Srbija

[ Izvor: Beta ]

14. 10. 2025. 14:51 4

Više od 600 univerzitetskih profesora osudilo policijsku brutalnost u Novom Sadu

Više od 600 univerzitetskih profesora, istraživača i naučnih radnika iz celog sveta potpisalo je peticiju kojom se osuđuje, kako su naveli, policijska represija i brutalnost na kampusu Univerziteta u Novom Sadu.

Peticija u vezi sa eskalacijom nasilja tokom avgusta i septembra, koju je pokrenula mreža Slobodan univerzitet, upućena je nadležnim međunarodnim institucijama i javnosti.

U peticiji se podseća da je urušavanje autonomije univerziteta počelo 26. avgusta, kada je dekan Filozofskog fakulteta Milivoj Alanović, uz pretnje, izbacio studente iz zgrade i pozvao policiju.

"Nekoliko dana kasnije, policija ulazi i na Fakultet za sport i fizičko vaspitanje sa dekanom Patrikom Dridom, a istog dana uveče nasilno prekida protest srednjoškolaca i ulazi u kampus. Policijske jedinice su u više navrata primenjivale prekomernu silu protiv mirnih studenata, nastavnika i građana, a represija je kulminirala 5. septembra, kada je na kampusu bilo oko 20.000 ljudi“, naveo je taj univerzitet.

Oni podsećaju da je 5. septembra policija koristila toksični CN gas, zabranjen u većini demokratskih zemalja.

Takođe, pripadnici policije su naneli mnogobrojne povrede okupljenima, sprečavali medicinske timove da pruže prvu pomoć, a potom su nasilno ušli u zgradu rektorata, gde su ostali do početka oktobra, dodaje Slobodni univerzitet.

„Dovođenje policije na univerzitetski kampus i u zgradu fakulteta i izlaganje studenata i građana policijskoj brutalnosti predstavlja najgrublje kršenje autonomije i osnovnih principa visokog obrazovanja: očuvanje akademskog integriteta, uvažavanja humanističkih i demokratskih vrednosti, te poštovanja ljudskih prava i građanskih sloboda“, dodaje se.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 4

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Snovi

Zoran Živković [10.10.2025.]




Video dana

Nisam namerno

Anketa

Ko bi trebalo da nasledi Dragana Stojkovića Piksija na klupi Srbije?

Rezultati