Društvo i ekonomija

[ Izvor: N1 ]

03. 04. 2025. 16:30 2

Mlad, zaposlen, nezadužen, ali ga odbili za stambeni kredit: "Sine, jedno je što pričaju, a drugo kad dođeš u banku"

"Sine, jedno je što pričaju u medijima o kreditima za mlade, a drugo je kad dođeš u banku". Ovim rečima se službenica jedne od četiri banke u Srbiji koje odobravaju ove subvencionisane stambene kredite obratila mladiću L. S. (ime i prezime poznati redakciji) prilikom razgovora o podizanju zajma za kupovinu stana.

Redakciji N1 javio se čitalac kojeg su dve banke odbile za stambeni kredit za mlade uprkos tome što ima samo 23 godine, što je zaposlen, sa ugovorom o radu na neodređeno vreme i iako ima redovna primanja i potpuno je - nezadužen.

- Imam 23 godine, radne navike i radni staž - nije bogzna koliko dug, ali već nekoliko godina sam imao svoj frizerski salon u drugom gradu, a sada već duže od godinu dana radim za platu u frizerskom salonu u Beogradu. Čuo sam da banke odobravaju mladima subvencionisane kredite, pa sam, više na nagovor porodice i poslodavca kod kojeg radim, pogledao ponudu stanova na oglasima i pozvao banku gde primam platu, a koja učestvuje u ovom programu kredita - započinje svoju priču mladić.

Službenice Inteza banke bile su, kaže, izuzetno ljubazne i telefonom mu sve objasnile. Zakazale su mu i datum za sastanak u ekspozituri.

- Rekli su mi da će mi za par sati stići obaveštenje putem SMS poruke ili mejla o preciziranju tačnog vremena sastanka. Međutim, ubrzo po tom razgovoru javila mi se službenica banke, pretpostavljam agentica za kredite koja me je pozvala telefonom i sa kojom sam razgovarao o tome čime se bavim i koliki su mi prihodi - nastavlja naš sagovornik.

On dodaje da je imao svoj frizerski salon u drugom gradu, da je tri godine redovno radio, uplaćivao poreze i doprinose, a kada se preselio u Beograd firmu je stavio u status mirovanja.

- Preselio sam se u Beograd, sa sadašnjim poslodavcem potpisao sam ugovor o radu na neodređeno vreme, i platu uredno primam već godinu i po dana - navodi on, što bi trebalo da znači da ispunjava sve uslove za podizanje stambenog kredita u banci.

Problem je, međutim, što je zvanično prijavljen na minimalnu zaradu, koja je nešto veća od 50.000 dinara.

- Službenica banke, koja je, moram da kažem - sve vreme bila izuzetno ljubazna - rekla mi je da ne mogu da dobijem kredit, jer bi zbog visine plate moja maksimalna mesečna rata bila isuviše mala da bih mogao da kupim stan - navodi on.

Potom ga je, kaže, pitala, da li je neko od članova njegove porodice zaposlen.

- Moja majka je zaposlena, ali je i ona na minimalcu, pa mi je službenica banke rekla da mogu da dobijem stambeni kredit za mlade samo ako "spojimo" plate tj. da zajedno budemo dužnici majka i ja. Kaže mi: "300 evra mesečno da obezbedi majka i 300 evra ti" za ratu kredita. Kada sam je pitao zašto bi rata bila tolika, rekla mi je - zato što majka ima 51 godinu i može da se zaduži na maksimum 18 godina, nema veze što bih ja mogao na 40, ceo kredit ide na 18 - navodi naš sagovornik.

Potom je zvao još jednu banku (NLB Komercijalnu), od ukupno četiri koliko ih je u programu subvencionisanog kreditiranja mladih.

- I tu mi je isto rečeno, od reči do reči, ali mi je službenik rekao da bih mogao, sa svojom platom, možda, da podignem kredit od 50.000 evra i ni evro preko - navodi L. S.

A stanovi u perifernim beogradskim naseljima za koje je gledao cene - na Petlovom brdu, Labudovom brdu, Vidikovcu, Miljakovcu, Kneževcu kreću se, kaže - uglavnom od 85.000 evra do 180.000 evra.

Jedini jeftiniji koji je našao u oglasima, kaže, ima manje od 40 kvadrata i čak nije ni uknjižen na celu površinu stana - reč je starogradnji u Kneževcu, gde vlasnik stana kvadrat ceni nešto više od 2.000 evra.

Za novogradnju mu je u nekoliko agencija za nekretnine rečeno da mogu da se kupe stanovi i na kredit - ali tek od zime, što znači da su zgrade još u izgradnji, dok krediti za mlade zahtevaju da je nekretnina koja se kupuje - uknjižena.

Uslovi za kredite za mlade

U programu subvencionisanog stambenog kreditiranja mladih su, za sada, četiri banke: Poštanska štedionica, Unikredit banka, NLB Komercijalna banka i Inteza banka.

Ovi stambeni krediti predviđaju maksimalni iznos zajma od 100.000 evra, uz minimalno učešće korisnika stambenog kredita od jedan odsto vrednosti nepokretnosti - na zahtev dužnika učešće može biti i veće.

Država subvencioniše deo kamatne stope i garantuje 40 odsto iznosa kredita u prvih deset godina otplate.

Nominalna kamatna stopa je fiksna u prvih šest godina i iznosi 3,5 odsto, pri čemu korisnik plaća 1,5 odsto, a ostatak (2 odsto) čini državna subvencija.

Kamatna stopa nakon perioda od šest godina će iznositi 3M/6M EURIBOR + 2%.

Pravo na kredite za mlade imaju državljani Srbije sa prebivalištem u našoj zemlji.

Za njih mogu da konkurišu mladi od dana njihovog 20. rođendana do dana pre 36. rođendana u trenutku podnošenja zahteva.

Ovaj subvencionisani kredit mogu da podignu mladi za kupovinu prve nekretnine bez obzira da li su zaposleni na neodređeno vreme, da li su poljoprivrednici, preduzetnici, samostalni umetnici, zaposleni na određeno vreme (uz dodatno obezbeđenje jemstva člana porodice), nezaposleni (uz jemstvo člana porodice).

Nepokretnost koja se kupuje na kredit mora da bude namenjena za stanovanje - stan, kuća, deo stambene zgrade, garaža ili garažno mesto, zemljište sa građevinskom dozvolom za izgradnju kuće.

Vikendice se ne smatraju stambenim nepokretnostima.

Period otplate kredita je do 40 godina, a najviše do navršenih 70 godina života korisnika kredita.

Problem je, očigledno, što se maksimalni rok otplate računa po godinama - najstarijeg jemca za kredit, navodi N1.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 2

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Minhauzen i Spinhauzen

Zoran Živković [02.04.2025.]




Video dana

Razmažena mačka

Anketa

Da li je na velikom protestu u Beogradu upotrebljen zvučni top?

Rezultati