gde nas zaokuplja rusko-ukrajinski rat, koji je po mnogima najveći u Evropi od Drugog svetskog rata, i na Bliskom istoku u jeku je izraelsko-palestinska bitka (Gaza).

Građanski rat u Jemenu i Siriji, kao i sukobi protiv ostataka ISIS-a, te tenziije između Hezbolaha i Izraela jesu povremeni sukobi.

U Africi je, međutim, trenutno najviše ratova. Građanski rat u Sudanu, rat u Tigraju (nestabilnost i dalje traje), građanski rat u Somaliji, sukob u istočnom Kongu, Sahel region (više država): Mali, Burkina Faso, Niger, džihadističke pobune i vojni udari, Centralnoafrička Republika (građanski rat), Libija (podeljena vlast, povremeni sukobi).

U Aziji se trese Mjanmar, Avganistan (nestabilnost i sukobi sa ISIS-K), Pakistan (unutrašnji sukobi i terorizam), Kašmir (Indija-Pakistan tenzije).

U Kavkazu odnosno centralnoj Aziji tinja sukob u Nagorno-Karabahu
(manji sukobi i dalje mogući).

U Americi, pak, Haiti je uzdrman (oružane bande praktično kontrolišu zemlju), dok se u Meksiku vode kartelski ratovi - neformalni, ali veoma nasilni.

Postoji, naime, u svetu još oko 30 manjih konflikata, ali mnogi nisu "klasični ratovi“, već pobune, terorizam ili građanski nemiri.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 0

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Na sAV glas

Zoran Živković [20.03.2026.]




Video dana

Nije predviđeno za odrasle

Anketa

Da li će zaista biti održani izbori ove godine?

Rezultati