Srbija

[ Izvor: Nova ]

22. 02. 2025. 12:32 8

Sve AFERE uhapšene bivše gradonačelnice Niša: Pamti se i stan za zeta, misteriozni sat...

Bivša gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski uhapšena je pod sumnjom da je oštetila budžet tog grada za više miliona evra angažovanjem privatnih firmi bez tendera sa kojima je potom direktno dogovarala cenu radova. Ova afera samo je vrh ledenog brega kada je u pitanju svojevremeno prva žena na čelu Niša - na jugu se pamti i afera "stan za zeta", bahato trošnje novca sa službenih kartica, ali i misteriozni "svarovski" sat.

Dragana Sotirovski uhapšena je u sklopu istrage koja je pokrenuta na osnovu izveštaja Državne revizorske institucije (DRI) o javnim nabavkama koje su sprovođene tokom njenog mandata. Bivša gradonačelnica uhapšena je na graničnom prelazu Preševo, a pretpostavlja se da je doputovala iz Grčke, gde prema nezvaničnim informacijama ima kuću.

Angažovanje firmi bez tendera

Pored bivše gradonačelice, uhapšena su još tri lica iz firmi Vodomonteri i Sim puk gradnja za koje se sumnja da su angažovane bez tendera preko Štaba za vanredne situacije na čijem čelu je bila Sotirovski.

Kao komandant Štaba, Sotirovski je imala pravo da proglasi vanrednu situaciju u delovima grada što joj je omogućavalo da "preskoči" tender i Zakon o javnim nabavkama i direktno angažuje ove firme na poslovima na gradskom vodovodu ili kanalizaciji. Na taj način, kako se sumnja, navedenim firmama pribavljena je protivpravna imovinska korist u iznosu od 460.322.637 dinara, a na štetu Grada Niša.

Za zeta - stan od grada Niša

Četiri godine ranije, Sotirovski je postala "zvezda" medija i niške javnosti kada je odjeknula afera "stan za zeta".

Naime, krajem 2021. godine otkriveno je da je Vedran Ivanović, zet Dragane Sotirovski, na listi za stanove u Ulici Majakovskog koje je gradilo gradsko preduzeće. Reč je o stanovima koji su prvobitno najavljivani kao socijalni stanovi sa planiranom cenom kvadrata od 830 evra.

Ivanović, pomoćnik direktora u "Apotekama Niš" i zet Dragane Sotirovski, našao se na 24. mestu liste koju je objavio Grad. Javnost u Nišu burno je reagovala na ovu vest, nakon čega se oglasila i sama Sotirovski, ali sa malo drugačijom pričom od prvobitne.

Socijalni stanovi u naselju Duvanište prestali su da budu socijalni i postali su "podrška stanovanju građanima da po neprofitnim cenama kupe stanove", a gradonačelnica je pojasnila da su na listi "uticajni ljudi, sudije, familije, različiti ljudi na različitim pozicijama".

Sotirovski je tvrdila da je "kao odgovoran političar poslala zahtev prema Agenciji za sprečavanje korupcije" i da će se povući sa najvažnije gradske funkcije ako bude utvrđeno da je u bilo kakvom sukobu interesa. Na kraju, Agencija za borbu protiv korupcije kaznila je gradonačelnicu Niša samo opomenom, jer nije na vreme obavestila Agenciju o sumnji da postoji sukob interesa.

Preskupi ručkovi i šoping službenom karticom

Jedna od najinteresantnijih stvari na koje je DRI ukazuo u svom izvešaju jeste da je veći deo ugostiteljskih usluga plaćen bez zvaničnog spiska i odgovarajućeg dokaza o tome ko je i zbog čega koristio te usluge. Kako se navodi, tadašnja gradonačelnica dala je izjavu da je 15. septembra bila na radnom ručku povodom dana srpskog jedinstva, kojem je prisustvovalo 200 osoba, ali nije navela ni ko su gosti, niti u kom objektu su bili.

- Ovu izjavu, na naš zahtev, subjekt revizije je povezao sa računom Tami trejd u iznosu 602.000 dinara na kome je navedeno da je usluga izvršena 22. septembra 2023. godine (a u izjavi Gradonačelnice stoji da je usluga izvršena 15.9.2022. godine) - navodi se u izveštaju DRI.

To je samo jedan od primera - u računima sa "Tami trejdom" nije bilo pojedinačnih cena, količina i specifikacija, i to za najmanje 701.000 dinara, a još jedan sporni ugovor bio je "težak" dva miliona dinara.

