Svet
10. 07. 2025. 14:29 0
DIPLOMATSKI SKANDAL Proteran visoki zvaničnik EU
Pokušaj Evropske unije da koordiniše plan za suzbijanje priliva migranata iz Severne Afrike pretvorio se u međusobno optuživanje u sredu, nakon što je visoki zvaničnik iz Brisela proteran iz Libije od strane ratnog zapovednika kojeg podržava Rusija.
Evropski komesar za migracije Magnus Bruner proglašen je personom non grata i proteran iz Bengazija u utorak, zbog očiglednog kršenja diplomatskog protokola. Bruner je predvodio delegaciju visokih predstavnika EU, uključujući ministre iz Italije, Malte i Grčke, s ciljem da razgovaraju o naporima za zaustavljanje priliva hiljada migranata iz Libije u Evropu.
S obzirom na to da se neregularna migracija smatra ključnim testom sposobnosti EU da odgovori na zabrinutosti birača u vezi sa bezbednošću granica, neuspeh Brunerove misije preti ozbiljnim narušavanjem kredibiliteta Evropske komisije, piše Politico.
Kriza je nastala kada je delegacija EU prvo posetila međunarodno priznatu vladu u Tripoliju, na zapadu Libije, a zatim otputovala u Bengazi, na istoku zemlje, koji je pod kontrolom ratnog zapovednika Kalife Haftara, koji ima podršku Rusije.
Tim EU je insistirao da želi da razgovara isključivo sa Haftarom i odbio je sastanke sa drugim zvaničnicima iz vlasti u Bengaziju. Međutim, Haftar, iako moćna vojna figura, nije formalno šef civilne administracije, pa je zahtevao da se sastanku pridruže i visoki ministri iz njegove administracije.
To je izazvalo krizu za delegaciju EU, jer su ranije jasno stavili do znanja da ne mogu održavati sastanke sa predstavnicima istočne libijske administracije koja nije priznata od strane Ujedinjenih nacija.
Prema izvoru upoznatom sa događajem, delegacija EU je u početku odbila sastanak sa ministrima, ali je zatim pristala pod uslovom da se ne fotografišu. Haftar je to odbio i proterao evropsku delegaciju.
Jedan zvaničnik Evropske komisije izjavio je da su bili svesni rizika da bi delegacija mogla upasti u zamku.
Ipak, smatrali su da će Haftar radije iskoristiti priliku da bude tretiran kao legitimni sagovornik EU, nego da pokuša da prisili evropske zvaničnike na fotografisanje sa svojim ministrima. Drugi zvaničnik Komisije ocenio je da je to što se dogodilo „definitivno bila greška“ i pozvao na preispitivanje odgovornosti unutar same Komisije.
U sredu su zvaničnici iz Atine i Rima okrivili Brisel i njegovu diplomatsku službu, dok su neki Brunerovi saradnici iz same Komisije priznali da je EU „pogrešila“.
Grčka vlada je najavila da će nastaviti sopstvene pregovore s Libijom i uvela je hitne mere zbog porasta dolazaka migranata na ostrvo Krit. Ministar spoljnih poslova Grčke, Jorgos Gerapetritis, izjavio je da je postojao „organizacioni problem koji je doveo do nepoštovanja diplomatskog protokola“.
Italijanski ministar unutrašnjih poslova, Mateo Piantedosi, koji je bio deo delegacije, izjavio je da je sastanak otkazan u poslednjem trenutku zbog „nezadovoljstva libijske strane, izazvanog preterano revnosnim pristupom nekih zvaničnika u evropskoj delegaciji“.
Obe delegacije saglasne su da je problem nastao u Briselu, odnosno da su krivi zvaničnici Evropske unije.
„U Bengaziju je došlo do problema sa protokolom, zbog čega planirani sastanci nisu mogli biti održani. EU će zadržati otvorene kanale komunikacije i nastaviće da radi u duhu ‘tima Evrope’ sa svim uključenim akterima“, rekao je portparol Evropske komisije.
Komentari 0
ostavi komentar