Svet
10. 04. 2025. 12:36 0
Najbogatiji podržali Trampa - sada najveći gubitnici
Tehnološki lideri su gotovo sigurno očekivali neke poslovne koristi od usklađivanja sa Trampom.
Kompanije koje su osnovali ili predvodili izvršni direktori Mete - Mark Zakerberg, Epla - Tim Kuk, Gugla - Sundar Pičaj, Tesle - Ilon Musk i osnivač Amazona Džef Bezos kumulativno su izgubili skoro 1,8 biliona dolara od početka godine, čak i dok su tržišta u sredu ojačala kao odgovor na Trampove pauze na mnogim planiranim tarifama. Kao rezultat toga, smanjeno je i lično bogatstvo ovih lidera.
Tehnološki lideri su gotovo sigurno očekivali neke poslovne koristi od pristajanja na stranu Trampa - poput manje regulative ili smanjenja pritiska monopola. Tramp je, s druge strane, bio željan da proširi američko prisustvo tehnološke industrije i učvrsti Ameriku kao lidera u veštačkoj inteligenciji.
Ali gubici ukazuju na to da će se Silicijumska dolina takođe suočiti sa nizom novih izazova u svetlu neizvesnosti oko Trampovih tarifnih planova, koji su značajno usmereni na lance snabdevanja u Aziji gde tehnološke kompanije nabavljaju komponente i sklapaju proizvode. Uprkos Trampovoj pauzi u vezi sa "recipročnim" carinama koje je trebalo da se primenjuju na mnoge trgovinske partnere SAD, carine na Kinu će porasti na 125 odsto sa 104 odsto.
Iako tarife predstavljaju direktan izazov za tehnološke gigante, njihovi ekonomski efekti takođe mogu imati negativne posledice ako potrošači i oglašivači stegnu kaiš. Analitičari su upozorili da bi dugoročne recipročne tarife i rezultirajuća ekonomska neizvesnost mogli da smanje zaradu od tehnologije za čak 25 odsto, navodi se u izveštaju UBS-a u nedelju. To bi označilo veliki zaokret u odnosu na relativno stabilan profit i rastuće cene akcija koje je Big Tech uživao poslednjih godina zahvaljujući veštačkoj inteligenciji. U ponedeljak je analitičar kompanije Vedbush Securities Den Ajvs opisao Trampovu tarifnu politiku kao "Armagedon" za tehnološki sektor, dodajući da "čini pejzaž tehnoloških investicija najtežim što sam video u 25 godina praćenja tehnoloških akcija“, preneo je CNN.
Meta, Epl, Amazon, Tesla i predstavnik Maska nisu odgovorili na zahteve za komentar. Gugl je odbio da komentariše.
Mask je pretrpeo najdramatičnije gubitke. Uprkos tome što je donirao najmanje 290 miliona dolara za podršku Trampovom reizboru i njegovom angažovanju u Odeljenju za vladinu efikasnost, neto bogatstvo najbogatijeg čoveka na svetu palo je za 143 milijarde dolara od početka 2025. godine, prema Blumbergovom indeksu milijardera od 8. aprila. Ovo je uglavnom zbog pada Teslinog udela. Akcije Tesle su pale za 28 odsto, a njena tržišna kapitalizacija je pala za 376,6 milijardi dolara od početka ove godine, od zatvaranja tržišta 9. aprila, u velikoj meri izbrisavši njenu postizbornu dobit. Mask je rekao da bi tarife mogle imati "značajan" uticaj na Teslu.
Meta je bila jedna od prvih velikih kompanija koja je obećala donaciju od milion dolara Trampovom inauguracionom fondu, a Zakerberg se sastao sa Trampom više puta, i pre i nakon što je preuzeo dužnost, kako bi razgovarali o političkim prioritetima. Zakerberg je takođe napravio nekoliko Trampovih promena u svom poslovanju, uključujući podizanje istaknutog republikanca na najvišu poziciju u politici kompanije, otpuštanje profesionalaca za proveravanje činjenica, tzv. fektčekere i dodavanje Trampovog saveznika i šefa UFC-a Dena Vajta u Metin odbor direktora. Zakerbergova neto vrednost je pala za 26,5 milijardi dolara od početka 2025. Cena akcija Mete je pala za skoro 2,25% od početka godine do danas, što je smanjilo vrednost kompanije za 35,8 milijardi dolara.
Bezos je brzo čestitao Trampu na pobedi na izborima u novembru, nazvavši to "izvanrednim političkim povratkom", a Amazon je donirao milion dolara Trampovom inauguracionom fondu. Bezos je takođe stajao iza kontroverzne odluke Vašington posta da ne podrži predsedničkog kandidata na izborima 2024. godine. Bezosova neto vrednost smanjena je za 47,2 milijarde dolara od početka ove godine, navodi Blumberg. Akcije Amazona su pale za 13% od početka godine, čime je ukupna procena kompanije smanjena za 316,8 milijardi dolara od početka ove godine.
Gugl je donirao milion dolara Trampovom inauguracionom fondu i prenosio događaj uživo na Jutjubu. I Pičaj se pridružio paradi izvršnih direktora koji su posetili Mar-a-Lago u nedeljama nakon izbora. Ali akcije Gugla su sada pale za 16,2 odsto, a njihova vrednost je pala za 386,7 milijardi dolara od početka ove godine.
Eplov Kuk je takođe lično donirao milion dolara Trampovom inauguracionom komitetu, izvestio je Aksios u januaru, nakon sastanka sa Trampom u Mar-a-Lagu posle izbora da bi razgovarali o tarifama i evropskim tehničkim propisima. Epl je takođe doneo Trampu političku pobedu ranije ove godine kada je najavio ulaganje od 500 milijardi dolara u američke objekte u naredne četiri godine. Iako su neki od ovih planova verovatno bili na snazi pre nego što je Tramp preuzeo dužnost, predsednik je preuzeo zasluge za taj potez, rekavši da pokazuje "veru u ono što radimo".
Međutim, očekuje se da će Epl, koji proizvodi mnoge svoje uređaje na stranim tržištima kao što su Kina, Vijetnam i Indija, posebno veliki udarac Trampovim tarifama. Njegove akcije su pale za 18,5 odsto od početka ove godine, a tržišna vrednost smanjena je za 684 milijarde dolara. Tokom Trampovog prvog mandata, mnoge velike tehnološke kompanije lobirale su za izuzeće od Trampovih tarifa. Ovoga puta, međutim, situacija je mnogo manje izvesna, kako su istakli analitičari Mudis rejtinga u nedavnom istraživanju.
"Iako je teško proceniti efekte", napisali su analitičari, "verujemo da nijedan tehnološki podsektor neće ostati neoštećen".
Komentari 0
ostavi komentar