Gradonačelnica je potrošila još 300.000 dinara za ugostiteljske usluge sa službene, sa koje je takođe plaćala dobra i usluge u različitim objektima, kao što su Ikea, JP Putevi, Martini Vesto, Eko petrol, Maxi…

Poslovni prostor izdavao se bez naknade

Revizori su ukazali i na probleme prilikom izdavanja stanova i poslovnih prostora koji su u vlasništvu Grada. Recimo, najmanje 55 stanova Grad je dao na korišćenje bez ikakve naknade. Poslovni prostori, najmanje 37 objekata, takođe se izdaju, odnosno daju na korišćenje bez ikakve naknade.

Pored toga što nisu plaćali kiriju, pojedini zakupci nisu plaćali struju, pa su nagomilali ogromne dugove, zbog čega veliki broj lokala, preciznije 51 objekat, stoje prazni i ne mogu da se izdaju. Primera radi, jedan lokal u Mesnoj zajedinici "Donja Studena" ima dug za struju od 10,5 miliona dinara.

Problem je i što se podaci Uprave za imovinu i održivi razvoj i Gradske uprave ne poklapaju. Prema Upravi za imovinu, Grad ima 555 poslovnih prostora, a prema Gradskoj upravi 476.

Na kraju, Grad Niš nije evidentirao svu svoju imovinu u poslovnim knjigama, I to najmanje 754 poslovnih prostora, 2.448 jedinica stambenog prostora, 16 sportskih objekata. Takođe, Grad je u knjigama evidentirao i manje površine nego što neki objekti imaju. Recimo, objekti vrtića "Mara" upisani su kao da su 4.052 kvadrata manji nego što zapravo jesu, a nije upisana ni puna površina sportskih objekata, galerije "Sinagoga", Istorijskog arhiva i 160 stanova koji su u vlasništvu JP Gradska stambena agencija.

Sat sa potpisom "Svarovski"

Možda najmisteriozni detalj sa spiska afera svojevremeno prve žene na čelu Niša je sat sa potpisom “Svarovski”.

Naime, izveštaj DRI utvrdio je da je grad Niš tokom 2023. godine potrošio tačno 813.000 dinara na poklone. Jedan od njih je "Svarovski" sat, koji je kupljen 18. jula i plaćen je 27.000 dinara.

Međutim, nije navedeno za koga je sat kupljen, niti kojim povodom. Grad Niš ove podatke nije dostavio revizoru ni u toku revizije.

Itraživala korupciju kao novinar

Inače, Sotirovski je rođena u Aleksincu gde je završila Muzičku školu i Pedagošku akademiju. Diplomirala je na Geografskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, a master studije turizmologije završila je na Prirodno-matematičkom fakultetu u Nišu.

Novinarstvom je počela da se bavi 1992. godine angažovanjem na Trećem kanalu tadašnje Televizije Beograd. Od 1993. kao novinar reporter prelazi u Redakciju Jutarnjeg programa i Beogradske hronike. Dopisnik RTS-a iz Niša postala je 1997. godine, a od 2011. do 2017. Godine rukovodila je redakcijom kao urednik TV Centra u Nišu.

Pre nego što je uplovila u političke vode, Sotirovski se kao novinarka u svom radu fokusirala na istraživanje korupcionaških afera. Čak je 2015. godine dobila godišnje priznanje Lokalnog antikorupcijskog foruma (LAF) za anikorupcijsko delovanje.

Moglo bi se sa ove distance reći - ironija života.

Novinarstvo je napustila iste godine kada je imenovana od strane Vlade Republike Srbije za načelnicu Nišavskog upravnog okruga. Na izborima za Skupštinu grada Niša, u junu 2020, bila je prva na listi "Aleksandar Vučić - za našu decu", a odlukom Skupštine Grada Niša od 21. avgusta 2020. godine, izabrana je za gradonačelnicu najvećeg grada na jugu Srbije, kao prva žena na toj funkciji.

Po dolasku na mesto gradonačelnice, nekadašnja novinarka počela je da targetira, vređa i omalovažava svoje doskorašnje kolege. Takođe, uvela je i praksu neodgovaranja na pitanje medijima koji kritički izveštavaju o njenom radu.

Dragi čitaoci, da biste nas lakše pratili i bili u toku preuzmite našu aplikaciju za Android ili Iphone.

Komentari 8

ostavi komentar

Ostavi komentar

Da biste komentarisali vesti pod Vašim imenom

Ulogujte se
Pravila komentarisanja
Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici i kvalitetniji komentari.
Direktno.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Zabranjeno je objavljivanje ideja, informacija i mišljenja kojima se podstiče diskriminacija, mržnja ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja nekoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihove seksualne opredeljenosti, bez obzira na to da li je objavljivanjem učinjeno krivično delo. Komentari koji sadrže govor mržnje i psovke, takodje neće biti objavljeni.
Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije, već samo autora komentara.


Uređivanje medija

Zoran Živković [19.02.2025.]




Video dana

Neočekivan upad

Anketa

Da li ćete bojkotovati najveće trgovinske lance u Srbiji?

Rezultati