Svet
28. 03. 2025. 10:40 33
"Postoji zvučnik...": Ambasador Srbije pokušava da odgovori na pitanja o zvučnom oružju (VIDEO)
Ambasador Srbije u Britaniji Goran Aleksić izjavio je da kritičari treba da "sačekaju rezultate" istrage nakon tvrdnji da je početkom meseca protiv demonstranata korišćeno nezakonito zvučno oružje.
On je u emisiji The World With Yalda Hakim (Svet sa Jaldom Hakim) rekao da na antivladinom protestu u Beogradu nije korišćeno nikakvo nezakonito oružje i da su "nezavisni stručnjaci" pozvani da sprovedu istragu.
- Prema izjavama nosilaca vlasti, ministra unutrašnjih poslova, ništa nije korišćeno tog tada. Kako bi svima bilo jasno, nezavisni stručnjaci su bili pozvani da dođu u Srbiju da urade detaljnu analizu ovih tvrdnji i mislim da je najpametnije da sačekamo rezultate, i da onda donesemo zaključke - kazao je ambasador u razgovoru sa novinarkom Skaj njuza.
Novinarka Skaja je, međutim, ambasadoru ukazala na kontradiktornosti u izjavama najvišioh zvaničnika srpskih vlasti u vezi sa potencijalnom upotrebom zvučnog oružja.
- Ali kada se pogledaju izjave od 15. marta, ministar unutrašnjih poslova je demantovao da je zvučni dop korišćen nad demonstrantima tog dana. To je potkrepljeno izjavom predsednika koji je odbacio uopšte posedovanje ovakvog oružja. Onda, 18. marta, ministar unutrašnjih poslova je rekao da je država nabavila LRAD 100X, dok predsednik nastavlja sa negiranjem. Znači predsednik je negirao posedovanje oružja, a ministar unutrašnjih poslova je rekao da Srbija poseduje oružje - istakla je Hakim.
Ambasador je pokušao da objasni da postoji sredstvo "koji može poslati poruku masi".
- Nisam ekspert, ali ono što sam razumeo iz izjava Ministra odbrane, postoji zvučnik koji može biti korišćen da pojača zvuk ili poruku masi u mestima gde poruka treba da bude poslata“, kazao je Aleksić.
Znači, koristili ste oružje - pitala je novinarka, gde ambasador nastavlja sa negiranjem.
- Ne, nismo koristili oružje i rekli smo vam da smo pozvali eksperte iz drugih zemalja da dođu i naprave istragu. Rečeno je da postoji uređaj koji može biti koriščen da pošalje signal upozorenja, ali državni zvaničnici su negirali korišćenje takvog oružja - kazao je on.
Novinarka ga je opet vratila na to da zvaničnici menjaju izjave o korišćenju oružja, gde ga pita da li se može reći da je izjava ministra unutrašnjih poslova u suprotnosti sa predsednikovom, na šta amabasador kaže da ne daje takve komentare ili izjave.
"Posedovanje oružja ne znači i njegovo korišćenje"
Novinarka dalje ističe da ambasador stoji pri svojoj izjavi da državni zvaničnici negiraju upotrebu bilo kakvog zvučnog oružja, ali da ministar unutrašnjih poslova ne govori nužno to, na šta Aleksić odgovara - "posedovanje oružja ne znači i njegovo korišćenje". Potom ga pita zašto je vlada uopšte negirala posedovanje oružja, na šta on odgovara da ne zna.
Pomenula je i izjavu Marinike Tepić o nabavci ovog oružja i sliku sa oružjem kod Skupštine, gde ambasador potvrđuje autentičnost fotografije, ali ponavlja - nije korišćeno tog dana.
Incident se dogodio tokom 15-minutnog ćutanja u znak poštovanja prema žrtvama nesreće u Novom Sadu iz 2024. godine - kada je nadstrešnica na železničkoj stanici pala i usmrtila 16 osoba. Na snimcima se vidi kako demonstranti drže upaljene telefone, kada se iznenada začuo zvuk šištanja, nakon čega je masa počela da beži.
Zvučna oružja, koja su zabranjena u Srbiji, emituju zvučne talase koji mogu izazvati fizičke i psihološke efekte, uključujući vrtoglavicu, jake glavobolje, oštar bol u ušima, dezorijentaciju, pucanje bubnih opni, pa čak i trajno oštećenje sluha.
Komentari 33
ostavi komentar