Svet
28. 07. 2025. 11:46 5
Rusija u problemu: Ponestaje joj oružja iz sovjetskog doba!
Rusija je iscrpela svoje nekada ogromne zalihe oružja iz sovjetskog doba od početka rata u Ukrajini, a protok robe iz vojnih skladišta do linije fronta sada se vratio na nivo pre 2022. godine, piše Fajnenšal Tajms (FT).
Pošiljke koje počinju u blizini glavnih ruskih skladišta su na putu da padnu sa vrhunca od 242.000 tona u 2022. godini na 119.000 tona u 2025. godini, prema analizi logističkih podataka Instituta Kijevske škole ekonomije (KSE), navodi FT.
Pavlo Škurenko, analitičar Instituta KSE, rekao je da pad ukazuje na to da su zalihe iscrpljene.
Od 2022. godine, Rusija nastoji da obnovi zastarelu opremu kako bi se mogla poslati na prve linije fronta.
Veliki broj tenkova T-72 i T-80, koji su prvi put korišćeni 1970-ih, raspoređen je u Ukrajini. Čak su i neki tenkovi T-54, koji su ušli u proizvodnju krajem 1940-ih, učestvovali u borbi.
Franc-Stefan Gejdi, vojni analitičar sa sedištem u Beču, izrazio je oprez u pogledu tumačenja pada isporuka oklopnih vozila na prve linije fronta kao znaka da Rusi "gube borbenu efikasnost“.
Ruska taktika je evoluirala ka korišćenju manjeg broja takvih vozila, a pored toga, "ruske oružane snage takođe mnogo troše na izgradnju novih zaliha", navodi Gejdi.
Analiza logističkih podataka koju je sproveo KSE takođe pokazuje kako je Rusija postala sve više zavisna od svojih saveznika u Aziji kako su joj resursi iscrpljeni.
Njena domaća odbrambena industrija sada zavisi od snabdevanja iz Kine, dok vojska dobija većinu municije iz Severne Koreje.
Mereno po težini, oko 52 odsto pošiljki označenih kao "eksplozivni materijali“ za ruske arsenale 2024. godine stiglo je iz Nahodke, lučke regije na Japanskom moru koju koristi Severna Koreja.
Pošiljke iz tog područja porasle su sa nule pre rata na 250.000 tona do 2024. godine.
Škurenko je rekao da je oslanjanje na Severnu Koreju "zapanjujući kontrast“ sa slikom samodovoljnosti koju Rusija pokušava da projektuje.
Analiza KSE-a podržava analizu Kirila Budanova, šefa ukrajinske vojne obaveštajne službe, koji je ovog meseca rekao da 40 odsto ruske municije potiče iz Severne Koreje.
Procena južnokorejske obaveštajne službe takođe je sugerisala da je Severna Koreja poslala 28.000 kontejnera Rusiji. Pjongjang je takođe poznat po tome što je Rusiji poslao balističke rakete i haubice, kao i trupe.
Gejdi je rekao:
- Sumnjam da se oslanjaju na severnokorejsku municiju kako bi održali stalnu brzinu paljbe na frontu u Ukrajini, a istovremeno im omogućavaju gomilanje ruske municije višeg kvaliteta kako bi se pripremili za bilo koji budući sukob u koji je uključen NATO.
Analiza KSE je takođe identifikovala oko 13.000 tona eksplozivnog materijala koji, na osnovu mesta gde je ušao u logistički lanac blizu Kaspijskog mora, verovatno potiče iz Irana.
Analiza KSE takođe sugeriše da, iako Peking nije pružio vojnu pomoć Moskvi, zemlja je sada ključni dobavljač ruske odbrambene industrije.
Pošiljke iz pograničnih regiona na istoku Rusije u lokacije glavnih vojnih i odbrambenih proizvodnih postrojenja skoro su se udvostručile na više od tri miliona tona od 2021. godine.
Lukas Rajzinger, analitičar u KSE, rekao je:
- Čak i ako tvrde da ne šalju pomoć, Kina snabdeva Rusiju mašinama i komponentama koje su joj potrebne da bi ratna mašina radila.
Komentari 5
ostavi komentar