Svet
19. 11. 2024. 13:31 0
Isterani novinari sa sastanka Si Đinpinga i Starmera (VIDEO)
Kineski zvaničnici isterali su britanske novinare sa sastanka između premijera Velike Britanije Kira Starmera i predsednika Kine Sija Đinpinga u ponedeljak na marginama samita G20 u Brazilu.
"Politiko" piše da su reporteri "agresivno" izbačeni sa bilateralnog sastanka u Riju de Žaneiru na kojem je Starmer pokrenuo pitanje ljudskih prava na prvom susretu između britanskog premijera i Sija za više od šest godina.
Starmer je predložio da poseti kineskog premijera Lija Ćijanga u Pekingu, ili da ga ugosti u Londonu.
Pokušaj odmrzavanja odnosa dve zemlje
Kako piše "Politiko", ovo je pokušaj odmrzavanja odnosa između dve strane koji su zahladneli za vreme Starmerovih konzervativnih prethodnika.
Starmer je obezbedio susret dok pokušava da iznađe načine da podstakne spori ekonomski rast svoje zemlje i produbi odnose u vreme globalnih previranja. Predstavio je Britaniju kao “predvidljivog, doslednog, suverenog aktera posvećenog vladavini prava” u obraćanju Siju, dok su politički reporteri bili pozvani da prate njegovo uvodno izlaganje za kolege iz putujuće britanske novinarske grupe.
- Želimo da naši odnosi budu dosledni, trajni, puni poštovanja i, kako smo se složili, da izbegavamo iznenađenja gde je to moguće - rekao je Starmer, dodajući da su snažni britansko-kineski odnosi važni za obe zemlje i širu međunarodnu zajednicu.
A onda je Starmer pomenuo ljudska prava i Tajvan
Ali, situacija se promenila kad je Starmer pokrenuo pitanje ljudskih prava, Tajvana, kineskih sankcija britanskim parlamentarcima i slučaj Džimija Laja, britanskog nacionalnog prodemokratskog medijskog mogula koji je suočen sa suđenjem u Hong Kongu. Starmer je rekao da je "zabrinut" što čuje da mu se stanje "pogoršalo".
U tom trenutku su zvaničnici Pekinga sklonili dvoje britanskih reportera:
Šta je Si rekao Starmeru?
Kako je prenela Sinhua, Si je britanskom premijeru rekao da dve zemlje "treba da održe svoje strateško partnerstvo i otvore nove prospekte za kinesko-britanske odnose".
Si je takođe rekao da britanska vlada "radi na popravljanju temelja ekonomije i obnovi Britanije", što su dve ključne fraze iz laburističke kampanje i, kako tumači "Politiko", znak podrške novom britanskom premijeru.
Tereza Mej pa Starmer
Starmer je prvi premijer Britanije koji se sastao sa Sijem otkako je Tereza Mej bila u Pekingu u februaru 2018. Starmerov prethodnik Riši Sunak je planirao susret 2022, ali je on otkazan u novembru te godine zbog hitnih sastanaka nakon raketnog udara u Poljskoj, blizu granice sa Ukrajinom.
Na vrhuncu odnosa Britanije i Kine 2015, tadašnji premijer Dejvid Kameron je proglasio "zlatno doba", u vreme kad su se konzervativci aktivno dodvoravali Pekingu.
Ali, odnosi su kasnije narušeni pod Borisom Džonsonom, pošto je Tramp pritiskao Britaniju da ukloni kineski "Huavei" iz britanske mreže 5G. S obzirom da se radilo o pitanju nacionalne bezbednosti, London je stao na stranu Vašingtona, ali je taj potez očigledno pokvario odnose sa Kinom, navodi "Politiko".
Komentari 0
ostavi komentar