Svet
07. 04. 2025. 07:05 3
Desničari raspustili omladince - PREVIŠE SU EKSTREMNI
Nemačka krajnje desna stranka AfD raspustila ekstremističko omladinsko krilo kako bi izbegla zabranu delovanja. Organizacija "Mlada Alternativa", kako glasi naziv omladinskog krila AfD-a, klasifikovana je od strane nemačke Savezne službe za zaštitu ustavnog poretka kao desno-ekstremistička još od 2023. godine. Ta oznaka je stavila organizaciju pod rizik zabrane prema nemačkom zakonu koji ima za cilj da spreči ponavljanje nacističke prošlosti zemlje.
Ekstremistička omladinska organizacija povezana sa krajnje desnom strankom Alternativa za Nemačku (AfD) samoinicijativno se raspustila u ponedeljak kako bi izbegla moguću zabranu koja bi mogla naneti ozbiljnu štetu stranci dok pokušava da proširi svoj uticaj među biračima u Nemačkoj.
Organizacija "Mlada Alternativa", kako glasi naziv omladinskog krila AfD-a, klasifikovana je od strane nemačke Savezne službe za zaštitu ustavnog poretka kao desno-ekstremistička još od 2023. godine. Ta oznaka je stavila organizaciju pod rizik zabrane prema nemačkom zakonu koji ima za cilj da spreči ponavljanje nacističke prošlosti zemlje.
Odluka o raspuštanju organizacije, koju su podržali i AfD i sama omladinska grupa, tumači se kao taktički potez za zaštitu i „destigmatizaciju“ stranke, koja će postati najveća opoziciona snaga u Bundestagu kada se formira nova koaliciona vlada predvođena konzervativcima.
AfD sada planira da osnuje novu omladinsku organizaciju koja, za razliku od Mlade Alternative, neće imati nezavisan status, već će biti pod direktnom kontrolom partijskog rukovodstva - a u nju će biti uključeni i brojni bivši članovi raspuštene grupe.
"Ova transformacija ne znači promenu uverenja, već je isključivo strateški korak", rekla je Ana-Sofi Hajnce, istraživačica sa Univerziteta u Triru koja se bavi proučavanjem omladinskog krila stranke. Zabrana Mlade Alternative bila bi veliki udarac za AfD, s obzirom na brojne organizacione preklapanje između stranke i grupe, naročito kad je reč o ljudstvu.
Nova omladinska organizacija trebalo bi da bude osnovana na stranačkom kongresu kasnije ove godine.
"Pored mnogo uspomena, imamo i misiju: da nastavimo da se borimo za Nemačku budućnosti!" - napisali su članovi regionalnih odbora Mlade Alternative u nedavnoj objavi na Telegramu. „Doprinećemo političkom zaokretu kroz novu omladinsku organizaciju.“
Mnogi traže potpunu zabranu AfD-a
Neki političari iz mejnstrim partija zalažu se za potpunu zabranu AfD-a, koji je pod nadzorom Savezne službe za zaštitu ustavnog poretka kao „sumnjiva“ desno-ekstremistička organizacija. Nemački ustav dopušta zabranu političkih stranaka koje pokušavaju da koriste demokratske mehanizme kako bi potkopale samu demokratiju.
Međutim, prag za zabranu stranke je vrlo visok i nemački sudovi su to učinili samo dvaput u istoriji: 1952. godine protiv neofašističke Socijalističke Rajhs partije i 1956. godine protiv Komunističke partije Nemačke. Dva pokušaja zabrane neonacističke Nacionaldemokratske partije (NPD) u skorije vreme nisu uspela.
"Nerealno je zabraniti stranku koja ima više od 20% podrške među biračima", izjavio je Hannes Gnauk, lider omladinskog krila AfD-a.
Zabrana Mlade Alternative, kao neregistrovanog udruženja, bila bi pravno daleko lakša za sprovođenje, što i objašnjava odluku da se organizacija raspusti. Gnauk je to i sam priznao uoči nacionalnih izbora 23. februara.
"Ali napad na naše najslabije mesto, a to je neregistrovano udruženje Mlade Alternative, jeste realan", rekao je.
Formiranje nove omladinske organizacije unutar AfD-a znatno podiže pravne prepreke za eventualnu zabranu, jer bi ona postala deo zvanične stranačke strukture. Po novom modelu, svi članovi omladinskog krila stariji od 16 godina automatski bi postajali članovi stranke.
"Postoje mnogi pokazatelji da će nova omladinska organizacija biti profesionalnija i ukupno gledano snažnija", rekla je Hajnce. "Imaće, na primer, pristup većim finansijskim resursima jer će imati više članova koji plaćaju članarinu.“
Koristili AI snimke o deportaciji migranata iz Nemačke
Raspušteno omladinsko krilo AfD-a postajalo je poslednjih godina sve uticajnije, privlačeći mlade birače kroz kampanje na internetu, uključujući i AI-generisane video snimke o masovnoj deportaciji (tzv. „remigraciji“) migranata iz Nemačke. Članovi grupe su čak napravili i video igricu sa temom deportacije, dok su mladi ekstremno desni influenseri preplavili društvene mreže poput TikToka.
AfD je završio na drugom mestu među biračima uzrasta od 18 do 21 godine na izborima 23. februara, osvojivši 21% glasova, što je porast od 14 procentnih poena u odnosu na prethodne izbore.
Prema mišljenju pojedinih članova stranke, formiranje nove omladinske grupe pomoći će AfD-u da se prikaže kao prihvatljivija opcija biračima koji su je do sada odbacivali zbog ekstremističkog imidža.
"Sve što ide ka normalizaciji biće, naravno, dobro prihvaćeno", rekao je poslanik AfD-a u Bundestagu, Matijas Mozdorf.
Komentari 3
ostavi komentar