Svet
22. 11. 2024. 07:14 2
Da li je Putin spreman da pritisne dugme?
Nakon što je ruski predsednik Vladimir Putin u utorak potpisao ukaz o proširenju nuklearne doktrine, u svetu je počeo da raste strah od eskalacije sukoba. Mnogi su se zapitali da li bi Putin i pod kojim uslovima zaista mogao da stisne "crveno dugme" i aktivira ovo smrtonosno oružje.
U onome što su mnogi opisali kao prikriveno upozorenje Zapadu, Putin je snizio prag za aktiviranje nuklearnog napada, dozvoljavajući Moskvi da odgovori ovim oružjem ukoliko ih napadne bilo koja država koja koristi konvencionalno oružje. To uključuje rakete, avione, pa čak i dronove. Ukratko, američke rakete koje je ispalila Ukrajina na njihovu teritoriju ispunjavaju ove uslove.
Moskva sada takođe formalno smatra zajedničkim napadom na svoju teritoriju i napad nenuklearne sile (na primer Ukrajine) koju podržava nuklearna sila (na primer SAD). Ceo svet je znao da će ove promene u nekom trenutku stupiti na snagu, budući da ih je Moskva predložila još u septembru.
Međutim, ovaj dokument odobren je samo dva dana nakon što je američki pedsednik Džo Bajden dozvolio Ukrajini da koristi rakete dugog dometa duboko na rusku teritoriju.
I dok u svetu raste strah zbog eskalacije sukoba, portparol Kremlja Dmitrij Peskov potvrdio je da je Putin spreman da pregovara o prekidu vatre u Ukrajini sa novoizabranim predsednikom SAD Donaldom Trampom kada on preuzme vlast.
Ovo bi mogao da bude korak ka okončanju rata, koji traje više od 1.000 dana, budući da je tokom kampanje Tramp više puta ponovio da će po dolasku na vlast brzo okončati sukob, ali nije iznosio detalje o tome kako to planira da uradi.
Do januara i šanse da dvojica lidera sednu za pregovarački sto ostalo je tačno dva meseca, za to vreme na terenu svašta može da se dogodi što bi ruskog lidera moglo da isprovocira i da izazove dalju eskalaciju sukoba.
U utorak je Ukrajina ispalila rakete na ruski Brjansk, a Moskva je saopštila da su navodno u napadu koristili šest američkih raketa ATACMS. Iako nije poznato da li je Putin znao za napad na Brjansk, ali ono što je sigurno - mogao da pretpostavi je da neće proći mnogo vremena pre nego što Kijev upotrebi rakete dugog dometa na njihovu teritoriju, piše Sky news.
Analitičari smatraju da su male šanse da će Putin aktivirati nuklearno oružje, da se radi o blefu Moskve, kao i da postoje jasni razlozi zašto on to neće da uradi.
Za početak, glavni saveznik Rusije, Kina, to nikako neće tolerisati. Što je još važnije, mnogi smatraju da su male šanse da će Moskva rizikovati da navuče gnev nove administracije koja se u Belu kuću seli 20. januara sledeće godine.
Dosadašnji znaci pokazali su da će Donald Tramp ostati pri svom stavu da se sukob u Ukrajini okonča što je pre moguće. On će težiti brzom rešavanju sukoba, zbog čega mnogi strahuju da bi ovakav sled događaja bio od koristi Rusiji.
Međutim, ukoliko Putin pritisne "crveno dugme" i aktivira nuklearno oružje, gotovo je sigurno da bi to uticalo na dogovor o miru. Ali, uvek postoji šansa da Rusija učini nezmislivo.
Na kraju, treba da se prisetimo da je i na početku rata u Ukrajini retko ko mogao da pretpostavi da će Putin pokrenuti potpunu invaziju na Ukrajinu. Hiljadu dana kasnije, ulozi su još veći, a zapad se ponovo nada da ispravno tumači znakove Kremlja.
Komentari 2
ostavi komentar