Svet

[ Izvor: Dojče vele ]

07. 01. 2025. 07:06 2

Zbog boljih plata i Nemci hrle u OVU evropsku zemlju

Pre skoro 20 godina, Somah Mecger odlučila je da napusti posao u jednom nemačkom staračkom domu i preseli se u susedni Luksemburg.

Tamo je na kursu, koji je organizovao njen novi poslodavac, naučila luksemburški jezik. Iz svog doma u nemačkom Triru, gde živi sa porodicom, do posla putuje svega 13 kilometara, što joj oduzima dvadesetak minuta.

- Nikada nisam zažalila zbog svoje odluke - kaže Mecger.

Sve više Nemaca radi u Luksemburgu

Mecger nije usamljena u svojoj odluci. Prema podacima Nacionalnog instituta za statistiku Luksemburga, više od 52.000 Nemaca trenutno radi u ovoj maloj zemlji - što je 30% više nego pre deset godina. Većina njih i dalje živi u Nemačkoj i svakodnevno putuje na posao. U sektoru zdravstvene i socijalne zaštite registrovano je čak 6.300 Nemaca, od kojih je najmanje 4.000 negovatelja, poput Mecger, prenosi Dojče vele.

Bolje plate i uslovi rada

U staračkom domu "Op Lamp", gde radi Mecger, čak 80% od 147 zaposlenih su Nemci koji se brinu o 81 štićeniku.

- Ne zapošljavamo namerno negovatelje iz Nemačke - kaže direktorka Mirej Virc-Lenerc, "ali u pograničnoj oblasti priča o boljim uslovima rada u Luksemburgu se brzo proširila".

Prekovremeni rad gotovo da ne postoji, zaposlenih u timovima je više, a zaposleni se osećaju poštovano. Pored toga, plata je značajno veća. Mecger ističe da sa 60% radnog vremena u Luksemburgu zarađuje više nego što bi u Nemačkoj sa punim radnim vremenom.

Nedavno je Luksemburg dodatno povećao plate zaposlenima u sektoru brige o starijima i bolesnima. Negovateljica sa deset godina radnog staža godišnje može zaraditi oko 65.000 evra, dok medicinske sestre dostižu i 100.000 evra, uz bonuse.

Sve veća potražnja za negovateljima

Kako stanovništvo Luksemburga stari, potreba za negovateljima raste. Prema procenama udruženja negovatelja Copas, u narednih pet godina biće potrebno popuniti 4.000 radnih mesta, uključujući 900 medicinskih sestara, kao i fizioterapeute i pomoćno osoblje.

Međutim, svake godine u Luksemburgu obuku završi svega nešto više od 100 negovatelja, pa već sada polovina medicinskih sestara dolazi iz susednih zemalja. Virc-Lenerc, direktorka staračkog doma, strahuje da će u budućnosti biti teže privući nemačke radnike.

- I u Nemačkoj plate polako rastu - kaže ona, ali ističe da Luksemburg nudi bolje uslove rada, niže poreze i povoljnije penzije.

Katastrofa za nemački zdravstveni sektor

Odlazak medicinskog osoblja u Luksemburg ozbiljno ugrožava nemačke bolnice i staračke domove. Samo iz bolnice Barmherzige Brüder u Triru godišnje ode 25 do 30 medicinskih sestara u Luksemburg.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 2

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Sufler

Zoran Živković [31.12.2024.]




Video dana

Uživajte u praznicima

Anketa

Da li će SAD zaista uvesti sankcije NIS-u?

Rezultati